Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • cbaitan

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1999 X1.6SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salutare.
Acu' la batraneti pe doamna mea au apucat-o nabadaile. Pana acum nu am pus decat ulei, benzina si cate-o bucsa si-un pivot.
Am 270000km si mi-a aprarut un zgomot la roata. Cer si eu parerea cui o fi, numai sa mai aud si alte variante poate altii or mai vazut...

Deci.....
in urma cu vreo 3-4000km am reparat pe fata bucse, pivoti capete de bara etc. Dupa reparatie s-au facut unghiurile.
De ceva timp a aparut un zgomot la trenul de rulare fata, mai mult se pare ca e pe partea stg. Zgomotul a aparut destul de brusc si a avut o evolutie relativ rapida, in cca 500 km devenind foarte pronuntat.
Caracteristicle zgomotului sunt:
- seamana cu un huruit dar nu ca cel al rulmentilor sau al placutei pe disc ci e ceva mai "soft", nu este continuu ci este ciclic odata cu rotatia rotii.
- atunci cand merg cu viteza, zgomotul nu se aude pt ca frecventa sunetului creste si iese din spectrul auditiv, dar la viteza mica sunetul devine mai grav ajungand, ca inainte de oprire cand roata se invarte cu 1 rot/secunda, sa se auda ca un scartiit, dar mai degraba ca un scartait de metal pe cauciuc. E ceva de genul cand umflam baloane in copilarie si le scartiiam in dinti, numai ca frecventa e ceva mai joasa (sunetul mai gros). Acu poate o fi si metal pe metal, dar eu vreau sa ma fac cat mai bine inteles....
-la inceput sunetul avea o durata mai scurta si o intensitate mai mica. Daca atunci cand l-am depistat trebuia sa inchid radioul si sa ascult atent si se auzea pe rotatia rotii cam 1/10 dintr-o rotatie acum a ajuns sa sa se auda pe durata a 1/2 dintr-o rotatie (e mai lung) si este muuuult mai puternic, ca se uita lumea pe strada dupa mine.
-se aude mai puternic cand virez stg si aproape deloc cand virez usor dreapta, apoi se aude din nou cand virez dr. tare, dar nu la fel de puternic ca atunci cand virez stg.
-nu conteaza daca masina merge scoasa sau bagata in viteza, sunetul este acelasi ata timp cat nu accelerez.
-se aude mai tare cand franez si mai putin sau deloc cand accelerez. In momentul in care franez nu conteaza forta cu care apas frana cat conteaza cat de mult se lasa masina in fata (la vale se aude mai tare).
-cand este cu rotile in aer nu se aude nimic (ridcata), nici daca invart rotile la mana, nici daca ii dau la cheie si le invart cu motorul.

Ce am facut:
-am fost la 2 service-uri si dupa cateva incercari de "corectare" a placutelor care cica ar fi vinovate ca s-a depus mizerie pe la etriere, ca discul e putin ros si marginea atinge, etc nu am rezolvat nimic. Am fost si cu mecanicul in probe, ne-am plimbat, a ascultat si parerea a ramas aceeasi.
Am schimbat si cauciucurile.. ca am zis ca cine stie...
-rotile-s ok nu sunt strambe nu bat. echilibrate
-concluzia a fost ca e de la discuri.
-ok. Am un prieten care m-a ajutat si am rectificat discurile si nici o schimbare, poate chiar mai rau.

Acu sunt in criza de idei
mai spuneti si voi ce sa "rectific" la ea....

Multumesc pentru rabdarea pentru care mi-ati citit randurile.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Verifica si motorul, tampoane, curea accesorii, rulmenti alternator si compresor AC.
  • cbaitan

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1999 X1.6SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut.
Pai vizual s-a facut ce se putea face.
Daca te referi sa desfac .... ma intreb ce mai ramane nedesfacut daca fac ce ai scris in lista aia. Mai ieftin e sa cumpar alta ca e 1000 de coco.
Si nu vad ce legatura are cureaua la alternator si ac-ul de vreme ce face scandal numai cand roata se invarte pe drum, iar zgomotul e sincronizat cu roata si nu cu mototrul.

Mai trebuie sa testez o varianta. Sa-i dau drumu la vale cu motorul oprit. Pe asta am uitat sa o fac.

Oricum, merci de interes.
Mai sunt pareri? Poate cineva care a patit ceva asemanator?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ulei in cutie ai?
Skip ads

  • cbaitan

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1999 X1.6SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ultima oara a fost verificat si completat acum 4000km. Atunci am schimbat si garnitura la baie la motor. Posibil sa nu fi inchis bine la loc cutia?
Daca e din cutie , e posibil sa se auda amai tare cand e scoasa din viteza decat atunci cand e in viteza si accelerez? De ce nu e rotund zgomotul?
Eu ma gandeam la un diferential..poate.
  • cbaitan

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1999 X1.6SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Tocmai am facut si testul cu motorul oprit. Nu este nici o diferenta de sunet daca merg cu motorul oprit.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Cutie, ambreaj+volanta,planetarã, rulment roatã, disc de frânã, roatã...altceva în afarã de astea se mai învârte? Eu zic cã nu…bãnuiesc cã dacã roata ar fi frecat sãu plãcuþele de frana ar fi atind în disc, ai fi vãzut ceva urmã...deci rãmâne cutia, planetarã, ambreaj +volanta, rulmentul la roatã.
  • cbaitan

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1999 X1.6SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspunsuri.
Lista se restrange Smile

Ajutati-ma sa vad daca logica e corecta.
Din cele ramase: cutia, planetarã, ambreaj +volanta, rulmentul la roatã
faptul ca zgomotul variaza cu miscarea volanului ar putea exclude ambreiaj si volanta, tinand cont ca rotile sunt echilibrate si cauciucurile nu sunt ovale (au fost schimbate iar zgomotul a ramas acelasi)?
Ar mai ramane cutia, planetara si rulment.
As putea sa mai includ pe lista si caseta de directie? Face zgomot si in line dreapta, asta exclude caseta sau nu?
Skip ads

  • nykb2013

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2013

  • Mesaj Privat
rulmentul...
  • cbaitan

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1999 X1.6SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2009

  • Mesaj Privat
E posibil. Da, n-are pic de joc. Eu ma gandeam ca cel mai probabil ar fi suportii de la cutie.
De atunci am mers cu ea asa cum e. Am mai cerut doua pareri, s-au uitat, au tras, au impins si au invartit; raspunsurile au fost contradictorii si am decis sa merg cu ea asa pana crapa.
Ori raman cu 3 roti ori cu motorul pe asfalt, dar pana nu se aude zgomotul cand o ridic si invart la mana nu ma mai uit la ea.

Cand o sa raman fara masina va anunt. Sper sa nu fie cazul sa schimb si clubul...
  • nykb2013

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2013

  • Mesaj Privat
nu trebuie neaparat sa aiba joc doar acel huruit,,,.Asa am patito si eu la o vectra c si am mers din giurgiu pina in suceava nu are nimic doar cai deranjant acel sunet...
la mine se schimba rulmentul cu tot cu butuc pt cai set si toata distractia 7,5 milioane.poate sa fie si altceva dar eu zic ca 95 la suta este rulmentu
  • cbaitan

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1999 X1.6SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Acu fie ce-o fi. La cat am chinuit diagnostic la ea, m-as bucura sa fie un rulment ca e 1,5 mil. Poate sa huruie pana ii cade parul din nas si sa se uite lumea ca la urs la mine. Eu raman tot la ideea ca merg pana o sa pot auzi ceva cand o ridic ( ca deocamdata face talente numai pe sosea).
Oricum, merci de sfaturi. Orice idee e bine venita.
Multa bafta.
Skip ads

  • nykb2013

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2013

  • Mesaj Privat
se poate ridica cu un cric si se invirte putin roata daca se aude huruitu atunci nu mai este 95 la suta rulmentu ci 100/100 multa bafta
  • Oryps

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Daca nu se aude in mers cand pui pe liber, e posibil sa fie cutia belita (ar trebui sa se auda in partea stanga fata). Rulment sarit din grup care sparge si el ce poate.
  • cbaitan

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1999 X1.6SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2009

  • Mesaj Privat
"-nu conteaza daca masina merge scoasa sau bagata in viteza, sunetul este acelasi ata timp cat nu accelerez. "
  • TazzDeejay

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 20dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2011

  • Mesaj Privat
salut.exact aceeasi problema am patit-o si eu la roata dreapta fata.rulmentul pierde toata vaselina si ce o sa gasesti acolo o sa te sperii.daca o sa demontezi tot ansamblul o sa gasesti capul planetarei plin de o roseata pisata.cand rulmentul este rece nu se aude absolut nimic dar dupa ce se incalzeste zici ca freaca fier pe fier.eu nu am apucat sa il schimb inca,insa i-am bagat vaselina cat cuprinde si zgomotul a disparut.abia dupa zeci de km are un mic tiuit insa cu siguranta nu este ca inainte.uita-te la rulmenti numai schimba nimic ca dai banii aiurea pe piese.
  • cbaitan

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1999 X1.6SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut si merci ca ai ajuns peaici.
Sincer eu nu i-am mai facut nimic. Asa cum am spus, voi merge cu ea pana crapa. Norocul ei este ca am fost mai mult plecat si am avut alta masina, asa ca Vectra mea nu a facut mai mult de 2000 km. Are perioade cand se-aude, apoi mai tace... dupa cum ii e cheful. Cred ca e ceva hormonal la mijloc...
Eu am banuit ca e rulmentul, dar am zis ca pana nu se aude cand ridic pe cric nu-l schimb.
Daca spui ca a fost la fel ca la mine, bag seama ca va trebui sa schimb rulmentul "prematur" Smile, insa mai intai trebuie sa imi dau seama care din ei este sau ii schimb pe amandoi si am terminat povestea.

Cand s-o intampla sa fie, o sa revin cu o continuare a povestii. Pana acum treaba a stationat.
Multumesc pentru idee Tazz.

S-aveti o zi buna!
  • cbaitan

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1999 X1.6SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salutare.
Am revenit, dupa o mica "pauza", pentru ca abia acum am rezolvat problema.
Masina a stat mai mult pe dreapta, dar tot am mai facut 2-3000 de km.
Ca sa nu mai lungesc vorba, pana la urma timpul si-a spus cuvantul. A trecut o vara, o toamna si o iarna peste ea, in parcare. Zgomotul se auzea acum bine, pe ambele parti, cand puneam masina in miscare. Una din roti avea un mic joc, "din rulment", dar nici o roata nu avea zgomot la rece, la invartirea rotii cu mana pe elevator. La punerea in miscare, cand roata se incalzea si probabil ungerea rulmentilor era mai eficienta, zgomotele se mai atenuau, insa nimeni nu a stiut sa imi zica ce zgomot se auzea cand o scoteam din viteza si disparea cand o acceleram.
Misterul s-a rezolvat la reparatie, cand la desfacerea ansamblurilor pt schimbarea rulmentilor, unul din rulmenti se invartea in fuzeta. Am schimbat si o fuzeta si acum ...totul este ok.
Asa ca aviz napastuitilor, sper sa mai foloseasca si altora diagnosticul....

S-auzim de bine.
  • Robby_sec

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pt nelamurire. Am schimbat rulmentul pe partea dreapta acum o luna iar sunetul a reaparut acum 2 zile, cred ca si la mine este aceeasi problema. Miercuri o sa merg la mecanic sa imi dea verdictul. Banuiesc ca acum trebuie din nou schimbat rulmentul, nu?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Din pacate si la Vectra mea a aparut zgomotul asta ca un fel de hârsâit cu scârtâit la roata fata dreapta, deja am ridicat masina de 3x pe cric sa vad ce este si nu am gasit nimic. Cu masina pe cric si bagata in viteza (sau accelerata si scoasa din viteza) sunetul dispare... Imediat ce o cobor de pe cric si ma pun in miscare sunetul revine. Se amplifica daca virez stanga si se reduce mult sau dispare daca virez dreapta. Am mai luat din gradul discului ca avea uzura, am verificat daca are joc roata si nu are (zgomotul era prezent si in iunie cand am luat ITP-ul) discul de frana am vazut ca are o usora bataie sus-jos si nu merge perfect uniform.

Banuiesc rulmentul pentru acest hârsâit/scârtâit/zgomot de fier frecat de pe fata-stânga.

Cei care ati avut problema asta, care a fost cauza ?

L.E:
Ma gandesc sa ma duc sa iau o fuzeta cu rulment de la dezmembrari, oare se potrivesc fuzetele de 1.8 sau 2.0 benzina la planetara de diesel ? Sau sa iau o fuzeta de 2.0DTI ? Vectra B cu motorul de Isuzu eu nu am gasit prin dezmembrari (sunt mai rare).
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR