Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Moshuuuu

  • Mesaje scrise: 678
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut la toata lumea.
Am si eu nevoie de niste sfaturi de la voi daca se poate. A venit timpul sa schimb amortizoarele si nu stiu ce sa aleg, care sunt mai bune: Bilstein B4 sau Sachs Super Touring? Pentru o astra G caravan din 2003, motor 1.6.
Scuze daca am postat gresit, nu am gasit ceva concret pe forum!
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nici unul , nici altul , recomand KYB(kayaba) sunt cu mult mai calitative iar pretul e tot pe acolo. Asa voi pune si eu . pentru fata astra g normale sunt 240 lei iar cele sport(cum am eu -din pacate sunt 340 lei)
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
KYB sunt la fel de chinezesti, thailandezi..etc. ca si Sachs, Monroe si alte marci care mai de care. Bilstein, parca am citi pe undeva ca s-ar face in Romania, adica...simbol al calitatii si astea. Sfatul meu, indiferent ce cumperi, cumpara si monteaza cu garantie...sa fie acolo.
  • moroshanu

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Dacã dai „cautã„ pe acest subiect cred cã vei gãsi ceva discuții. Din ce rețin, colegii de pe forum excludeau Bilstein (au un viciu de proiectare și nu țin), cicã Monroe ar fi mai bun. Recomand sã cumperi și sã montezi în același loc care obligatoriu sã și autorizar RAR, alminteri nu ai garanție realã.
Skip ads

  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Eu am pus Sachs acum 5000 de km . Ca si tinuta de drum sunt cam la fel cu cele care erau pe masina inainte poate un pic mai tari dar au aparut si problemele dupa ce am "luat" o groapa destul de mare aveam undeva intre 90 si 120 nu mai stiu sigur cat si am stricat un amortizor pe dreapta fata ce-i drept groapa destul de mare ma crezut ca am spart janta dar am facut doar o boalfa in cauciuc ,a inceput sa bata amortizorul si a trebuit sa il schimb.
Acum nu stiu ce sa zic ma gandesc ca oricat de bun si nou ar fi un amortizor tot se poate strica in acest fel.
  • Moshuuuu

  • Mesaje scrise: 678
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Gropi nu prea am luat eu, cred ca orice amortizor cedeaza la o groapa adanca...si cum se comporta sachs pe curbe, in oras? Oricum sigur va fi diferenta la mine orice marca as lua, cele de pe masina sunt scurse rau Very Happy
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Mi se par cum am scris mai sus foarte tapene(tari) vreau sa zic ca intru in sensul giratoriu cu 50 km/h am si roti pe 16 si ajuta si alea zic eu .Oricum diferenta vei vedea pentru ca orice marca de amortizoare vei pune sunt noi si automat masina va vi mai rigida.
  • Moshuuuu

  • Mesaje scrise: 678
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am montat pe spate deocamdata sachs, luna viitoare le schimb si pe fata, deocamdata totul e ok, foarte stabila masina de spate, ceva mai rigida, imi place. Pe fata vad ca inca sunt ok dar le schimb oricum sa fie totul nou.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu am pus toate 4 pe sachs in 2010 decembrie si cele de pe spate le-am trimis inapoi in garantie ca unul din ele mai avea doar 56% amortizare si bateau ambele de ziceai ca este troaca. a doua oara nu mai cumpar sachs (si cel de pe dreapta fata parca incepe sa faca urat) asa ca recomand si eu KYB sau monroe ori cel mai bine originale...
  • Moshuuuu

  • Mesaje scrise: 678
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Depinde si daca ai carat cu masina sau ai luat multe gropi. Smile Asta nu inseamna ca nu sunt bune. Vad mai incolo cum se comporta. Sachs sunt si ceva mai rigide. Daca le-ai luat in 2010 dupa cat timp au inceput sa troncane?


Ultima modificare facuta de Moshuuuu la Joi 06 Dec, 2012 12:38 pm
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Bilstein se face la Sibiu si sunt OK. CTC-isti sunt nemti. Very Happy
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
off @Lotg: esti convins ca sunt nemti? Ha Ha Ha.
on Un coleg de forum a pus Bilstein si am plecat la test, le-a dat inapoi si a pus KYB alta viata! Masina este o G caravan.
Skip ads

  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Prin 2005 cand intram saptamanal acolo, nemti erau. Acum nu mai stiu.
  • apopa2k

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Salutare! Am un Opel Astra caravan 95 si un GTC 2008. Am condus si Astra din 2002. Sunt nemultumit de suspensia de pe astra '95. Are cineva o parere, o idee, o solutie cum as putea sa imi fac viata mai comfortabila - la propriu.. Smile) - in astra '95?
  • cyber

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salutare pentru o astra g caravan 1,7 dti din ce citesc lumea zice sa pun KYB care ii diferenta dintre alea normalea si alea sport :d
  • Moshuuuu

  • Mesaje scrise: 678
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
eu am pus sachs fata/spate si sunt foarte bune, masina e mult mai stabila
  • darius11

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Tot pe un astra g caravan am pus Bilstein pe fata si spate nu m-au tinut decat 1 an ceea ce mi se pare foarte putin pentru asa firma apoi le-am schimbat cu KYB si au 1 an si jumate si nici macar un semn de oboseala ! foarte bune !
  • apopa2k

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor! E vorba de Astra F, nu G. Astra F s-au facut pana prin 98 am impresia.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
la stra F nu cumpara Bilstein pentru nimic in lume sunt cele mai proaste si au zona de bucsa si prindere pe caroserie, dezastru. Ia Sachs sau KYB ori chiar original...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR