Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • snicola

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salut!
Azi am schimbat la al meu opel axa cu came, tachetii, culbutorii, kitul de distributie si bujiile. Acum inca persista o problema. Cand o accelerez brusc nu se tureaza ... urca maxim in 4000 de rotatii, apoi incepe sa coboare turatia cu pedala la podea, si apoi daca o las la relanti moare imediat daca nu o ajut.. Pe pseudo-agrafa mi-a dat urmatoarele erori: P0460 si P0500. Mecanicul mi-a spus ca e pompa de benzina dusa, am incercat cu a lui de pe o corsa monopunct, si a mers ceva mai bine, si nu a mai murit la relanti. Dar la fel, se plafona in ture, se scutura motorul si huruia.
Am incercat cu alte fise si face la fel. Ceva sugestii? Sa fie pompa de benzina picata si sa nu mai poata sa bage cat trebuie? Daca o accelerez incet nu huruie dar tot se plafoneaza intre 3000 si 4000 RPM.
Skip ads

  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
p0460 ar fi o eroare despre nivel scazut al benzinei. poate fi din cauza pompei care nu mai trimite corect semnalul. p0500 ar fi sunzor de viteza. poate e sonzorul de la arbore.
  • snicola

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Ok si senzorul ala pe unde anume e? Si ... Cam ce ar mai fi de schimbat sa o pun iar pe picioare? Ca mi-e dor de ea cand era sanatoasa.
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
senzorul de viteza este la rulmentul din fuzeta fata stanga (la roata).. verifica cablajul si mufa la care e conectat
stand pe loc sau in mers face fitze?
filtrul de benzina o fo schimbat?
Skip ads

  • snicola

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Pai figuri a inceput sa imi faca sambata trecuta, in mers. Si la fel face si cand sta pe loc. Erorile astea au aparut dupa ce am facut distributia si motorul, adica ieri. Toate filtrele de pe ea au aproximativ 6000 de km, si filtrul de benzina nu pare a fi infundat, ca la el ne-am dus prima oara.
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
poi poti masura daca ai presiune destula in rampa de benzina cu un manometru.. ca de bicicleta sau de roti.. trebuie sa fie 3 bari... asta la mecanic caci ar trebui sa aiba..
mai ia la verificat cel putin vizual senzorii ax came si arbore cotit.. (cabluri, mufe)
mai poti face o diagnoza si sa urmaresti parametrii.. . daca esti din Ploiesti cauta pe cineva de pe forum cu aparat de diagnoza ([editat])
  • snicola

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2012

  • Mesaj Privat
M-as duce dar problema e ca azi a inceput sa intrerupa si cand o accelerez incet... Se scutura motorul si nu mai sare de 1500 de rotatii. Si huruie ca la balamuc. E cam nedeplasabila momentan.
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Presiunea trebuie sa fie de 3,9 bar !
Mai verifica punerea la punct a distributiei .
  • snicola

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Problema rezolvata!
Pompa de benzina era picata si catalizatorul era infundat. Am bagat in el apa cu dero si apoi detartrant. Are o viata un ea acum .... e iar opelul dinainte.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR