Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • siviiu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
din cauza unei bujii am fost nevoit sa fac motorul.Totul s-a intimplat in felul urmator;masina a inceput sa mearga in 3 pistoane.am oprit am incercat sa schimb bujiile[care aveau 20-30 mii km]cu altele noi bosc flr8ld...cind am ajuns la a treia bujii era cu ulei[ci.nd ma uit mai bine electrodul central nu mai era].am mers la servis.constatare pistonul 3 avea o gaura cit un ban.masina nu pierdea lichid de racire si nu consuma ulei f.mult[2-3l la 10mii km]am reparat masina[cost aprox 17mil]si totul este ok.Am scris aceste rinduri in speranta ca voi afla ceva legat de bujii[si altii au sa fie mai atenti]am citiit tot un caz [aici pe form]cineva a avut aceeasi problema, cu o bujie noua ngk[i-a cazut electrodul.urmare piston spart.imi cer scuze poate nu trebuia sa postez,dar am vrut sa ma descarc un pic.va doresc o zi buna[fara evenimente]
Skip ads

  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sal !
Fix acelasi lucru l-am patit si eu ... acelasi motor , aceleasi bujii puse noi , in cateva mii de km m-am trezit ca mergea in 3 . Am dat chiulasa jos , si am gasit un piston cu gaura in el . Schimbat motorul si cand am vrut sa mut bujiile de pe unul pe altul am vazut bujia de la pistonul cu gaura ca nu mai avea electrodul . Deci nu e un caz unic. Eu am trecut pe Champion dupa faza asta si nu mai vreau sa aud de NGK . Sa se duca de unde au venit !
  • siviiu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
poate am nimerit niste bujii contrafacute[si tu la fel]deoarece se vorbesc despre ele de bine.[nici eu nu mai pun ngk dupa aceasta intimplare]parca de frica imi vine sa le schimb odata cu uleiul[cam la 8-10 mii]bafta tuturor[sa nu pateasca ce am patit noi].
  • siviiu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
acum folosesc bujii bosch flr8ldcu[si le schimb cam la 10000-14000km]
Skip ads

  • paul-tm

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Si eu am pe masina bujii ngk exact modelul acela pe masina. Asa am luat masina acum 2 ani, si de atunci am facut 10000km, dar momentan nu am probleme.
Anu asta ii voi schimba bujiile dar probabil voi renunta la ngk, mie frica sa nu iau unele contrafacute. Desi nu imi vine a crede, am avut inainte de opel, o dacie 1310.La dacie ii puneam bujii ieftine ce prindeam si niciodata nu am avut nici o problema.Cu bujiile ieftine mergea cel mai bine, si se stie ca la dacie piesele sunt foarte proaste.
Probabil ca au fost contrafacute, daca erau originale nu are voie sa se intample asa ceva totusi sunt bujii de vreo 20 lei bucata.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Folosesc si eu de aproximativ un an ngkbkr5eix, pe care am dat destul, si nu am momentan probleme. Ba chiar se comporta mult mai bine decat cele bosch.
  • siviiu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu folosesc acum Bosch,deoarece am avut acea problema cu bujia si am fost nevoit sa repar motorul[si am citit ca a mai patit-o si altcineva]sa nu se inteleaga ca Ngk -urile nu sunt bune.fiecare alege ce vrea si le schimba cind doreste.Paste fericit.
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Corect ! Cunosc multi mecanici care nu recomanda decat NGK pt ca nu au avut niciodata probleme. Cat despre Bosch ... eu nu am luat pt ca inclusiv la magazin mi-au spus ca 90% sunt contrafacute Sad Deocamdata am Champion si cred ca o sa raman cu ele ca merge f ok .
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Beru ultra, le recomand cu incredere, am dat acu 2 ani 28 ron bucata, dar merita fiecare banut.
  • siviiu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu am pus bosch deoarece le-am luat din germania[aprox,40eur-banuiesc ca sunt de o calitate mai buna].am citit ca sunt recomandate doar 2 tipuri de bujii [la x16xel]NGK si Bosch[cum am avut ghinionul cu ngk am ales bosch]bafta.le-am montat fara sa le reglez.[spunea cineva ca ar trebui reglate la 0,8-0,9 deoarece au 1mm]
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR