Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut
Imi poate spune cineva ce alt tip de arcuri se potrivesc la un opel astra f hatchback 5 usi ?
As vrea sa ii schimb suspensia spate in special, intrucat de o vreme incoace constat ca sta ceva mai lasata de spate decat ar fi normal, comparativ cu alte opel-uri astra f pe care le vad zi de zi.
Am mai schimbat odata arcurile spate, cu unele second tot de opel astra f hatchback, dar parca nu a fost decat o ''frectie la un picior de lemn''.
As vrea sa pun unele care sa o mai inalte putin de spate, dar nu exagerat de mult.
Am inteles ca cele de astra f caravan ar mai inalta-o, dar am vazut ca o inalta cam mult, arata destul de bizar cu asa ceva. I-ar mai trebui vreo 2 saci de cartofi in spate ca sa arate cat de cat normal Smile
Sa le cumpar de noi nu prea imi permit, unele bune fiind in jur de 200 - 250 ron bucata.
As vrea tot second, dar nu prea stiu la ce sa fiu atent la ele cand le cumpar, pt ca majoritatea sunt deja date jos de pe masini, fara sa le mai pot observa in starea lor puse pe masina respectiva.
Vreau sa stea putin mai ridicata, la 2-3 degete de roata.
Daca a mai schimbat cineva si ma poate ajuta cu sfaturi si pareri referitoare la ce sa fiu atent cand le cumpar second si ce alte modele de arcuri se mai potrivesc , ii multumesc anticipat.

O zi buna tuturor.
Skip ads

  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Intradevar cele de caravan o mai inalta,daca sunt noi,daca le iei de la dez se aseaza mai bine,odica nu ti-o inalta asa de rau cum spui,sau cum ai vazut,cauta la dez sa vezi masina pe arcuri si dupaia il rogi pe nenea sa le dea jos,se da foarte usoe,sunt subtiri pe capete si groase pe mijloc cele de caravan,sa te uiti sa nu fie ruginite.
  • astrac16nz

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Si pe mine ma batea gandu sa iau arcuri de caravan,insa am vazut la multi ca arata pe spate ca o capra si in plus am mai inteles ca si topaie cand esti singur in masina.Am optat pentru arcuri de hatch noi Magnum tehnology si le-am prins la 70 lei bucata,garantie 2 ani.
  • lucky69boy

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16exl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2008

  • Mesaj Privat
va rog frumos stie cineva daca amortizoarele de astra f berlina se potrivesc pe caravane? am gasit sa iau 2 buc noi pe gaz bilstein pe gaz la 130 de ron ambele poate va da ti cu parerea si despre acest lucru. multumesc
Skip ads

  • stefan_pn

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Nu se potrivesc.
  • lucky69boy

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16exl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ok multumesc de raspuns
  • SSorin319

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2021

  • Mesaj Privat
Am un Astra f caravan 95 .are valva in portbagaj. .se poate baga aer in telescoape? Daca nu e funcțional se poate repara acel sistem?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bun venit la CO!
Da, dacã ai valvã în portbagaj, producãtorul a montat și amortizoarele aferente, cu reglaj pneumatic, în funcție de sarcinã...
Bineînțeles cã se poate repara...problema sã mai ai ce...e posibil, dupã atâția ani și proprietari, sã nici nu mai ai acele amortizoare ”magice”, ci unele normale...iar ca sã re-montezi unele (ca cele) originale, cred cã e greu: ori nu (mai) gãsești, ori costã mai mult ca mașina. Iar avantaje, prea puține...dar asta e doar pãrerea mea.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR