Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ca sa nu cititi degeaba va spun din start, daca nu stiti sau nu aveti indemanarea sa scoateti bara fata de pe masina nu are rost sa incepeti singuri aceasta operatiune.

Scule necesare:
-MOPS(cleste de instalator)
-cheie de 8, 10 , 12 , 13 ,14 si de 29(necesara pentru desfiletarea termocuplei)
-Torxuri
-surubelnita si un cleste

In primul rand pozitionarea acestui senzor ii in stanga radiatorului pe margine.Eu am scos si furtunul de la radiator pentru a-l vedea mai bine. Mufa cea verde ii mufa senzorului(termocuplei)



Urmeaza sa dati bara jos, aceasta este prinsa pe lateral in interiorul aripilor in 2 suruburi(acuma depinde daca le aveti pe cele originale sunt TORX daca aveti cum am avut eu is de 8 normale). Pentru a ajunge la aceste suruburi se da protectia de aripa jos, ii un loc destul de mic deci aveti grija la maini sa nu va juliti. Se scoate grila fata si se desfac celelalte 2 suruburi ce tin bara. Apoi sub bara is inca 5 nituri de plastic care se scot cu ajutorul clestelui. Iar intr-un final o sa ajungeti la un rezultat asemanator:


Eu am scos si farul stanga dar nu este nevoie de acest lucru.


Urmeaza sa scoateti claxonul care ii pozitionat in stanga jos sub far. Acesta se desface cu o cheie de 13 fixa.



Apoi senzorul este vizibil daca va bagati putin capul sub botul masini(suna ciudat dar asta este Very Happy)


Apoi cu cheia de 29 sau cu mops-ul scoateti senzorul....de preferat sa il aveti pe celalalt senzor la indemana ca sa si il inlocuiti pt ca efectiv o sa tasneasca antigelul din radiator. Se poate colecta antigelul dupa preferinta. Eu l-am lasat sa curga in voia lui.


Apoi de pura curiozitate am inceput sa masor senzorul nou cu cel vechi. Acest lucru nu ii necesar dar am facut-o doar, cum zice romanul, sa nu mor prost.


Daca aveti si indicat ar fi sa aveti, dati cu spray de contacte pe toate mufele scoase astfel preveniti eventuale contacte imperfecte. Apoi montati totul in ordinea inversa demontarii.


Si de final cumparati antigel apa si completati in vasul de expansiune.

Multumiri colegilor Ady.B si ZaRocker care nu m-au ajutat cu nimica doar au stat si au vorbit unu cu altul. Si colegului Ova care mi-a dat senzorul si trusa de scule.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR