Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sper ca e un mecanic care se pricepe (adica are habar de Frontera).
Skip ads

  • klavs

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Din ce stiu, are habar de Aro, Vitara, Ims, Niva, stivuitoare si utilaje agricole (pe care la are in dotare). Deasemenea repara orice mecanica de pe orice masina normala de la Logan pana la avioane. Nu am auzit niciun client nemultumit (cunosc vreo 17 persoane). Nu a detinut / reparat niciodata Frontera. Sper s-o scoata la lumina, desi in afara de aceasta anomalie (si zdranganit de plastic si prinderea buteliei GPL) nu am sesizat nimic in neregula la masina. Mentionez ca am parcurs 1500 km in 2 saptamani, din care aproximativ 1000 pe forestiere gen Vidraru - Cumpana dupa ploaie. Am tras de masina doar doar se strica ceva inainte de revizie totala.
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
E belea! Fiindca suntem colegi si trebuie sa ne ajutam, imi poti da mie MRLurile tale manuale si ti le dau eu pe ale mele automate, ca sa nu mai ai absolut nicio problema cu masina! Mr. Green
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
la naiba ...parca ma vad pe mine. totul e la fel pana si masina... Si eu m-am ocupat de estetica apoi de verificarile pe care m-a dus capul sa le fac. Si la mine era directia in toate partile de la 50 Km /H incolo. Man la mine a fost de la pivoti care erau mai degraba...ornamentali. dupa schimbare s-a schimbat mult situatia. plus ca a trebuit sa mai strang o piulita pe la caseta de directie
PS sper sa nu bagi bani in ea cat am bagat eu in cotetul meu
Skip ads

  • klavs

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Smile)) Salut, inca nu am gasit nicio problema mecanica. Nu intentionez sa cheltui prea multi bani cu ea (pana acum toaleta exterioara 395 ron), mai bine o marit, dar nu cred ca va fi cazul. Batranica mea "zboara" cu 150 fara sa tremure sau sa tuseasca si urca "in 4 labe" pe unde ii spun. Singura chestie ar fi la partea cu un oarecare tremurat vag cand sunt cu MRL-urile blocate si merg 4X2 pe asfalt. Sper ca se va rezolva fara prea multe batai de cap. Surprizele vor aparea abia peste 2 zile cand va fi facuta aproape bucati.
  • klavs

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Andrei_vl a scris:E belea! Fiindca suntem colegi si trebuie sa ne ajutam, imi poti da mie MRLurile tale manuale si ti le dau eu pe ale mele automate, ca sa nu mai ai absolut nicio problema cu masina! Mr. Green

Promit sa meditez asupra propunerii! Smile
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Iti vreau binele, iti dai seama, orice pentru colegii Fronteristi! Laughing
  • klavs

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2013

  • Mesaj Privat
bogdan fronteristu' a scris:la naiba ...parca ma vad pe mine. totul e la fel pana si masina... Si eu m-am ocupat de estetica apoi de verificarile pe care m-a dus capul sa le fac. Si la mine era directia in toate partile de la 50 Km /H incolo. Man la mine a fost de la pivoti care erau mai degraba...ornamentali. dupa schimbare s-a schimbat mult situatia. plus ca a trebuit sa mai strang o piulita pe la caseta de directie
PS sper sa nu bagi bani in ea cat am bagat eu in cotetul meu

Ai avut dreptate: pivoti inferiori si bielete antiruliu, daca imi amintesc bine. Nu sunt ornamentale piesele, dar necesita schimbare. Corect si cu piulita de la caseta de directie! Laughing Un sfat pentru marca piese? Vad ca sunt o multime de producatori, iar cele "de origine" sunt cam scumpe.
O seara buna!
Skip ads

  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Lemforder sau Moog
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
salut
deci aceleasi probleme. eu am pus moog parca. am vreo 17-18 mii de km de atunci dar a inceput iar sa valseze. inca nu asa rau ca atunci dar..e inceputul sfarsitului. asadar iti faci socoteala daca iei after market la bani mai putini si te tin in jur de 20.000 sau dai dublu si tin...nu stiu cat ca nu am pus originali. sa ne spuna cineva care stie. bine...eu am facut si niste ofroad mai "in forta" , la modul ca am mai mers cu 50-60 pe drumuri forestieire (la spulberat balti ca-i tare funny) si alte cateva "ghidusii" din astea in care nu prea mi-a pasat de pivoti bucsi si ce mai are ea pe acolo...
  • klavs

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salut Bogdan,
Am mers pe Moog, vanzotorul le-a recomandat in favoarea altora mai scumpe (suntem amici). Piesele sunt comandate, maine vor fi livrate si montate. Din experienta mea cu alte masini, dupa 20 000 si cele de origine incep sa cedeze din cauza gropilor patriei. Iar 20 000 sunt enorm pentru babutza mea care probabil nu se va misca prea des din parcare.
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
e ok atunci. adevarul e ca si mie mi se pare destul de mult 20.000 de km avand in vedere ca am mers si pe offroad....cel putin 1000
Skip ads

  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Si eu am schimbat capetele de bara de 2 ori, de ambele dati la ~20.000km, in timp ce un prieten cu un Freelander 1 le-a schimbat la 80.000, deci e super OK......... in plus, sau in marele plus, viteza cu care mergea el pe forestiere era aproape dubla decat cea cu care mergeam eu.........
  • klavs

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa zic de Freelander... nu-mi place, altfel as fi fost proprietar. Iar pt cateva sute de ron din 20 000 in 20 000... poate ca mergea el cu viteza dubla, dar parca e din categoria Duster, parca e SUV. Iar un SUV mai calumea e Forester. Nu prea sunt de comparat. Eu am avut de ales intre EVO9 si Frontera, daca-ti vine sa crezi... si EA a ales masina lenta si grea pentru amuzament (sunt vitezoman si e satula sa puna frane ca pasager). E haios. Laughing
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa iesi si cu noi, astia din Valcea, ca suntem aproape, si noi cu voi, ne auzim la un telefon prin iulie! Acum am vazut ca esti din Arges Mr. Green
  • klavs

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc de invitatie, sigur ca vreau. Dar mare atentie ca sunt habarnist in off road si cine stie pe unde intrati voi cei cu experienta... poate EA imi va da verde la EVO9 ca urmare a stresului cauzat de Frontera mania. Laughing Laughing Laughing
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Cand iesim ( iulie) iti dau un semn! S-ar putea ca prima mea iesire sa fie recunoasterea traseului pentru Frontera Fest 2013. Pana atunci, sesiune si ceva reparatii pe la Frontera Mr. Green
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Andrei_vl a scris:Si eu am schimbat capetele de bara de 2 ori, de ambele dati la ~20.000km, in timp ce un prieten cu un Freelander 1 le-a schimbat la 80.000, deci e super OK......... in plus, sau in marele plus, viteza cu care mergea el pe forestiere era aproape dubla decat cea cu care mergeam eu.........


man, probabil ca a avut prietenul tau noroc cu freelander-ul ala. si la mine era o alternativa freelanderul cand am luat frontera. noroc ca am dat peste amicul unui amic bun de-al meu care avea. pica nu stiu ce pe la grupul spate la ele mai rau ca la frontera. si costa vreo 30 de mil piesa aia. apoi pica si pa fata cam la fel.. motorul e de BMW. preturi de bmw. pe asta l-a innebunit. nu merge cu ea in offroad si baga bani mai rau decat bag eu in frontera. si sunt scumpe in draci. dupa aia am fost la un fel de intrunire de-a lor din ploiesti. multi dintre ei se plang ca sunt proaste si foarte scumpe la piese. plus ca 4x4 permanent nu e chiar un avantaj la consum...

pt stelea - pot veni si eu pe la mecanicul ala care are habar de frontera intr-o zi? nu de altceva dar 4X4 pe greu si in forja trosneste de zici ca se rupe masina. sa-l blocam sau sa-i facem dracului ceva. plus de asta iti aduc si cauciucul ala...
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Asa e Bogdan, pana la urma, depinde foarte mult de " noroc"... cel putin eu asa am invatat de cand am Frontera...
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Bogdane, daca vrei sa vorbesti cu mine foloseste telefonul, ca eu intru rar pe net si la ore ciudate.
Mecanicul ala lucreaza in aer liber, deci conteaza foarte mult conditiile meteo.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR