Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
poi lichidul de racire este sub presiune... daca inchizi bine capacul de la vasul de expansiune n-ar trebui s-o mai arunce afara
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Un motor poate functiona si fara buson la vasul de expansiune,nu trebuie sa arunce agentul termic in exterior.Cred ca problema consta in comunicarea intre sistemul de racire si cel putin unul din cilindrii(compresie).Se poate verifica cu un compresor(8-10 bari) racordat in locul bujiei(supape inchise),se verifica fiecare cilindru,pe rind si se va constata zona unde comunica cele doua sisteme.Referitor la busonul vasului de expansiune,intradevar el contine o supapa de presiune,ce lucreaza(deschide) la o presiune de 1 bar,bar ce favorizeaza ridicarea punctului de fierbere a lichidului de racire de la 100,la 112gradeC.
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
poi motorul merge cum trebuie? nu da rateuri? daca scapa pe la garnitura chiulasa atunci ar trebuie sa mearga aiurea motorul.. lichidul este curat?
  • Adrian Cosma

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
da. se balbaie rau, ai norul de abur in spate. Iti dai seama imediat ca e ceva neregula cu ea.
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
apoi cred ca e dusa garnitura chiulasa..
  • Adrian Cosma

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Sa ne spuna Gabriel Ene cum se comporta masina lui. eu am confirmat doar simptomle in cazul unei garnituri arse de chiulasa spuse de luciraica.

.
  • sorin31

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1994 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2013

  • Mesaj Privat
buna ziua sunt nou pe aici dar am un opel astra si imi place mult,va rog daca exista cineva sa ma ajute cu niste raspusuri la cateva intrebari.1)am vazut ceva de genul (scria cineva)ca a facut testul cu agrafa?si 2)am fost azi cu masina la i.t.p si am fost respins pe faptul ca nu mi-au iesit noxele sunt mai mari cu 0,3%mi-au dat revenire deci pe foaie imi scrie asa...la turatia de mers in gol accelerat martor OBD indica functionare defectuoasa a motorului RESPINS ma puteti ajuta sa imi spuneti cum pot remedia problemele?un tester ma poate ajuta?VA MULTUMESC ANTICIPAT
  • sorin31

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1994 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2013

  • Mesaj Privat
am uitat sa mentionez faptul ca de cateva zile imi da rateuri cand schimb vitezele(nu are shpan cateodata),sa traga aer fals?sau filtrele trebuie schimbate?
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
nu ti-au dat listingul de la noxe? Ce era mai mare cu 0,3%? E bine sa mergi la cineva cu aparat de diagnoza sa vezi toti parametrii..
  • Adrian Cosma

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
sorin31 ai CHECK ENGINE aprins in bord? cam asa arata

  • sorin31

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1994 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2013

  • Mesaj Privat
MII de scuze adriane da se aprinde indicatorul asta am observat cand merge motoru la relanti
  • Adrian Cosma

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
pa fa testul cu agrafa sau puneo pe tester diagnoza si vezi ce e defect. Posteaza aici codul de eroare ca iti zic eu sau vreun coleg care e problema ei dupaia.
uite aici pas cu pas
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=21696 spor
Skip ads

  • sorin31

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1994 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2013

  • Mesaj Privat
sal adriane scz ieri am fost de serv si azi am fost sa ii fac o diagnoza(test)surpriza totul e ok in leg cu sanda landab si din cate am inteles eu cu raportu compresie/aer sau are/noxe in fine ceva de genul deci e posibil sa fi fost benzina proasta?si aici scriu ce am pe rap.de itp.:1)dauna 8.2.1.2b)la turatia de mers in gol accelerat COcorr depaseste val.0,3%;2)dauna 8.2.1.2d)la turatia de mers in gol accelerat martor OBD indica functionare defectuoasa a motorului.nu inteleg am zis ca nu-i fac nimic sa mi se termine benzina care o am si ma duc sa imi bag benzina de 98 eventual niste aditiv,turez motoru un pic sa se mai curete injectoarele si ma duc iar la ei sa vad ce zic?baiatul cu testul mi-a zis ca totul e in regula,acum stau si ma gandesc nu poate fi aprins becul acela(martoru)si di cauza bujiilor?va multumesc
  • Adrian Cosma

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
becul ala se aprinde cel mai probabil din cauza senzorilor defecti sau functionali partial. Eu am GPL pe vectra mea si daca o calc tare pe GPL se aprinde becul ala. dupaia se stinge sau daca trec pe benzina se stinge repede. Ca sa aflu ce nui convenea am facut testul cu agrafa ( mi-a dat 13 parca sonda lambda nu mai oscila pe gpl cu pedala in podea) deaia tiam pus si tie scurtatura la pagnia ca sa vezi pas cu pass. testul de la rar nu prea te ajuta. fa testul cu agrafa o sa iti dea coduri din doua cifre, le numeri le treci pe o hartie si pe pui aici. si vedem ce are. Erorile raman scocate si daca sa stins becul.
  • sorin31

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1994 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2013

  • Mesaj Privat
am facut testul cu agrafa mi-a dat 35 cod eroare
  • sorin31

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1994 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2013

  • Mesaj Privat
cred ca ceva probleme la motorasu pas cu pas am dupa cum am vazut pe net
  • Adrian Cosma

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
35 Idle stepper motor Poor or no idle speed control
da ori e infundat ori e dus ori nu primeste comanda.
Am avut si eu prob cu el odata ( oricum am alt motor ) era blocat murdar, mie nu mi se aprindea check engine... si lam curatat cu spray degripant. incearca si tu sal cureti stii unde se afla?
Poti sa il si verifici prin procedura din poza:

  • Adrian Cosma

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
ai rezolvat?
  • sorin31

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1994 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2013

  • Mesaj Privat
sal mii de scuze ca nu am mai scris 1 mi-am uitat si adresa si parola si intamplator am recuperat un mail,da am rez/problema era de parte electrica (calamina pe tot ce tine de mufe)le-am curatat si e ok
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR