Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • florinelcristi

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1997 1,7TDS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Salutare! Astazi am schimbat ulei si filtru. La EkaTrust Ploiesti, ptr. masinica mea Astra F TC4EE1, 60 kw, 1686 cm., motor Isuzu, mi-au recomandat (si efectuata oeratiunea) Aral 10w40. Am studiat pe site atat de multe discutii care mi-au facut un scurtcircuit in cap......Eu dupa ce "vizualizasem", plecasem croit pe un 5w40. Motorul meu merge bine, nu consuma si trage ca un.....magar clonat cu cal. Dupa schimb, un opelist mi-a spus ca am gresit, trebuia sa pun acel 5w40! La suma data ptr. schimb (de altfel o firma frumoasa si eleganta-nu e vorba de reclama) parca simt un nod in gat. Masina indica pe bord 22000 km. dar....e ok!
  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Si eu folosesc tot 10w40. Si 5w40 e ok, pentru ca de fapt ,,40,, din final e vascozitatea uleiului vara.
5, respectiv 10 sin fata W-ului e vascozitatea iarna.
Stai linistit, 10w40 la motoarele noastre, cu km aferenti, e ceea ce trebuie.
  • astrac16nz

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2012

  • Mesaj Privat
La km aia e mai mult decat indicat 10w40.Un 5w40 merge in celelalte motoare de dupa 2000,nu la batranele noastre f-uri,iar Aral este un ulei bun.
  • paul-tm

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Depinde si de starea motorului,. La 220000 km un diesel intretinut trebuie sa fie cu uzura minima.
Oricum motoarele diesel de pe astra f sunt vechi ca si construcutie, nu sunt ca si cele de pe golf 3 tdi sau sdi cu injectie directa controlate electronic care sunt facute sa mearga cu 5w40.La astra f diesel e mai potrivit 10w40.
Astra mea merge de 2 luni cu ulei 5w40, deocamdata nu il manca si merge mult mai bine motorul. Si are 195000 km, dar motorul e inca bun cu ulei 10w40 nu imi manca deloc .
  • florinelcristi

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1997 1,7TDS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2012

  • Mesaj Privat
22000 pe bord.........si din vorbe de vanzator. In sfarsit, vad ca nu am facut un lucru rau cu Aral 10w40 din sfaturile dvs. Ramane sa vad pe parcurs. Multam mult si rog un admin. sa stearga postul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR