Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Astazi... Plecat Bucuresti 06:59, ajuns Onesti 09:47; plecat Onesti 10:12, ajuns Bucuresti 13:15. Traseul a fost urmatorul: Bucuresti - Urziceni - Rm. Sarat - Focsani - Adjud - Onesti. Pana la Adjud, E85, mergi intins - 140, 160, chiar 180 pe o portiune de vreo 15 km dupa Ramnic. De la Adjud, drum national (cel putin pe harta), gropi, denivelari, 90, 100 km/h maxim. Medie cam de 100km/h. La dus, mi`a luat sub 6. La intors a fost mai aglomerat, am mers mult accelerat, a luat cam 7. Distanta parcursa: 550 km (din Bucur Obor). Cine mai are treaba prin partile alea, ii recomand Adjud (E85) Bacau (E574) Onesti. Distanta e mai lunga cu 50 km, timpul cu 40 minute, dar nu se omoara masina.
Skip ads

  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
alex_arhire a scris:Astazi... Plecat Bucuresti 06:59, ajuns Onesti 09:47; plecat Onesti 10:12, ajuns Bucuresti 13:15. Traseul a fost urmatorul: Bucuresti - Urziceni - Rm. Sarat - Focsani - Adjud - Onesti. Pana la Adjud, E85, mergi intins - 140, 160, chiar 180 pe o portiune de vreo 15 km dupa Ramnic. De la Adjud, drum national (cel putin pe harta), gropi, denivelari, 90, 100 km/h maxim. Medie cam de 100km/h. La dus, mi`a luat sub 6. La intors a fost mai aglomerat, am mers mult accelerat, a luat cam 7. Distanta parcursa: 550 km (din Bucur Obor). Cine mai are treaba prin partile alea, ii recomand Adjud (E85) Bacau (E574) Onesti. Distanta e mai lunga cu 50 km, timpul cu 40 minute, dar nu se omoara masina.


..si ce ai mai respectat noul cod rutier ...aka viteza legala...
hai ca aia nu prea o respecta nimeni....dar 160...pe e85.....mi se pare cam aventuros....totusi nu e autostrada ci doar un drum cu 2 benzi pe sens dar care nu are nimic despartitor intre cele 2 sensuri.....si care trece si prin destul de multe localitati ( pietoni, copii.,animale, biciclisti...carute...chiar daca e DN european si carutele sunt interzise).
eu cel putin cind merg printr-o comuna de pe la Buzau ( park Posta Cilnau..... ma plictisesc ingrozitor...) Evil or Very Mad
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am precizat ca in localitati am mers oarecum legal/la limita legii. Dar inafara, toti o pisca putin. Carute nu prea am mai vazut pe european, chiar de vreo 2 ani incoace. Faptul ca sensurile nu sunt despartite ma avantajeaza; stiu ca e periculos, dar poti depasi ca in codru. Majoritatea nici nu se dau la flash sau la claxon ca au dacii cu multi cai putere si sunt orgoliosi. Intr`adevar Posta Calnau si Gura Calnaului sunt fenomenale. Parca nu se mai termina si in plus e si radar in permanenta. Ma dispera ca e restrictie de 50 in localitati. Doar pe varianta Focsaniului e 70km/h (ce baieti destepti!!!). Eu circul pe traseul asta de 4 ani incoace aproape lunar si crede`ma ca sunt plictisit deja de el. De asta merg si tare, ca sa ajung mai repede acasa. Am lucruri mai bune de facut decat sa conduc.
  • Mandula

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am facut saptamana trecuta un Bucuresti - Urziceni - Bacau si retur. Pe numarate, la dus erau 12 filtre, la intors (duminica) 14. Majoritatea in Loganuri de "politia rutiera", dar si cateva de rurala si chiar vreo 2-3 Loganuri rosii fara insemne. Nu stiu cate erau dotate cu radare si cate stateau doar la interventie/linie continua/telefoane/centuri/etc.

Ideea e ca am mers 110-120 "afara" si 60 in numeroasele localitati. Am parcurs cei 300 de km in exact 4 ore. Consumul cvasiexact (calculat "plin la plin") a fost de 6.1% (mers cat mai linistit, fara accelerari sau frane bruste).

Drumul foarte bun, pacat ca nu fac pasarele si trotuare in localitati, ca sa se poata introduce si acolo limitarea de 70 ca pe DN 1. Adjud - Onesti catastrofal de ani de zile, e de evitat categoric.
Skip ads

  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
din aprilie 2008 am inteles ca au inceput reabilitarea lui DN11a - adica adjud - onesti. uraganu mi-a zis ca e bun deci pt cine e interesat si are drum pe sectoru asta il poate face fara sa mai ocoleasca prin bacau sau sa isi rupa masina
  • dartagnan

  • Mesaje scrise: 370
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Adjud - Onesti s-a facut anul trecut inainte de alegeri. Este foarte bun drumul.
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Confirm, Onesti-Adjud ca in palma, aproape mai bun ca E85. Doar ca este mai ingust. Facut traseul saptamana trecuta.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR