Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • emporio_24

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Am desfacut cutia, fratilor e varza, e facuta praf, sincroanele de treapta 3,4 busite, trenul fix busit rulment conic spart complet.
Treaba e sa gasesc la dezmembrari, daca nu va trebui sa iau noua.
Asta se intampla cand mergi fara ulei in cutie...deci fratilor...COMPLETATI ULEIUL IN CUTIE daca nu ati facut-o pana acum.




Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Aoleu! De ce iti e frica, de aia nu scapi. Am zis bine cu uleiul.....Imi doresc totusi sa nu fi avut dreptate Sad Spor la reparatii; incearca sa pui totul nou si poate schimbi si ambreiajul ca ii face bine.
Ar fi trebuit sa`mi dau seama de prima data; asa mai suiera daciile (ca`s prost concepute si nu prea se potrivesc sincroanele). UF Sad(
  • emporio_24

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2005

  • Mesaj Privat
mda, asta e o sa vad ce gasesc pe piata , cat ma costa si ...o sa imi fie invatatura de minte, cu siguranta
  • ROBERTby2000

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2006

  • Mesaj Privat
INTREBAREA ESTE: CâRâIA CAND INTRA IN VITEZE?
SI EU AM COMPLETAT MAI DEMULT ULEIUL CA NU-MI PLACEA CUM INTRA IN VITEZE MAI ALES 1 SI 2
ACUMA VAD CA IAR FACE FIGURI....AM DAT SCUTUL JOS SI NU AN ULEI PE EL. TOTUSI PE UNDE-L PIERD?
Skip ads

  • emporio_24

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Nu caraia deloc in nicio treapta de viteze.
Sa stii ca saptamana trecuta Sambata , a inceput sa vibreze in treptele 2, 3, 4 ,5 ca si cum s-ar fi rupt un tampon la cutie sau motor, apoi marti nu mai facea nici un zgomot , mergea normal, iar miercuri( saptamana care tocmai a trecut) incepuse sa faca precum turbina de avion, cand intra in frana de motor ca mai apoi, joi incepuse sa faca acel zgomot de turbina si cand acceleram. Tot joi a si murit cutia ca nu am mai apucat sa ajung cu ea acasa am ramas cu ea in drum, nu mai intra deloc in treptele 3 si 4, iar in tr 5 intra greu. Si am chemat pe cineva sa ma tracteze pana acasa.
Dupa cum ai vazut in poze, nu prea mai am ce sa ii fac, pt ca a spart si carcasa cutiei. Asta e, vezi ce inseamna sa uiti sa pui ulei in cutie?
  • ROBERTby2000

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2006

  • Mesaj Privat
faza este ca opelurile au probleme cu tot ce inseamna guma cauciuc...cum sa-i mai zic.
prin urmare semeringul de la cutie scapa.(faza este ca pe scut nu am picatura de ulei.)
-cand intra greu in viteze am de completat uleiul.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
La cat de mult este solicitata o cutie, uleiul ar tb. schimbat o data la 2 luni ca sa nu stai cu frica !!! Mie asa mi`a recomandat un super mecanic, dar nu am aplicat niciodata. Ma gandesc la revizia de 30.000 sau 45.000 ca o sa`l schimb. Da` sa ajung pana atunci......
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Ciudat, in TIS zice doar "check and top-up", dar daca supermecanicul zice ca tre schimbat asa des, asa o fi Rolling Eyes

Check transmission fluid level only after repairs or repair operations on transmission and correct if necessary.
Following a transmission repair operation the transmission must be topped up to lower edge of checking aperture.
As transmission fluid is factory-filled by weight, fluid level is always below checking aperture – a correction is not necessary during inspection interval if no leaks are found.

preluat din TIS
Skip ads

  • ROBERTby2000

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2006

  • Mesaj Privat
hai ma nu fiti copii...cum sa schimbi uleiul la 30k km?
uleiul nu se schimba se completeaza.
eventual la 150k km il mai puteti schimba(...)
nu va mai luati dupa toti supermecanicii....
un ing. si mecanic priceput...il puteti intreba.un ing are studii...si stie ce fenomene se intampla.

eu am intrabat...si mi-a raspuns in felul urmator: sunt motoare care au baia de ulei cu cea de la cutie....trageti concluzii...aici motorul cam are de suferit...de ce? cutia genereaza foarte mult span.


Ultima modificare facuta de ROBERTby2000 la Lun 18 Dec, 2006 1:41 pm
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dupa primii 10,000-30,000km se schimba uleiul de cutie !
Ce cutia nu are si ea rodaj ? Motorul are si ea nu ?
O sa vedeti ca primul ulei nu este chiar curat, abia pe urma va ramine limpede. In plus la busonul de scurgere este un magnet oare de ce ?
Despre asta am asta am discutat cu MECANICI inclusiv cu cei care fac expertize. La Renault de exemplu se schimba uleiul la 60,000km. Poate cutia lor e din mamaliga si la Opel o fi din titan si rodata in fabrica ca la masinile de 300,000 euro.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In Autodata scrie clar ca la 30,000km se schimba uleiul !
In TIS pot sa scrie ce vor ei...
https://www.clubopel.com/vie...p?p=108476#108476
  • tomita

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 DTY 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Opel Astra G an fabricatie 2001 de ceva timp dupa ce se incalzea uleiul din cutie sare din tr I doar dupa ce o bag in viteza , ieri a ramas blocata in treapta a II fara a face nici un zgomot schimbatorul se misca ca si cum ar fi in pozitia liber. Este blocat sau spart ceva in cutie?Inainte de a a-mi ramane blocata am rulat cu 120 Km/h si am auzit un suierat , este posibil sa fie de la cutie ? Dupa ce a ramas blocata am mai mers 100 Km sa ajung acasa fara nici o problema doar in treapa a II. A mai patit cineva ?
Skip ads

  • tomita

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 DTY 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2007

  • Mesaj Privat
multumesc pentru informatie ma duc mai tarziu o urc pe o rampa si vad ce este.
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
interesante simptome. mie imi trepideaza ceva cu mororul la relanti...si apoi in frana de motor...intr-antaia in special. ma gandeam la cuzineti...dar nu sunt...acum ma indrept spre cutia de viteze...Sad...sper sa ni fie nici ea. va mai tin la curent
  • tomita

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 DTY 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Daca am schimbat rulmentul fata dreapta si mecanicul a strins piulita pe planetara ( care tine rulmentul ) cu prelungitor mare , credeti ca poate ,,suiera ,, din cauza stransurii . Ma gindesc ca de aici apare suieratul . A fost primul drum lung cu iesire din oras si cu viteze mai mari , si nu i-mi dau seama daca ,,suieratul este de la cutie sau de la rulment .
  • tomita

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 DTY 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2007

  • Mesaj Privat
tomita a scris:Opel Astra G an fabricatie 2001 de ceva timp dupa ce se incalzea uleiul din cutie sare din tr I doar dupa ce o bag in viteza , ieri a ramas blocata in treapta a II fara a face nici un zgomot schimbatorul se misca ca si cum ar fi in pozitia liber. Este blocat sau spart ceva in cutie?Inainte de a a-mi ramane blocata am rulat cu 120 Km/h si am auzit un suierat , este posibil sa fie de la cutie ? Dupa ce a ramas blocata am mai mers 100 Km sa ajung acasa fara nici o problema doar in treapa a II. A mai patit cineva ?


Am fost la mecanic a desfacut capacul de la cutie a scoso din viteza a II si a spus ca nu are nimic , totul este in regula , intradear in cutie la pinioane si pe cautatori nu sunt urme de rodaj , el a spus ca blocajul a aparut din cauza schimbarii incorecte a vitezelor .
  • cosminmake

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sunt un proaspat proprietar de Astra G 2001 (y17dt) cumparata cu 145 mii km la bord si dupa cele citite m-am cam speriat, pentru ca si la mine intra ceva mai greu(special 1 si 2) si plus de asta mai si caraie ceva in momentul schimbaii vitezei. Imi spuneti va rog cum sa verific uleiul din cutia de viteze? Multumesc anticipat!
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cutia are un lateral...unde intra planetara un buson de supraplin. il scoti, daca curge e oki, daca nu te interesezi de marca si completezi.
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Alta belea acum: stau si ma gandesc cat ulei mai am in cutie. Daca nu stiu ce ulei a folosit fostul proprietar, merge sa completez cu alt ulei? O poza cu busonul de supraplin se poate? Multumesc
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca iau un viraj mai strans si e pe liber se blocheaza cutia(nu mai intra in nici o viteza) si ambreiajul se flescaieste. daca ii fac pedale isi revine si apoi intra in viteza fara nici o problema. ceva sugestii?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR