Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • emilllian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Germania
  • Masina: Tigra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salutare ...

Imi cer scuze daca acest subiect exista deja ... insa eu nu am gasit ... asa ca incep eu.

Am un Opel Tigra 98 ... intr o zi nu se mai aprindeau jumatate dintre becuri .. partea dreapta. Am desfacut bordul am scos partea cu ceasurile afara iar cand l am pus la loc nu se mai aprinde nimic nici o lumina cu exceptia semnalizarilor, fazei lungi franade mana si altele cateva , insa luminile ce stau aprinse cand aprinzi farurile nu se mai aprind.
Am verificat pe la sigurante ... nu am gasit nimic ...

Daca se poate sa ma ajute si pe mine cineva cu un sfat ... multumesc
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ai cumva leduri in loc de becuri? Ca alea trebuies puse in ordine (+ la + si - la -). Daca nu, as face asa:

1. Verifica siguranta a doua, treia de jos, de la stanga la dreapta. e o siguranta care nu aprinde becurile (dar semnalizarea si faza lunga se aprinde), dar nu merg nici ceasurile si sa lasi si sa ridici geamurile. Nu stiu daca e cazul tau, dar verifica si asta. E o siguranta de 10 amperi, daca retin bine.

2. O alta chestie pe care o poti verifica, scoti ceasurile din bord, te uiti dupa dunga si vezi catre ce pin duc becurile de lumina (cred ca sunt 3 becuri notate cu A, B si C, daca retin bine). La pinul care duce (din mufa aia cu multi pini/lamele unde intra ceasurile), pune un multimetru si vezi daca iti vine curent cand aprinzi farurile. Asta ca sa vezi daca e problema de la ceasuri sau ceva pe parcursul circuitului pana la ceasuri.

succes!
  • GYURI BOGDAN

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
si eu zic ca ar trebui desfacut iara si mufa si pinurile ar trebui un pic pote curatate cu un virf de cuti oventual zgiriate un pic pinurile
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
emilllian a scris:Salutare ...

Imi cer scuze daca acest subiect exista deja ... insa eu nu am gasit ... asa ca incep eu.

Am un Opel Tigra 98 ... intr o zi nu se mai aprindeau jumatate dintre becuri .. partea dreapta. Am desfacut bordul am scos partea cu ceasurile afara iar cand l am pus la loc nu se mai aprinde nimic nici o lumina cu exceptia semnalizarilor, fazei lungi franade mana si altele cateva , insa luminile ce stau aprinse cand aprinzi farurile nu se mai aprind.
Am verificat pe la sigurante ... nu am gasit nimic ...

Daca se poate sa ma ajute si pe mine cineva cu un sfat ... multumesc


Ai rezolvat problema? Daca da, de la ce era?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR