Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Vreau sa aflu si eu mai multe pareri d-ale voastre in ceea ce priveste utilizarea foliilor de protectie pentru touchscreenurile capacitive.Lasand la o partea avantajele evidente:protectie impotriva zgarieturilor si altor factori externi,ma intereseaza strict cat afecteaza functionalitatea ?
Cautand pe internet am tot gasit fel si fel de pareri,cum ca folia afecteaza sensibilitatea touchului ( lucru adevarat si dupa parerea mea) si din prisma acestui fapt touchul se va defecta ceva mai repede decat daca ar fi fost folosit fara folie.
Totodata in manualul telefonului meu este recomandat ca pentru o performanta optima a touchului sa se indeparteze folia de protectie.
Am mai avut acum 3 ani un telefon cu touch, l-am tinut numai cu tipla pe el si la un an s-a defectat brusc touchul,nu mi-a cazut,nu l-am uzat excesiv etc. si in acelasi timp aveam o colega cu acelasi telefon cumparat in aceeasi perioada ,telefon care l-a batjocorit si tot merge impecabil cred ca si la ora actuala.
Pana la urma cum e mai bine ?
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
1.Nu cred ca folia afecteaza ecranul si ca se strica sau nu mai repede.
2.Nu cred ca afecteaza prea mult nici functionalitatea.Cel putin nu sesizabil.
3.Am ales telefon cu ecran cu gorilla-glass si dupa 2 ani jumate ecranul nu prezinta nici-un semn de uzura.Arata ca nou.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
De ce as plati pe un telefon o suma sa il utilizez cu folie pe ecran, folie ce de obicei ma incomodeaza?!? Adica pe banii mei sa nu fiu confortabil...
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Depinde de telefon, daca are Gorilla Glass nu-ti trebuie nici o folie si DA restrictioneaza mult din capacitatea de functionare a ecranului touch.


Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nu are gorilla glass,e un simplu telefon samsung cu touchscreen capacitiv.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am aceeasi husa la el ca in clipul video,deci oarecum protejat cred ca va fi,acum nu stiu ce sa zic de folie
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat

Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
NU
Samsung S2 nu afecteaza cu NIMIC folia, cei drept nu este folie de piata( a costat 70 lei folia nu husa) este extrem de subtire, nu cum gasesti la iphone pe ebay, 5 bucati 3 euro.
Si am mai avut un LG 3 ani cu folie, la fel nimic!
Probabil depinde, cele groase afecteaza...
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
La 70 lei folia e teapa, parerea mea.
Eu am avut folie antiamprenta cu 15 lei, nu afecteaza deloc functionalitatea si se vede normal. Am avut pe Optimus Black, Optimus Net si pe Cookie.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Este nu este teapa nu conteaza( probabil a fost atat si din cauza ca a fost din germania cumparata, alta viata acolo:)) ). Conteaza ca se descurca de minune fata de altele( care au plangeri)
  • Hades

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Nu am folie si nu sunt adeptul foliei, De ce ? la un monent dat tot se desprinde un pic si daca prinde un pic de mizerie intre ea si geam mai rau face.

Nu am gorilla glass, pe HTC Wildfire, dar daca ai cat de cat grija de telefon nu ai cum sa-l zgarii.
Skip ads

  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

Daca ai gorilla glass si nu esti santierist n-ai nevoie de folie.

Adi G.
  • Z.adrian

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut !

In acest moment am ca telefon personal un Lumia 800 iar ca telefon de serviciu Lumia 820.
Desi au ambele Gorilla Glass va pot spune ca am reusit sa le zgarii binisor pe amandoua(zgarieturi fine care nu afecteaza in nici un fel functional telefonul).
Daca as putea le-as pune folie dar din pacate din cauza zgarieturilor folia nu se mai lipeste(raman goluri de aer).
Si Da! sunt santierist !Tin ambele telefoane in acelasi buzunar la un loc cu cheile de la masina.

Sotia are un Lumia 900 cu folie si carcasa de protectie de aprox 8 luni. Display-ul se misca la fel de bine ca si la cele fara folie cu marele avantaj ca telefonul arata de 10 din 10.

Baiatul meu(14 ani) are un Lumia 610 pe care mi-ar place sa-l poarte cu folie si husa dar din pacate inca nu am gasit folia care sa-i reziste mai mult de 2-3 saptamani(se desprinde dintr-un colt).

Concluzie: sunt pro folie pe ecran.
  • frumushel

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Eu sunt de aceiaºi pãrere cu DB77AAA. Am un iPhone 4 ºi o tabletã Samsung Galaxy ºi nu folosesc folie DEªI am avut pe amândouã. Chestia cu durata de viaþã a senzorilor etc...vax. Doar nu o sã laºi moºtenire telefonul la nepoþi. E un bun de consum în ziua de azi.
Ca alte puncte PRO fãrã folie: DA. La anumite telefoane folia (mai exact acel adeziv) îþi reduce din circuitul senzorial. În plus, simþi mai bine când nu ai folie.
  • dumiter

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2011

  • Mesaj Privat
pune folie pe ecran, nu afecteaza cu nimic mai ales daca ai ca si sistem de operare android.
chiar daca il ti in husa ecranul tot se va zgaria, cel putin la mine sa zgariat la vechiul telefon dar am avut folie pe el si nu a avut nici o problema.

deci eu recomand folie ecran.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La device-urile cu ecran rezistiv folia e aproape un must.
Nu vreti sa stiti cum arata un ecran de genu' pe care s-au folosit, pe post de stylus, un pix, chei, etc

La cele cu ecran capacitiv intr-o vreme era o problema cu foliile (puneai folie, nu mai mergea) in ultima vreme au aparut folii si pentru ele.
Cu toate acestea, ecranele capacitive au protectii mai bune (vezi gorilla glass). Am un Nokia N8, face minten 2 ani, am un Samsung Galaxy S, la mine de 5 luni, dar a fost folosit si de alta persoana inainte. Ecranele sunt impecabile la ambele, fara folie, si nu pot spune ca am o grija deosebita de ele. Nokia are toc cu clapeta (apasam butoanele din greseala cand suna si vroiam sa il iau din bunzunar), acum am luat si pentru Samsung un toc similar, insa le-am folosit si fara toc destul, au stat prin buzunar, impreuna cu chei, bricheta, etc.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Intr-adevar telefonul e un consumabil in ziua de azi. Dar unele costa cat un TV LCD si merita sa avem cat de cat grija de el. Eu urasc "taciurile", la volan ma dispera cand ma suna cineva, dar in ziua de azi a devenit un fel de must have. Folia pusa de mine pe el e de la 3M, foarte calitativa, luata de la un magazin online. Nu iti dai seama ca are folie, am lipit-o impecabil si nu afecteaza cu nimic performantele.
O recomand si sunt pro-folie in general.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Intr-un final am dat jos folia,nu merita sa nu ma bucur de telefon,nu a costat o avere si nici nu-l tin 10 ani,folia in cazul meu era lipita exemplar,insa dupa parerea mea afecta sensibilitatea touchului,acum dupa ce am indepartat-o vad ca e destul de zdravana ca material,probabil si d-asta afecta,senzatia fara folie e mult mai ok,asa ca o sa ramana protejat doar de toc
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
E clar, raspunsul final este:
Depinde de modelul telefonului (in speta al displayului) si de modelul foliei.
Doar asa se poate raspunde cu DA sau NU.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR