Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • mileacla

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
cuculica a scris:Parerea mea daca vrei sa o vinzi nu o da fara 5000 eur,e bataie de joc sa o dai cu 4000 eur,eu nu cred ca astra h e ce-l mai rau model de la opel!
Cu cat ai luat-o tu si cand?

am luat-o cu 6000 anul trecut in martie

nu m-am uitat deloc ca nu are clima,comenzi pe volan si nu mai stiu eu ce imbunatatiri in plus...am zis ca astea imi sunt deajuns....dar ma uns pe suflet cum se aude motorul la cei 100000 care ii avea si in felul in care raspunde la comenzi si cum se comporta la drum

prima oara am tinut sa cred ca e resoftata si ca ar avea mai multi cai...in felul cum trage
Skip ads

  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Nu prea ai ce face.
Dotari nu ai, si Astra H e printre cele mai proaste Opel facute vreodata.
La un necunoscut ai putea sa-l vinzi cu mai mult.
Dar asa slabe sanse.

Suntem mai multi pe aici care asteptam sa ne argumentezi cum de ASTRA H este caea mai proasta masina OPEL din toate timpurile!
  • mileacla

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
iti dai seama ca daca i-am sarit in cap nu mai intra sa raspunda Very Happy....daca are vectra asta in seamna ca astra h e un model prost?Very Happy
  • mileacla

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
george_eu25 a scris:Avand in vedere ca e 2005,tinand cont de ce se vede in poza ca dotari si nr de km(aproape 150.000) ,cred ca undeva pe la 4000-4500e,in cazul fericit.....Oricum bafta la vanzare!

aproape 150000 ti se par multi km...fiind reali....
e mai bine in targ sa aiba 300000 reali dar in bord 80000?
dak as fii samsar as putea si eu sa-i dau inapoi sa am de castigat...sau nu neaparat samsar...oricine ar putea da inapoi
P.S.:nu vreau sa o vand ...doar se vede si in titlul discutiei
Skip ads

  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Tu ai da 5000-5500e pe o masina cu dotari minime,de 8 ani si cu 150.000km la bord?Eu unul nu as da!Mai ales ca e suprasaturata piata de masini.
Daca avea navigatie,clima (nu ac manual),piele....etc,atunci poate da,dar asa....Nu zic ca sunt ceva obligatoriu optiunile alea sau ca nu se poate merge fara ele,dar macar isi mai justifica din banii ceruti!
Eu am dat 5600e anul trecut pe astra H a mea cu 114.000km,cu carte de service la zii ca fusese luata din romania de noua.Am mai bagat vreo 600e in ea(diferite optiuni adaugate,jante,distributia schimbata...etc).Deci la 6000e iei una cu km putini si dotari destule daca o sa cauti!
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Unei masini nu ii apar riduri. Daca este intretinuta , tinuta in garaj si merge bn , nu poti sa o dai de pomana doar pt ca are o anumita varsta.si decat sa o dai degeaba , mai bn foloseste te de ea pana cade
  • mileacla

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Tocmai asta zic....chiar daca piata e suprasaturata de masini si pretul lor au mai scazut din cauza vanzarilor scazute nu trebuie sa ne batem joc de banii nostrii...ptr ca sunt banii nostrii la achizitionare si la intretinerea ei
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
si 150K km vi se par multi? adevarul este ca numai romanu' stie care este diferenta intre o masina cu 120K si una cu 150K km. singurul incovenient mi se pare ca ar fi faptul ca nu are geamuri electrice spate. dar se poate pune cu o investitie mica. deja se vorbeste de masini din penultima generatie, ca nivel echipare full, sau foarte apropiate de full, la 5000euro.
Skip ads

  • Korleone

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ideea e ca masina ta e buna, dar pretul il face piata, care ACUM e plina cu masini la fel de bune dar cu preturi mici. Asadar, tu sau masina nu ai nicio vina daca atat ai putea sa iei pe ea. Traim intr-o economie de piata.

P.S.
1. Cu orice proprietar trecut in carte, masina se devalorizeaza (asta e legea nescrisa)
2. Eu am luat anul trecut un astra h cu 6100 eur din 2007 avand 1.9 diesel, 121 mii km reali, clima, faruri din fabrica xenon, navigatie cd70, esp.
  • ionutzrazvy

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 z 16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2011

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Nu prea ai ce face.
Dotari nu ai, si Astra H e printre cele mai proaste Opel facute vreodata.
La un necunoscut ai putea sa-l vinzi cu mai mult.
Dar asa slabe sanse.


Hai domne cu argumentele alea de zici ca e cel mai prost Opel!E chiar asa greu sa vi cu argumente?Sau e mai usor sa arunci niste vorbe urate?
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
costicimpy a scris:
cangri a scris:Nu prea ai ce face.
Dotari nu ai, si Astra H e printre cele mai proaste Opel facute vreodata.
La un necunoscut ai putea sa-l vinzi cu mai mult.
Dar asa slabe sanse.

Suntem mai multi pe aici care asteptam sa ne argumentezi cum de ASTRA H este caea mai proasta masina OPEL din toate timpurile!


Conform documentelor pe care am vazut, din service-uri Oficiale ( nu conteaza numele lor ). Cea mai proasta suspensia este la Vectra B ( gramada de componente schimbate )! In schimb la partea electrica pe H este cam urata treaba, si la anumite motoare pe motorina. ( intre Vectra B/C, Astra F/G/H, Corsa B/C - As vota Astra G cea mai reusita-fiabila ! )

Referitor la pret. Din cauza asta nici eu nu am vrut sa vand masina ! Am vazut ca "piata" este saraca si mai bine plateste 4.000 pe un H cu 280k km. revopsit pe aci pe colo cu 10% piese SH pe el .... Decat ceva bun si intretinut cu un pret putin sub 7-8 mii ( depinde de dotari ).
  • mileacla

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
ai dreptate @vlad...majoritatea alearga dupa preturi mici si daca s-ar putea sa fie excelenta din punct de vedere aspectuos si tehnic....colegu de mai sus a zis ca a luat anu trecut un h cu clima,navigatie,piele(sau ce mai zicea el)dar a mai bagat 600 in ea...unu nu ma incalzeste cu nimic ca ar avea piele,de navigatie nu am nevoie,daca e AC e de ajuns.....intradevar la pret se cunosc optiunile astea(dar nu tot timpul)
Skip ads

  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@mileacla poate imi arati si mie unde am spus eu asa ceva!
  • mileacla

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Ce anume george?la ce te referi?nu discutam decat faptul cum isi aleg unii masini iar tu ai zis ca ai dat 5600 si ai mai bagat 600 in ea....ce am zis?chiar nu te inteleg....te simti ofensat cu ceva?...
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
mileacla a scris:colegu de mai sus a zis ca a luat anu trecut un h cu clima,navigatie,piele(sau ce mai zicea el)dar a mai bagat 600 in ea...
Faceai referire la mine...Si eu te-am intrebat unde am scris asa ceva???
Am spus asa : "Am mai bagat vreo 600e in ea(diferite optiuni adaugate,jante,distributia schimbata...etc) "! Nu e vorba de ofensat sau altele,ca nu ma supar eu din atata lucru,dar nu imi place sa mi se rastalmaceasca vorbele in ceva ce nu am spus.Un H cu optiunile enumerate de tine trecea cu mult de 6000,fara ce am mai bagat eu in el!
Eu vroiam sa subliniez ca la 5600e am luat o masina din 2007,cu km mai putini,carte de service la zii si cu cateva dotari (mai mult sau mai putin importante) in plus!
Eu il inteleg ca masina merita mai mult,dar asta e,nu tine de noi!Pretul il face piata!Si eu daca ar fii sa o vand nu cred ca iau mai mult de 6000e (asta cu indulgenta) pe ea,cu toate ca eu am bagat si bag in continu bani in ea ca sa arate "tipla"!
  • mileacla

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Nu am vrut sa par rautacios cu tine...scz dak am gresit...ma refeream la pierderea banilor nostrii in achizitionare si intretinere...intr-un cuvant pretul masinii ni-l face piata...pacat:((
  • mileacla

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
dar si piata este 'stricata' de baietasi care vin cu masini din afara(iar ele pe afara sunt mai mult full) cu multi km(asta face sa le ia mai ieftin),poate si putin sifonate si le fac in tara la niste tinichigerii buni.....si uite asa ajung sa se strice pretul pietii....gasesti in targ un 2006-2008 full cu 6000-6500 cu 80000-100000 km si zici:"pai de ce sa dau 5500 pe una "chiala" din 2005?mai bine dau 500 in pluc ca asta are mai multe optiuni.....
Cred ca sunt foarte mylte cazuri in care se bucura de pretul mic pe care il gasesc cand ia o masina(dar se mai bucura si mecabicii de banii lasati la caserie)
  • burtea44

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Ca idee pentru colegul nostru si eu am achizitionat in noiembrie un astra h din 2004 cu clima pe motorina 1.7 la pretul de 4000 E .
  • mileacla

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
inseamna ca esti norocos....dar zine cati km are,in ce stare e,ce optiuni ai pe ea....dane mai multe detalii sa stim pe ce ai dat 4000
  • blue ray

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ca idee de preț, am dat 6900 euro acum juma de an pe Astra H sedan din 2008 1.3 cdti (90 CP), 55.000 km, rulatã numai în țarã (carte service, gãsitã în baza de date a celor de la Opel, super bine întreținutã), dotãri ok (volan piele, cd30 mp3 comenzi pe volan, climã, pilot automat, computer bord, faruri xenon adaptive, DRL, scaune încãlzite, senzori parcare spate, etc). Luatã de pe autovit, de la un samsar (am luat apoi legãtura cu fostul proprietar și am aflat mai multe despre mașinã). Mașinã impecabilã (concluzie trasã dupã 6 luni și vreo 8.000 km).
Știi cã primele 3 locuri în topul mașinilor care se devalorizeazã cel mai repede sunt ocupate de modele de la opel, nu? Cel puțin așa zice nuș ce studiu fãcut de nuș ce englezi...


Ultima modificare facuta de blue ray la Mar 26 Feb, 2013 12:23 am
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR