Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am comandat amortizoare pentru fata de pe internet - Kayaba. Nu am vazut nicaieri ca ar trebui sa comand cu specificatie dreapta si stanga. Voi ce stiti, e posibil sa fie diferite? Adica pe dreapta diferit ca prindere fata de stanga?
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
s-ar putea sa fie diferite dar in general vin pereche daca ai comandat asa.
diferenta este la zona talerului unde se aseaza arcul pentru ca face ansamblu cu rulmentul de la flansa si arcul si acolo e potrivirea...
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Stiu ca arcurile sunt diferite, au coduri diferite dar la amortizoare am gasit un singur cod si am cautat pe tipul meu de masina si motorizare. De obicei specifica si partea de montare... dreapta fata sau stanga fata. Aici nu era specifica nimic.
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Buna intreabare... tine-ne la curent sunt si eu interesat, ma gandeam la o reconditionare care a aprox 100e toate 4 cu tot cu montat-demontat.
Skip ads

  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Mi-au venit flansele+rulmentul, le-am luat pe SNR si aparatori praf amortizoare, le-am luat pe kayaba asa cum vor fi si amortizoarele noi - de pe un site extern(vin din Franta, cu 60 lei/ buc. mai ieftin decat aici, le-am gasit la 235 lei/buc). Au acelasi cod stanga sau dreapta, nu conteaza. Arcurile difera pentru stanga fata de dreapta fata. Revin cu amanunte dupa ce primesc coletul extern si le montez pe masina.
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Asteptam cu nerabdare !
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Astazi am schimbat pe fata amortizoarele, flansele, rulmentii si aparatorile de praf ptr amortizoare, placute frana. Timp de lucru 3 ore. Desi imi iesise ca test de amortizoare 67 pe dreapta si 55 pe stanga am constatat ca amortizorul stanga era mort - nu mai revenea deloc in pozitie si cel dreapta mergea mai mult decat usor, revenea in pozitie f.f. incet. Deci era nevoie de schimbare. A mai ramas sa schimb levier directie - unii ii spun semicaseta directie, un capat de bara si bucsele de la bara stabilizare. Dupa ce fac asta revin cu o impresie generala. Acum zgomotele s-au diminuat simtitor, masina e mai legata dar nu pot aprecia tot fara sa schimb ce mai trebuie schimbat
A, o intrebare... A schimbat careva bucsele la bara stabilizare? Stiu ca nu sunt f scumpe - vreo 20 de lei.
Ma intrebam daca dureaza mult sau e complicat de ajuns acolo. Oare trebuie sa dau bara jos?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ai facut si ceva poze ca astea ajuta cel mai mult pe cineva...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR