Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • DanutAmir

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Va salut, de aproxinativ 8 luni detin un opel astra g 1.7 dti izuzu, problema e ca de cand am luat-o, a trebuit sa schimb: oringuri injectoare, termoflot si garnitura de chiuloasa(baga antigel in ulei si invers) o intreaga aventura si bani. De atunci uleiul sta mereu ridicat cu 2 cm peste maxim, am scos cu o siringa surplusul de ulei, iar de atunci dimineata arata fix la semnul de maxim iar dupa ce merg cu ea arata iar cu 2cm peste...
Ca si erori pe tester am: P0335 si P1105 cand se incalzeste, relantiul oscileaza si se plafoneaza pentru cateva secunde( si sunetul la motor se schimba, face fix ca un tractor ), ce pot sa-i mai fac ca imi mananca zilele, peste tot unde am fost cu ea am auzit diferite teori si costuri la care as mai cumpara inca 2 motoare..



MODEL: Astra 2001
MOTOR: Y17DT

CODURI EROARE: P0335
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
P0335 senzor arbore cotit ( vibrochen ) , de aceea face ca tractorasul.
P01105 senzor presiune atmosferica , este in spatele motorului , jos , undeva sub pompa de injectie si este montat pe motor , masoara presiunea atmosferica si este identic cu cel de pe admisie ( Map ).
Antigel in apa sau invers , mai poate fi si din tecile injectoarelor , care sunt din aluminiu si se gauresc , nu numai din oringuri, sau ai chiulasa fisurata.
Cand termoflotul este gaurit , intra ulei in antigel , nu invers , presiunea uleiului fiind mai mare decat a lichidului de racire.
  • DanutAmir

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Tin sa mentionez ca antigelul este la nivel mereu nu a scazut.. se poate sa bage motorina peste?
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Daca este motorina in ulei , nu stiu , tu trebuie sa aflii , scoti joja , pui pe deget si vezi daca miroase a motorina si daca este mai subtiat uleiul.
Daca uleiul este contaminat cu motorina , atunci se schimba situatiunea .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR