Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
A montat cineva senzori de parcare aftermarket? Daca da, ma intereseaza unde si daca au dat bara jos la montare precum si pe unde au tras firele de la senzori catre unitatea centrala (daca au dat gauri pe sub masina sau exista spatiu prin care sa le tragi). Tocmai mi-am comandat si eu niste senzori si as vrea sa stiu cat de cat procedura de montare ..
Skip ads

  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salve...Am eu senzori aftermarket...foarte utili mai ales noaptea cand nu prea te ajuta lampa de marchalier.
Se instaleaza relativ usor, nu trebuie data jos bara, doar gaurita pt. senzori apoi pe dedesubt se pozeaza firele, care le aduci prin gaura stopului din spate stanga(dat jos) in compartimentul de sigurante din portbagaj, acolo fixezi si unitatea senzorilor, iar firul monitorului cu buzerul eu l-am pus in compartimentul lampii de plafon din fata. Vezi foto.


  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Ai reusit sa faci firele pe dedesubt cu ea pe o rampa ceva? sau merge si daca e pe asfalt ? Ma gandeam ca e mai greu accesibila zona de deasupra numarului si ca ar trebui data jos bara

Nu inteleg faza cu plafonul.. ai pus display-ul sa primeasca curent doar cand aprinzi plafoniera ?
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
E simplu...E spatiu suficient fara sa ridici masina in prealabil pt. operatiunea asta.
Incepi cu gaurile senzorilor de pe bara, apoi, dupa ce ai introdus senzorii...aduni firele de sub bara(fixandu-le cu coliere de plastic din loc in loc). Firele adunate si stranse cu coliere le aduci in zona stopului stanga si le introduci prin garnitura/cauciucul firelor de la stop in compartimentul sigurantelor din portbagaj. Acolo pui si unitatea senzorilor.(legata la minus - sasiu si firul becului de marchalier care este un plus +). De la senzor pleaca unitatea de avertizare cu sau fara display... pe ala l-am bagat in spatiul plafonierei fata, pt ca nu ma intereseaza ce afiseaza ci doar semnalele acustice(bipurile intermitente)
Spor !
Skip ads

  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Unde ai gasit senzori gri si la ce pret?
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Daca esti din Bucuresti...vezi Tg Vitan...acolo ii gasesti si vopsiti...setul meu a costat 150 lei(fara montaj)
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
I-am montat si eu azi.. am facut treaba cu stopul cum mi-ai spus.. l-am dat jos si am bagat firele senzorilor pe langa garnitura firelor care vin in stop.. revin cu niste poze in 2-3 zile sa apuc sa spal putin masina sa se vada frumos Smile

@LeonteMihai poti comanda de pe ebay orice culoare.. pe mine m-au costat 9,98 lire (53 lei) cu tot cu livrare si restul, eu doar sa-i ridic de la posta.. si merg foarte bine.. cand arata 0.3 chiar atat e.. si cand e 0.0 esti la 5 cm de obstacol
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
. Mersi de pont . Uitasem de ebay. Comanda ai facut o tu sau prin cineva?
Skip ads

  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
@ Okta....Ai observat cumva la modelul tau?...cand cuplezi marchalierul..sau cand practic alimentezi sistemul...se aude un bip in buzzer...fara sa ai obstacol in zona senzorilor...
  • AirMike

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
pai e normal sa se auda un bip cand cuplezi in marsarier ca sa stii ca functioneaza. daca apare o defectiune si tu dai inapoi cu gandul ca ai senzori?
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
In cazurile cu senzori stok ...nu se aude nimic...si bine e deoarece daca se aude bipul la cuplare treptei de marchalier ai senzatia ca deja ai obstacol.
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@LeonteMihai comanda am facut-o eu

@RaduRek nu se aude nimic, doar pe display-ul lor apar primele 4 bare pe stanga si dreapta si un -E unde arata distanta in metrii timp de 2-3 secunde.. dupa care cand te apropii de obstacol incep sa bipaie si sa arate pe care parte te apropii
Skip ads

  • mihail.dragoi

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2007

  • Mesaj Privat
servus

dati-mi si mie pe privat link de ebay ca vreu si eu sa imi iau senzori.
deasemenea as prefera sa ma ajute un coleg din bucuresti cu montajul (contra cost bineinteles).

Multam fain.
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu mi-as pune si pe fata...da si mie link-ul ebay Okta....te rog...si cine mai vrea sa spuna poate facem o comanda mai mare...
@ Mihai D. pt. montaj vezi la Tg. Vitan, sunt pe acolo firme specializate pt asa ceva si nu cred ca ar costa mai mult de 50 lei.
  • nini_dintras

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
@Radu Rek Salut
Este scris undeva si la ce distanta se pun senzorii unul fata de altul? Sau trebuie testat?
Si te-as mai intreba la ce inaltime se pun in bara fata de pamant?

Mersi
  • Sorin_cta

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Inaltimea de la pamant trebuie sa fie intre 50 - 60 cm.
Cei din capete trebuie sa fie la o distanta de 12 -15 cm fata de lateralul masinii, apoi distanta dintre ei o imparti la trei si ii pui si pe ceilalti 2.
  • klod
  • **
  • 207 mesaje
  • din 22 Jan 2011
  • Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Alta tara
  • klod

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2011

  • Mesaj Privat
@Radu Rek odata ce demontezi bara o sa gasesti semnele unde vin facute gaurile pt senzori pe interiorul bari, dar vezi ca in comert sant si senzori care vin aplicati/lipiti in interiorul bari si merg la fel de bine, in cazul asta nu mai e nevoie sa faci gauri in bara, salutare...
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
@Klod...eu n-am ce sa mai demontez...poate colegul @nini_dintras Very Happy

Eu m-am orientat dupa unii montati stock la o masina din showroom...i-am facut o poza cu telefonul apoi am adaptata la a mea, chiar nu cred ca trebuiesc masuratori super precise.
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Okta43, pune si poze cu lucrarea, sa vedem si noi produsul final Smile Parca m-ar interesa si pe mine niste senzori. M-ar face mai curajos noaptea in locuri mici Smile


Ultima modificare facuta de bamo la Dum 10 Mar, 2013 12:56 pm
  • nini_dintras

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salutare
era super daca vedeam tot procesul de montare. Poate asa evitam si noi posibilele greseli pe baza experientei altora.
Mersi
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR