Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • berendei dragos

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut . am un astra g Z16xe si in partea dreapta a radiatotului am un mic por si la 4-5 luni trebuie sa mai adaug apa , pot sa ii fac ceva inafara de schimbat radiator ?
Skip ads

  • suz374

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Cumpara Praf de astupat pori la radiator.se gaseste in toate magazinele de piese auto.
Daca zici ca e decat un pot pui un sfert din tubuletul ala si apoi mergi 15km si gata sa astupat.sa nuu ii pui cu motorul oprit
sau sa nu mergi macar 15km dupa ce ii pui ca se depune in vasu de expansiune
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
si dupa aia sa nu uiti sa te intrebi de ce ti s-a infundat circuitul de racire...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
si dupa aia sa nu uiti sa te intrebi de ce nu ai caldura la iarna Laughing
Skip ads

  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Eu am pus de 2 ori dar nu era praf era o solutie de la 2+2 dar am fost avertizat de mecanic sa nu pun un bidon intreg am pus 100 ml maxim dar nici 100 de ml astia nu ii pui deodata pui cate putin si mergi cu masina 20-30 minute .Am patit ca tine de 2 ori iarna a crapat radiatorul i-am pus solutie si a 2-a oara dupa 2 ani am spatat masina la -25 de grade si a crapat tot acolo i-am pus iar tot la fel mergand cu masina dupa .Porul ala nu s-a astupat imediat ci intr-o zi cam asa.
Oricum au zis si colegii mai sus exista posibilitatea sa se infunde pe undeva de asta zic eu e mai bine sa mergi cu masina mai mult in ziua aia.
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Punei un pic de poxilina, eu asa am facut la mn si tine foarte bine, cureti si degresezi inainte de aplicare.
  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
salut. si eu am o problema cu radiatorul:este fisurat/crapat nu stiu exact in partea stanga jos.odata pe luna sau o luna jumatate tre sa adaug apa in vasul de expansiune(aproape 1L). prima data cand am pus apa am observat niste impuritati in vas. atasat am adaugat 2 poze .sa fi incercat fostul proprietar sa astupe fisura?
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
ce ai tu acolo seamana a fi praf de-ala de 2x2 sau cum naiba ii zice. Ma gandesc ca vechiul proprietar stia despre ce e vorba si ca sa nu mai repare radiatorul ti-a pus acest praf minune in radiator. Cel mai bine dati jos radiatorul,indentificati unde sunt fisurile si cositoriti. Daca nu merge cositor, folositi poxilina, dar mai intai sa smirgheluiti bine suprafata ca materialul din poxilina sa faca masa.
Skip ads

  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
nu este mai rentabil sa iau un radiator de la dezmembrari sau sa cumpar unul nou, decat sa incerc sa-l reconditionez?
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Spor la treaba!
  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
alexx_gan pentru ce spor la treaba ? Question Laughing eu am cerut o opinie Confused
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Daca iei unul second, tot trebuie sa-l dai jos, in schimb o cositorire te costa maxim 20-30de lei la cineva care se pricepe, sau daca ai doar o fisura mica , poti intrerupe doar un singur canal, dar nu mai mult de 15% din radiator(racire optima la 85% din capacitatea radiatorului).
Skip ads

  • mac01

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Radiatorul daca este din aluminiu se poate suda in argon, daca este din cupru se poate cositori, iar capacele daca sunt din plastic se pot lipi cu diferite solutii. Daca aveti un por nu merita sa bagati prafuri pe circuitul de racire. Cu bani putini se poate rezolva necazul. Un radiator nou este scump, iar pentru un por nu merita schimbat.
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
radu.laurentiu86 a scris:alexx_gan pentru ce spor la treaba ? Question Laughing eu am cerut o opinie Confused

I-am zis spor la treaba initiatorului topicului,berendei dragos , dupa toate opiniile exprimate mai sus am zis ca si-a format o idee si se apuca de treaba la un service sau pe cont propriu.
  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
ok multumesc mult pentru opinii . am un coleg la servici care se pricepe pe partea de mecanica. o sa astept sa vina din concediu si am sa remediez problema. revin dupa solutionare Smile
  • berendei dragos

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
multumesc pt toate opiniile am de unde sa aleg
  • mirben

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2012

  • Mesaj Privat
radiatoarele de opel din cate stiu sunt din aluminiu...deci nu se cositoresc... din cate stiu unul second poti gasii la 200 lei.. eu asa am luat cand am avut probleme... pt lipit recomand poxipol...folosit cu succes la baia de ulei
  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
mirben daca te uiti mai sus la MAC01 ai vedea ca a specificat , citez "Radiatorul daca este din aluminiu se poate suda in argon, daca este din cupru se poate cositori," Very Happy si in legatura cu radiatorul , nu ti se pare ca este cam scump pentru second? 290ron este nou de la NISSENS
  • moroshanu

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Eu am avut o fisurã serioasã în radiatorul opelului vechi. am rezolvat cu epoxi-metal de la Bison.
mai întâi identifici gaura(în vanã cu apã, pui dopuri pe ștuțurile radiatorului și bagi aer cu pompa, apoi vezi pe unde ies bule de aer),cureți cu hârtie abrazivã suprafața din jurul fisuri, degresezi cu diluant sau acetonã (ceri de la nevastã), aplici adezivul preparat din cele douã componente și peste un petec din aluminiu al cãrei duprafațã a fost tratatã la fel cu șmirghel și diluant. Tabla de aluminiu o gãsești de la o dozã de bere pe care o poți decupa cu foarfeca dupã forma doritã.
Radiatorul pe care l-am lipit mai funcționeazã și acum dupã 4 ani (70 000 km) fãrã pierderi.
  • Claudiu0909

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
decat sa achizitionezi un radiator SH este mult mai simplu sa lipesti fisura cu poxilina (daca este din aluminiu) sau cu cositor(cupru), in special daca fisura este vizibila (intr-un loc cu acces relativ usor)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR