Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Flavius2015

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Am probat o bobina noua de la un prieten si diferenta sa vazut imediat .... masina trage mult mai bine si nu a avut nici o sintoma de decelerare sau de dat in nas. Am mers cu masina maxim 3 km , si am forjato un pic sa vad daca mai face figuri sau nu ... Sper sa fie de la bobina si sa nu o schimb aiurea. Dar totusi , la relanti, motorul nu merge rotund, inca are un trepidat care il transmite caroseriei si nu inteleg de ce. Maine ma duc sa ii fac si un test la ECU si voi incerca sa curat si injectoarele ca poate totusi ii dau de cap ...
Skip ads

  • chauvin70

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut! Am un opel astra g 1,6 16V z16xe din 2001. Am si eu o problema asemanatoare, masina trage greu, are trepidatii, si da in nas cand ma dau la ea, martorul motor este aprins si in viteza a4a dupa 2000 de turatii incepe sa palpaie.... care sunt cauzele? La un service au spus lipsa scanteie cilindru 1 si au zis ca bujiile si bobina de inductie sunt de vina, la alt service au zis ca bujiile, si la al3lea serviice au zis sa schimb debitmetrul de aer... acum am schimbat bujiile si merge tot asa... intr-adevar o bujie din cele vechi nu dadea scanteie si se simtea ca merge in 3 bujii, acum am luat bujii de la beru cu 2 electrozi dar simptomele sunt aceleasi.? Aam uitat sa mentionez ca dupa schimbarea bujiilor si dupa ce a sters eroarea cam 5 km masina a mers foarte bine dupa care a inc3put iar sa aibe aceleasi simptome si sa se reaprinda martorul motor... apelez aici ca nu prea am incredere in serviceuri.? 3 service cu 3 diagnostice diferite... in ce tara traim? Sad
  • Flavius2015

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Chauvin70 ai aceleasi sintome cum le am eu la masina ... cum am spus si mai sus ... cel mai probabil este de la bobina de inductie. Eu am cumparat una SH si acum o sa dau bani pe una noua ... Cele SH merg dar nu cred ca in parametri normali, nu dau acelasi voltaj pe toate 4( in general). Daca ai ghinion , poate sa fie si de la ECU ... sper sa nu.
  • chauvin70

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut Flavius... Multumesc pentru raspuns... intr-un final am facut programare la Radacini si o sa revin cu o postare sa zic care a fost problema.... unii zic de la ecu altii debitmetru de aer sau bobina de inductie... si de acum incolo cand am probleme fac consttarea/diagnoza la reprezentanta si restul la un service mai rezonabil sa stiu exact ce am de facut.... cea mai buna solutie...
Skip ads

  • Flavius2015

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Sper sa revii cu rezolvarea... eu am dat comanda de bobina si abia astept sa o probez... Revin cu detalii
  • chauvin70

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut... ce sa mai zic... cei de la radacini sunt varza... am fost la ei si au zis ca bobina de inductie este problema si ma costa 1100 ron sa o pun la ei... dar am zis sa fac constatarea acolo ca vorba aceea trebuie sa fie cei mai tari... si problema o rezolv in alt service. Am luat bobina de inductie noua si acum vreau sa cer parerea... este bobina de inductie delphi cum am pe masina dar este in cutia de la producatorul delphi... cei de la service au zis ca este una si aceeasi cu cea pe care mi-o monteaza cei de la radacini dar numai ca aia fiind in cutie opel de la gm costa foarte mult... cu toate ca au acelasi producator.... am facut greseala? Pe bobina delphi am dat 320 ron.... am puso pe masina si surpriza... am aceleasi simptome..... cei de la serviceul cu care lucrez au zis sa ma duc luni dimineata ca o sa aibe tester special de opel si o sa dea exact problema pe care o are.? Ei au unul de la bosh si altul nu am retinut de unde si au zis ca au limita le testare la opel... deci... am sunat la radacini si le-am spus ca am schimbat bobina si ca masina are aceleasi simptome... ei au zis ca bobina pe care am achizitionato nu este bu a... adica este stricata... nu inteleg... este posibil si acest lucru... dar probabilitatea sa mi se intample tocmai mie este prea de tot... un mecanic de acolo a zis ca posibil sa fie de la ecu sau de la clapeta de acceleratie... acum astept sa vina luni sa ma duc la service sa vedem exact ce o sa dea..... ziceau ca poate am o sansa sa reseteze ecu sau cam asa ceva si sa-si revina masina.....nu mai stiu ce sa cred... daca ai service trebuie sa sti ce problema are o masina zic eu... daca nu sti deschide un butic ca este mai rentabil... nu?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
la radacini au zis ca e bobina asa, la ochi, sau au pus tech-ul pe maisna, s-au uitat la parametri, etc?
Daca au zis la ochi, lasa-i in spume...
  • chauvin70

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu la ochi... au pus testerul pe ea... la un moment dat l-am vazut pe mecanic cu o bobina in mana.... probabil a au testat si cu o bobina de a lor... la serviceul unde fac eu masina le-a dat rateu cilindru 1 sau cam asa ceva.... oricum daca este altceva ma duc la radacini sa le cer banii de constatare daca nu vor cu vorba sun la opc.... bine... iau si factura de la serviceul unde fac masina cu adevarata buba...

Care este diferenta intre bobina de inductie delphi in cutie delphi si bobina de inductie delphi in cutie opel gm? Cea pe care am puso eu este facuta in portugalia... crezi ca este ok?


Ultima modificare facuta de chauvin70 la Vin 19 Feb, 2016 5:14 pm
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Teoretic nu e nicio diferenta intre cele 2 bobine.
  • chauvin70

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Ok... merci.
  • Flavius2015

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2015

  • Mesaj Privat
La mine problemele au continuat si mai rau ... masina acum dupa ce o accelerez si apas ambreiajul , se opreste in mers. Dau la automat vreo 5 -6 secunde dupa care o ia din loc. Dupa cum am enumerat si mai sus , am fost la 3 service-uri diferite si am schimbat si probat dintre care : bujii noi cumparate , clapeta de acceleratie si egr curatare si care sunt functionale, bobina SH cumparata si probata fara nici o sintoma ca ar merge mai bine , cumparata bobina de inductie BERU noua si pusa pe masina ... degeaba , aceleasi sintome, dusa masina la service-ul lu Mihai din Bucuresti care se ocupa de ECU ( pus alt ECU care mergea pe masina si nici o imbunatatire , dubios este ca mi-a dat alte erori adica in loc de P0302 a fost P0304 si cea dea doua a ramas la fel P0300). In final am fost la un alt service si am facut compresia motorului si aceasta a fost buna pe toate bujiile , adica in jur de 11 pe toate 4, dar o chestie dubioasa a fost ca pe bujia nr.4 era plina de negreala iar celelalte erau curate. Recomandarea mecanicilor a fost ca trebuie sa desfac chiuloasa si sa vedem supapele daca sunt in regula si daca este ceva ce trebuie schimbat. Pe langa asta am cumparat si o sticlutza de aditiv pentru benzina si am turnat in rezervor cu gandul ca poate vad vreo diferenta... dar nimic. Astazi am dus masina in service , cu ceva peripeti pana am ajuns acolo, si urmeaza sa trec luni seara sa vad despre ce este vorba...
In legatura cu bobina de inductie .... nu are nici o treaba ca nu este originala ... cel putin trebuie sa vezi diferente majore cand pui o bobina noua pe masina .... Sper sa rezolvi problema pana la urma si sa nu fie atat de grav ca la mine. ( grav este pentru ca te cam usuca de bani operatiunea asta cu chiuloasa )
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Flavius, sigur egr e bun? Verifica cu unul imprumutat de la cineva. Bafta!
Skip ads

  • Flavius2015

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Egr ul l am pus pe baterie si merge ... a doua chestie pe care am facut.o , am scos mufa din el si am mers cu masina vreo 5 kilometri si nu sa simtit nici cea mai mica diferenta... la ultimul test facut, mi-a spus mecanicul, ca atunci cand masina este accelerata pistoanele 2 si 3 nu merg cum ar trebui ... problema la mine sa agravat din ce in ce mai mult si ma gandesc ca daca la inceput am avut 1-2 valve pe un piston blocate , posibil acum sa am mai multe si de aceea sa mi se opreasca in mers. Pana am ajuns la service cu ea a fost o adevarata aventura...
  • catalino92

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salutare , aceeasi problema o am si eu a aparut in mers , la relanti trepideaza destul de tare , are mici rateuri , si cand depasesc 60km/h apare acel martor in bord si clipeste doar cand accelerez , plus de asta masina nu mai trage , am mai patit asta odata anu trecut pe autostrada dar cand m-am intors inapoi in bucuresti si-a revenit nu a mai facut asa , acum vad ca problema a aparut iar , e posibil sa fie de la benzina ? sa fi fost proasta sau cu apa in ea ?
Mentionez ca masina are si gpl pe ea .
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Flavius2015 a scris:Egr ul l am pus pe baterie si merge ... a doua chestie pe care am facut.o , am scos mufa din el si am mers cu masina vreo 5 kilometri si nu sa simtit nici cea mai mica diferenta... la ultimul test facut, mi-a spus mecanicul, ca atunci cand masina este accelerata pistoanele 2 si 3 nu merg cum ar trebui ... problema la mine sa agravat din ce in ce mai mult si ma gandesc ca daca la inceput am avut 1-2 valve pe un piston blocate , posibil acum sa am mai multe si de aceea sa mi se opreasca in mers. Pana am ajuns la service cu ea a fost o adevarata aventura...
degeaba functioneaza egr la baterie. Daca are uzura si nu inchide bine, trebuie schimbat. Costa maxim 300 lei, dar nu inainte de a proba cu unul imprumutat de la cineva. Bafta!
  • catalino92

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Astãzi am verificat bobina și da curent mi s-a spus ca e buna..și când am pus fisele la loc nu mai trepidare la relanti doar ffff puțin și-a mai revenit din putere trage mai bine dar tot se aprinde becul ala dupã 60 km/h...poate sa fie de la bujii ? Sau eventual de la injector ?
  • chauvin70

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Flavius... si eu sunt la al 3lea service Smile... la diagnoza tot rateu cilindru unu.... in fine compresia la mine este 15 mai putin la 2 care este 11... acum s-au bagat sa curete clapeta de acceleratie, la mine egr este luat acum un an si ceva si bobina cu bujiile acum 3 saptamani... nu stiu ce sa zic... la 3 serviceuri si nimic inca... oricum daca esti din bucuresti iti recomand serviceul de la autoa.ro... acolo o am acum... acolo mi-am facut mereu masina eu si am fost foarte multumit... acum astept sa ma sune... si la mine prima bujie de la dreapta spre stanga este umeda cea vecheera inegrita rau.... nu stiu ce sa zic.. astept sa ma sune cei de la service si revin cu detalii...
  • catalino92

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Revin cu revin cu rezolvarea problemei la mine aceleași simptome le.am avut și eu la service mi.a zis sa schimb injector ca e dus de aia face asa ...iar în parcare un vecin mi.a schimbat bujiile și s.a rezolvat problema, merge super acum.
  • chauvin70

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Revin cu noutati. La mine este simplu, egr bun, ecu bun, bobina buna, clapeta acceleratie curatata este ok... vor face segmentarea motorului.... o bujie este innegrita si umeda, nu da scanteie... asta este... in jur de 2300 RON ma costa toata afacerea...
  • catalino92

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Ptr cei cu problemele de mai sus mentionate verificati mai intai bujiile , ca eu am fost la 2 service-uri si nu mi-au verificat bujiile si la un service mi-a zis fara sa se uite la bujii ca e de vina injectoru , iar la altu mi-a zis ca e bobina si nu mai stiu ce a zis ....iarasi fara a-mi verifica bujiile ....si repet in parcare un prieten mi-a umblat la bujii una era neagra si umeda nu mai dadea scanteie deloc iar celelalte 3 erau pline de calamina , le-am schimbat pe toate 4 si masina merge ceas acum !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR