Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • klavs

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2013

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Sper ca e un mecanic care se pricepe (adica are habar de Frontera).

Sa revenim. Dupa ce am vopsit-o, aranjat-o, strans rulmenti, jocul la volan, bobina inductie, fise, bielete si tot ce mai misca pe-acolo si geometria, revin la subiect. Omu mi-a zis ca nu mai are niciun joc pe dedesupt, ca e tun, etc, asa ca acum o ora am testat prima problema sesizata: daca blochez de la roata si merg in 4x2, sau merg pe 4x4 cu rotile deblocate (AISIN parca scrie pe MRL-uri), dupa 20-30 km/h intra in trepidatii, ca sa nu zic fibrilatii. In 4x2 se comporta aproape ca un turism. Cum nu mai cunosc niciun mecanic, va rog sa-mi recomandati unul (Pitesti sau apropiat), sau sa ma ajutati cu o parere sau cu ce credeti voi. Respect!
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Uleiurile in diferentialul fata si cutia de transfer au fost schimbate? La ce spui, pare o problema ori la cutia de transfer ori la dif. fata. Dar fara sa verific, nu pot face decat presupuneri.
  • klavs

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu au fost schimbate de mecanic. A verificat daca sunt curate si la nivel si a considerat ca sunt ok. Cel putin asa mi-a spus. Nu am avut timp sa stau langa masina la niciuna din operatii. I-am dat masina si atat.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu cand nu am informatii, il schimb fara sa ma uit la cum arata. Pote sa arate bine "sus", dar jos sa fie depuneri, span etc.
Fara verificari, e greu de dat un verdict. Eu as decupla cardanu fata (pentru a separa cutia de transfer de dif. fata) si as merge pe rand in 4x4 fara sa cuplez MRL-urile si in 4x2 cu MRL-urile cuplate sa vad cand se manifesta problema.
Skip ads

  • klavs

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Eu as face tot ce spui tu, dar nu am unde. Un service prin zona? In Ardeal sa nu fie, ca nu am timp, in rest e aproape. Iar eu detin doar o surubelnita cap cruce cu varful tocit.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Daca treci pe la Targoviste ma uit eu, dar trebuie sa stabilim in prealabil.
  • klavs

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pot sa trec oricand in week end. Luni - vineri sunt blocat la birou, sambata pot sa fug dupa ora 11:00 (tot de la birou).
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Mai trebuie sa ne ajute si vremea, ca lucrez in aer liber ... iar, maine (sau azi?!) fac o urcare pe Leaota, deci nu pot sa te ajut. Ramane pe alt week-end.
Skip ads

  • klavs

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2013

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Eu cand nu am informatii, il schimb fara sa ma uit la cum arata. Pote sa arate bine "sus", dar jos sa fie depuneri, span etc.
Fara verificari, e greu de dat un verdict. Eu as decupla cardanu fata (pentru a separa cutia de transfer de dif. fata) si as merge pe rand in 4x4 fara sa cuplez MRL-urile si in 4x2 cu MRL-urile cuplate sa vad cand se manifesta problema.


Revin pe subiect: dat cardanul fata jos, am mers pe rand cu 4x2, 4x4h si 4x4l rotile fata deblocate respectiv 4x2, 4x4h, 4x4l rotile fata blocate. Nu mai face in niciun fel. Jocul cardanului fata montat aprox 2 - 3 mm si parea ca nu e in mintile lui (la cat ma pricep eu si amicul care a executat operatia). Se mai potriveste de la alte tipuri de Frontera? Sau o idee de unde sa-l iau? Eventual nou, dar nu neaparat.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Abia maine pot sa vad compatibilitatea cardanului ...
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu merge decat X20SE si C20NE ...
  • klavs

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc! In concluzie doar de la dezmembrari? Nou nu am gasit pe nicaieri. Am gasit unul fara jocuri, la 300 lei. Este ok pretul?
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pai nou, pe original este 3500 RON ...
Vezi cum negociezi si sa fie O.K. (sa culiseze, dar fara jocuri).
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Piesele noi au niste preturi de te scutura si unii cand se duc la dezmembrari li se pare scumpa o piesa impecabila la un pret de 10 ori mai mic...
  • klavs

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salut Andrei, eu chiar nu stiu preturile... de-aia si intreb. Pana la achizitionarea (sau nu) a unui cardan fata, astazi am intreprins urmatoarele actiuni care pt mine sunt noutati extreme Shocked : cumparat cruce cardanica, montat, gresat. Pe seara montez cardanul si fac proba.
  • klavs

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Am montat cardanul, nu mai face in niciun fel. Momentan.... Am plimbat-o o jumatate de ora pe asfalt . In concluzie, o cruce cardanica dusa si lipsa totala vaselina. Urmeaza interiorul. De desfacut scaunele bucati, reasamblat - sudat partea metalica (daca este cazul) si inlocuire huse si glisiere (oare se potrivesc glisiere de Logan?)... era sa uit panza de pe plafon care are tendinta sa cada. Apropos, imi troncane toate plasticele de la bord pana la hard top. Asa "face toate"?

L.E. S-a retezat teava de esapament de la prima flansa dinspre coada spre cap. Alta distractie. Razz Ca sa nu mai pomenesc de restul problemelor gasite si pe forum: semnal acustic in caz de uitat lumini aprinse yok, lumina plafoniera cand deschid usa yok, becuri prin bord - arse nenumarate... si nu-mi mai dau seama ce mai are si ce nu. Scartzait in ambreiaj, nu i-am dat de cap. Tendinta sa franeze aiurea fata, e in studiu. Cred ca o sa ma coste destul de mult masina cand o termin. Si nu era bugetata. Razz
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
nu dispera. daca ai muuuuuuulta rabdare si ceva bani sa o aduci pe linia de plutire te poti folosi de ea si...7-8 luni fara sa bagi nimic in ea. record absolut. pt mine cel putin
  • klavs

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Rabdare si tutun am, priceperea mi-o reformez... n-am mai pus mana pe o fiara de cand aveam dacie clasica. Am ajuns la interior - scaune si zgomote, scartzaieli. Dar cum nu ma ajuta vremea, o mai las. Nu este masina de zi cu zi este doar o toana (mi-a placut modelul inca de cand a aparut si nu m-am putut stapani s-o cumpar la un pret f mic zic eu). Probabil o voi aduce la o forma cat de cat acceptabila estetic si perfecta mecanic. Pentru ca tot am vopsit diferite elemente, m-am apucat de smulg crengi si copaci prin paduri. Acum o ora am scos-o din noroaiele unde ramasese aseara.
  • klavs

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2013

  • Mesaj Privat
De cateva zile troncane amortizorul stanga fata (desi e nou). Este Monroe (galben). Pe spate le-am schimbat (Kayaba). Ce marca amortizoare recomandati din experienta? Masina este aproape gata. Mai trebuie puse becuri prin bord si imbinate bine plasticele interioare ... si cam atat sper...
@Bogdan, cam cati bani ai bagat in a ta? Esti OFF TOPIC
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu-i mai pune gheata la inima si tu...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR