Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • ctz
  • OP
  • 66 mesaje
  • din 26 Jul 2006
  • Astra 2005 17DTH
  • Bucuresti
  • ctz

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Salut

Am facut rost (in sfarsit) de niste bani si vreau sa cumpar un astra. Pana acum am gasit unul din 92 diesel si unul din 93 pe benzina (caravan)

Problemele ar fi:

la cel din 92 (o cunosc pe proprietara) a fost "facut" motorul anul trecut(e diesel), dar intre timp sotul a murit si vrea sa o vanda. Dar se pare ca are o problema: la relanti, cand e rece nu sta intr-o anumita turatie ci "tremura". Nu stiu care mecanic i-a spus ca ar fi injectoarele, dar sincer nu prea stiu...
O alta intrebare ar fi daca stiti in cat timp poate face cald in masina (ma gandesc ca e diesel si am avut inainte un golf 2 diesel care incepea sa se incalzeasca dupa vreo o ora Sad ). Basca, ca cica a fost fica-sa cu ea la cumparaturi si i-a troznit toba intr-o bordura ....

cel din 93 e pe benzina (1.4) si m-ar bucura ca este caravan, dar nu stiu care ar fi problemele la modelul acesta ...


Please, dati-mi si mie cateva idei ca nu as vrea sa stau inca o luna cautand ... (nu de altceva dar ma chinui sa-mi iau masina de prin vara ...)


Am uitat sa precizez: voi face maxim 5-6 mii de km pe an, pentru ca mai am si o masina de la servici, si o voi folosi mai mult in concedii sau daca mai plec pe la munte sau ceva de genul ...

Multumesc anticipat
Skip ads

  • duradarius@masini.ro

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Baia de Aries (Alba)
  • Masina: Astra 1995 1.7 TDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salut ,
Parerea mea de dieselist convins este ca in cazul tau as alege Caravanul benzinar (depinde cum arata si cat a fost de ingrijit) ?!? asta numai tu poti sa vezi . Poti sa-l folosesti linistit in concedii , este spatios , consuma putin si la cati Km ai zis ca faci sau vei face anual cu masina de familie este OK Caravanul . (repet este parerea Mea in pielea Ta ) - nu ma intelege gresit Te Rog !
Apoi , mici sau mari probleme au toate masinile , depinde cum le intretii si grijesti !

DDarius
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ca o parera pur subiectiva (deh, eu am tot motor de 1.4 benzina Wink), as merge pe varianta celui de 1.4 caravan, cu atat mai mult ca nu faci decat cativa mii de km pe an; este o masina usor de intretinut (probabil si cea cu motorizare diesel, nu ma pricep Embarassed), consumabile mai mult decat acceptabile la pret, iar in privinta caldurii, nu am ce-i reprosa, in cateva minute poti sta lejer imbracat in habitaclu.
Nu ai dat insa prea multe detalii despre cea de 1.4....asa ca repet, opinia mea este pur subiectiva Rolling Eyes.


Ultima modificare facuta de @dyS la Mie 06 Dec, 2006 12:23 pm
  • ctz
  • OP
  • 66 mesaje
  • din 26 Jul 2006
  • Astra 2005 17DTH
  • Bucuresti
  • ctz

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2006

  • Mesaj Privat
merci de raspunsuri...

1. Duradarius, ce model ai pe diesel. Daca e ceva similar, imi poti spune cam in cat timp incepe masina sa dea caldura ?

2. Caravanul este albastru, 1.4, are servo si cam atat (sincer ma bucura ca nu are geamuri electrice sau alte minunatii care de obicei te lasa exact cand nu te astepti ....). Nu stiu mai multe pentru ca l-am vazut intr-o seara cu anuntul in geam, am sunat sa intreb despre el si am dat de mama proprietarului care nu prea stia mare lucru ...

Oalta problema care voiam sa va intreb: cam cat este casco pe an pentru o masina de genul asta ... Pentru ca din punctul asta de vedere ma bucura mai tare de ex. un break din 2000-2002 (dar doar din acest punct de vedere)
Skip ads

  • duradarius@masini.ro

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Baia de Aries (Alba)
  • Masina: Astra 1995 1.7 TDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salut ,
Uitate la mine in garaj vezi acolo Opelul Astra Caravan 1.7 TDI motor Isuzu . Sunt foarte multumit de masina , pana acum 5500 km cu ea de mai bine de o luna cumparata si nici o problema , nici un gram de ulei nu papa . Eu ti-am mai spus sunt dieselist convins , am avut de 15 ani tot masini diesel si nu am tinut multa vreme benzinare , am si camion .
Este foarte normal ca dieselul sa se incalzeasca mai greu dar nu intr-un timp exagerat de mare (maxim 10 - 15 minute). La mine in maxim 10 minute baga caldura de pot sa stau linistit in tricou iar daca o mai si iau la sosea direct si dau un pic de forja se incalzeste si mai repede . Daca este bine pusa la punct instalatia de incalzire , orice motor fie benzinar sau diesel trebuie de dea caldura foarte bine in habitaclu .

DDarius
  • ctz
  • OP
  • 66 mesaje
  • din 26 Jul 2006
  • Astra 2005 17DTH
  • Bucuresti
  • ctz

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Smile

m-am desteptat dupa ce scrisesem deja mesajul... si pe urma m-am uitat in "garaj"

Ma tenteaza dieselul pentru ca o stiu pe proprietara...dar cam atat ...

Multam'
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ctz, asa cum am zis si cu alte ocazii, recomandarea care mi s-a facut, cand mi-am luat masina a fost "daca faci peste 15.000 km/an, ia diesel. altfel, mai bine ia benzina. costurile la combustibil la benzina sunt mai mari, dar le compensezi, in cazul unui nr mic de km pe an, cu costurile de intretinere mai mici"
acuma e drept ca la mine problema se punea pentru astra din 2000 (unde diesel-ul e cu turbina si alte alea, care il fac mai fitos). Dar cred ca principiul se pastreaza (altii, mai priceputi ca mine, pot sa iti confirme/sa iti infirme)
Bineinteles, daca tu ai boala sa iti iei diesel, si sa faci cu el 200 km/an, sau sa iti iei benzina, ca respira, si sa faci 50.000 km/an, asta e altceva. eu incerc sa iti dau un criteriu legat de costuri, pentur ca, din pacate, a avea masina in Romania e, inca, un lux
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
si sunt de parere k dieselul e mai bun,trage mai bine si consuma putin
daca te intereseaza am un diesel de vanzare astra caravan,alb,motor isuzu merge f bine si este intretinut,o vand k am luat o vectra c.si face fff multa caldura Smile
Skip ads

  • ctz
  • OP
  • 66 mesaje
  • din 26 Jul 2006
  • Astra 2005 17DTH
  • Bucuresti
  • ctz

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2006

  • Mesaj Privat
salut

octav13, da-mi si mie niste detalii despre astra ...


Multam
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca mai degraba alegi diesel decat benzina. Benzina, motorul de 1.4 , e bun si foarte economic insa pe Caravan e posibil sa simti lipsa puterii. Daca gasesti un 1.6 ar fi mult mai bun , dar sa fie C16NZ, cele cu X in fata au ceva probleme.
  • ctz
  • OP
  • 66 mesaje
  • din 26 Jul 2006
  • Astra 2005 17DTH
  • Bucuresti
  • ctz

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2006

  • Mesaj Privat
ok

hai sa recapitulam:
am maxim 4000 de eur sa imi iau ceva cu roti...(credit Sad ) Sincer ma gandesc si la o dacie, dar parca ...... Deci raman cam asa: Astra, Vectra, Cielo, Matiz sau Dracie... cam in ordinea asta.

Astra - imi place cum arata si nu cred ca sunt asa de alergate ca vectrele
Vectra - e o masina frumoasa dar mi-e frica ca o sa bag banii in ea
Cielo - nu prea imi place,iar la banii astia poate 95-96
Matiz - am avut si nu e chiar rea, dar e MINUSCULA
Dracie - no comment

Ideea e ca fac maxim 7-10.000 de km anual iar pentru banii astia imi pun dorsalul la bataie pentru 5 ani... asa ca ...

Daca aveti sugestii si chiar ceve de vanzare please...


Multumesc
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
4000 euro, iti iei astra F, iti recomand calduros benzina, 1.4 sau 1.6. masina e Ok, marele avantaj-e plina tara de ele, gasesti piese prin dezmembrari la greu, deci intretinere ieftina. in plus are, chiar si cea de 1.6, un consum super cool (scoate si 5.5 la drum intins)....
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
are motor isuzu tc4ee1(60kw,82 CP),215mii km pe bune,masina am cumparat-o(2003) de la un coleg de servici si am vazut-o de cand a intrat in tara(2001)am schimbat la ea doar in pivot si un cap de planetara,restu e origine,este alb casablanca,caravan ,mp3,trapa,alarma cu imobilizator.consumabile schimbate recent.baterie de 75ah,consumabilele le schimb la max 10000km
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In schimb roaga-te sa nu ai nevoie de piese la motor, ca de ex. vreo garnitura de chiulasa ( "boala" lor...)
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Smile garnitura e in firea ei,antigelul e curat,nu are boala profesionala Very Happy
  • ctz
  • OP
  • 66 mesaje
  • din 26 Jul 2006
  • Astra 2005 17DTH
  • Bucuresti
  • ctz

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2006

  • Mesaj Privat
de ce sa nu am nevoi de piese de motor ? din cate am auzit sunt destul de intalnite (ca masini) si mai am si un prieten care e importator de bosch & co.

aveti idee cam la cat "se face" un motor la o astra ? in mod normal, fireste. (ca poti sa il faci si la 100.000 daca esti sarit..)

Am deja o oferta pentru un diesel. ma duc sa il vad azi sau maine. in idee e o astra din 93 si cica i-au "facut" motorul anul trecut la 340.000 km (reali, a fost cumparata de noua) si vrea 3000 eur pe ea ...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Mai stai linistit pe ku* vreo 3 saptamani, preturile la vechituri s-ar putea sa scada dramatic Cool
*
In alta ordine de idei, la banii tai si la kilometrajul pe care vrei sa il faci, ia o masina cu motor 1600/benzina Exclamation
  • ctz
  • OP
  • 66 mesaje
  • din 26 Jul 2006
  • Astra 2005 17DTH
  • Bucuresti
  • ctz

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2006

  • Mesaj Privat
am gasit o astra din 97, 1.6, rosie, in poze arata impecabil, servo total, AC.... la 3900 EUR

Dar. Exista motor de 1.6 benzina care sa aiba 100 de cai ?

As vrea sa o vad azi si sa vedem ce stie ... poate chiar mai lasa din pret ...

Sincer in .ro nu cred ca o sa vedem o micsorare a preturilor, mai degraba o marire, ca deh, suntem romani... Al meu sef este polonez. Polonia a intrat in UE acum doi ani si de atunci si pana acum ei nu au auzit de taxe de poluare sau mai stiu eu ce ...
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
[quote="sorin666"]Mai stai linistit pe ku* vreo 3 saptamani, preturile la vechituri s-ar putea sa scada dramatic Cool
*
nu prea sunt de acord pt.ca taxela de inmatriculare vor creste "dramatic"
si ca atare si preturile la vechituri care sunt deja inmatriculate.
dau un exemplu:astra 94, euro 2,taxa de inmatriculare e de 3000e+taxele vamale+pretul masini Smile vezi la ce rezultat ajungi
eu am ajuns cam la 6000e
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sincer sa fiu, nu cunosc legislatia vamala romaneasca, din motove lesne de inteles... Confused
Dar... nu talon si o masina direct de la D-land de la mama ei cat te va costa ? Cool
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR