Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • iordachevasile

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2013

  • Mesaj Privat
am nevoie va rog urgent de un sfat.am un opel astra h, motor 1910,88 kw,diesel cu cutie 6=1 manuala.inainte sa plec din germania masina imi facea un zgomot la relanti,in special cd era motorul rece,zgomot care se accentua, cand tineam ambreajul la jumate.acesta sa accentuat treptat,am mai facut cam 4000 de km si inevitabilul sa intamplat.mi-a ramas in treapta a doua blocata dupa care pedala de ambreaj se duce in gol la fund.am dus masina la reprezentanta opel pe platforma.acolo un mecanic mia spus ca e volanta si rulmentul.mia propus sa mi-o faca fara factura cu 500 roni manopera si pret volanta acceptabil.avand in vedere faptul ca vreau garantie pe piese si manopera si doresc sa schimb tot kitul,rulmentul si volanta,nu am acceptat aceasta varianta.intrebarea este stie carevao sursa sau vreun magazin de unde as putea achizitiona la un pret accesibil,aceste piese?cine si cum pot lua contact cu acest HORATIU DACA SE MAI OCUPA CU ASA CEVA?in cazul in care as opta totusi pe o volanta sh care de unde as putea sa o iau si care ar fi riscurile.masina are doar 105 mii km,din care 45 de mi sant facuti de mine in germania. tip motor Z19DTH,SERIE 6118030,W0L0AHL3592085516.
Skip ads

  • Theo P

  • Mesaje scrise: 422
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Volanta SH nu va recomand. O volanta tine in mod normal in jur de 150-200.000km, dar daca sunt utilizatori care stau des cu piciorul pe ambriaj, pica mai repede, cum s-a intamplat si la dvs. Puteti nimeri la fel, o volanta destul de "obosita" daca cumparati SH.
Tot kit-ul : ambreiaj+rulment+volanta costa in jur de 3000-3200 ron + manopera se ajunge la vreo 4000 ron. Legat de service unde sa faceti schimbul, puteti incerca la reprezentanta sau daca va ajuta colegii de pe forum din zona dvs s-ar putea sa scapati mai ieftin.
  • iordachevasile

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2013

  • Mesaj Privat
VOLANTA SH AM FOST SFATUIT DOAR IN CAZUL IN CARE AS VINDE MASINA,SAU IN IDEIA CA AS GASI UN PRET MAI BUN EU IN GERMANIA.OFERTELE PE CARE LEAM PRIMIT PENTRU VOLANTA VARIAZA DE LA 1600 LA 4000 LEI,DIFERENTA ATAT DE MARE FIIND MOTIVATA DE FAPTUL CA INCEPAND CU FABRICATIA ASTREI DIN 2009 SE FOLOSESTE UN ALT TIP DE VOLANTA FATA DE CELE SUB 2009,SI RISCUL AR FI SA NU SE POTRIVEASCA.AVAND IN VEDERE CA TREBUIE SAI SCHIMB SI CHITUL DE DISTRUBUTIE SI REVIZIA LA REPREZENTANTA SAR DE 8000 LEI.DESTUL DE MULT............DECI NICI NU STIU CE HOTARARE SA IAU.ORICUM EU TIN SA MULTUMESC CELOR CARE DAU UN SFAT SI CLOR CARE STIU CEVA DESPRE ACEST DOMN HORATIU DESPRE CARE SE SPUNE PE FORUM CA POATE COMERCIALIZA VOLANTE LA PRETURI MAI MICI.MULTUMESC
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Daca nu le schimbi la reprezentanta , cu siguranta pretul scade la jumate
Skip ads

  • Theo P

  • Mesaje scrise: 422
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pretul de 4000 ron cat am spus eu, e pret de service (un service "oarecare") si NU la reprezentanta, acolo posibil sa fie mai mult. Legat de distributie (role, curele, pompa apa) + manopera nu ar trebui sa fie mai mult de 1500-1600ron iar revizia (filtre + ulei) e undeva in jur de 700-800 ron cu manopera inclusa.

Fata de reprezentanta "castigi" in jur de 1500ron. Daca vrei sa tii masina in continuare, iti recomand sa schimbi volanta+rulemt+placa presiune+ambreiaj (tot kit-ul) , odata schimbate vreo 5 ani, cel putin, ai scapat de alte batai de cap, iar daca vrei sa vinzi masina cu volanta praf, iar o sa pierzi cel putin 1000e din pretul de vanzare asa ca eu unul, nu vad alta varianta (spre binele masinii si al tau).
  • oldstylenosmo

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Nu este chiar atat de mare pretul...Eu pentru z19dth am gasit volanta la 1300 lei + kit ambreiaj 1300 lei(Noi cu garantie).Deci daca se da curs cautarilor amanuntite se poate rezolva si cu bani mai putini.Stima
  • iordachevasile

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2013

  • Mesaj Privat
SI EU AM PRMIT OFERTE DE PRET MAI MICI DAR PE ASTRA DUPA 2009 E UN ALT TIP DE VOLANTA SI CEA MAI IEFTINA E 2600.MRS
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR