Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • loriel

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Buna tuturor,
Sunt din Iasi si vreau sa cumpar o masina inmatriculata tot in Iasi. A fost adusa si inmatriculata in 2012, omul e unic proprietar in acte, totul pare in regula pana aici. Va solicit ajutorul in stabilirea pasilor de urmat pentru inmatriculare. Ce trebuie el sa faca, ce acte sa am in mana in momentul in care ii dau banii?

Mergem impreuna sa facem contractul C-V + fisa de inmatriculare + certificatul fiscal. Ce alte documente mai trebuie sa imi dea si pana in ce punct am nevoie de prezenta lui pentru definitivarea actelor?

Certificatul de autenticitate de la RAR trebuie sa il obtin eu dupa ce ii dau banii sau trebuie sa il aiba el scos deja? Lla certficatul trebuie pusa folia de secretizare?

In ceea ce priveste taxa auto e suficienta dovada ca a platit taxa sau trebuie si adeverinta de nerecuperare a taxei?

Si o alta intrebare: ati apelat sau cunoasteti pe cineva care a apelat la firme din astea care se ocupa de inmatriculari? Sunt seriosi? Exista riscuri? Se merita? Problema e ca ar trebui sa ma ocup eu singura de toate actele si mi-e cam frica sa nu mi se traga tzeapa de catre vanzator... sau sa imi trebuiasca acte pe care nu mi le-a dat.
Skip ads

  • mavster

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2009

  • Mesaj Privat
daca te ajuta cu ceva...eu anul trecut am inmatriculat 2 masini si n-am avut nevoie decat de contract vanzare cumparare si certificatul fiscal valabil, ca pe urma sa nu ai surprize plus actele masinii, fisa de inmatriculare am luat-o de la un birou de inmatriculari, dupa care am facut RAR, am mers la Politie, asta dupa ce ai certif de la RAR si mai platesti si niste taxe pe la Consiliul local, CEC etc si cam asta e tot...
drumuri bune fara surprize
  • loriel

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
RAR l-ai facut singur sau impreuna cu vanzatorul? Intreb pentru ca am citit diverse chestii pe net.. in unele articole se mentioneaza ca nu trebuie dati banii pe masina pana nu se face RARul, in alte articole am gasit ca trebuie sa mearga vanzatorul singur la RAR sa ia certificatul ala... etc.
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
De la el ai nevoie de certificatul de inmatriculare pe spatele caruia sa scrie instrainat catre data si semnatura, cartea de identitate, si un exemplar din contractul de vanzare cumparare. De la fisc e nevoie de certificatul fiscal pe numele vanzatorului, sau daca ai completat fisa de inmatriculare de stampila si data in dreptul celui care vinde, de la fisc. Autentificare la RAR se poate face ulterior. Masina fiind deja inmatriculata in Romania nu ar trebui sa fie probleme la RAR.

Actele necesare inmatricularii ar trebui sa le gasesti pe pagina de internet a Prefecturii Iasi.

Bafta
Skip ads

  • bogdan205

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2011

  • Mesaj Privat
In plus de asta, mai nou trebuie acea adeverinta de la ANAF ca nu s au recuperat banii pt taxa de prima inmatriculare(taxa de poluare)......Tare faza nu?
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Totusi cu taxa nerecuperata, e valabila si acum sau de la 15 martie? Intreb ca urmeaza sa imi achizitionez si eu o masina zilele astea si sa stiu daca ma incurca treaba asta acum, daca omu a recuperat taxa sau nu! Stima
  • bogdan205

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2011

  • Mesaj Privat
In acest moment este necesara aceasta adeverinta la politie.Avand in vedere ca in lege este mentionat ca la masinile la care a fost recuperata taxa , aceasta va trebui achitata din nou, cred ca adeverinta va fi necesara in continuare.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR