Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • costinel tanasie

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salut prieteni,
spre rusinea mea dupa cativa ani de frontera am aflat ca probabil am scaune incalzite
am citit ceva pe un topic
va rog sa uitati ca sunt vechi pe aici si spuneti-mi si mie cum se repara, daca pun un buton special,
daca este o dotare standard, daca e doar echipament optional pentru anumite tipuri
cu stima
costinel
Skip ads

  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Scaunele electrice is echipament special ce vine pe anumite masini.
Daca nu exista butoanele in bord, trebuie " trasa" de la cap toate instalatia... si montate scaune care au incalzire in ele...

@Dragos, ai cuvantu, tu ai facut din interioru de Frontera unu care se bate cu interioru de ML! Mr. Green
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
costinel tanasie a scris:salut prieteni,
spre rusinea mea dupa cativa ani de frontera am aflat ca probabil am scaune incalzite
l

Pai cum ai dedus?Ai gasit butoanele pe consola,sau ceva cabluri intre spatar si sezut?Astea ar fi singurele modalitati de a afla ca ai scaune incalzite.
Pt a incepe demersurile,te uiti intai in compartimentul de sigurante.Pe capac tb.sa ai schema cu sigurantele,si daca masina e precablata,se vad papucii in locasul sigurantei (lipsa momentan).Sub consola,unde ar trebui sa ai butoanele,trebuie sa ai ori o mufa mai mare,libera,sau 2 mai mici,cate una pentru fiecare buton (nu stiu cum e la modelul tau)
Daca ai gasit ceva,desfaci pragul de plastic si tragi mocheta de sub pedale si din fata scaunului mai la o parte,pana vezi un manunchi de cabluri.Acolo ar trebui sa gasesti,legata cu izolir de-a lungul lor,o mufita mica,cu 2 fire.Aia e mufa de la incalzire,care ar trebui sa intre in scaun.O desfaci,dai o gaura in mocheta si o treci dincolo.Pui totul la loc si gata..E valabil si pentru cealalta parte.
Mai departe trebuie sa cauti butoanele din bord,la o dezmembrare,sau sa pui butoane universale,ON/OFF.
  • Alin14

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Eu am siguranta pentru incalziera in scaune ... dar la scaune nu sunt fire si nici butoane nu am. Oare sa fie firele pe subt mocheta cum ai zis tu Dragos?
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In mod sigur..dai scaunul inapoi,scoti pragul de plastic si gasesti mufa acolo,legat cu izolir.
  • jebelean dan

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1998 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare? La instalatia de incalzire a scaunelor,in afara de butoane,sigurante si fire,mai trebuiesc si relee?Multumesc.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca ai sigurante in tablou,instalatia e completa.
  • jebelean dan

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1998 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Am sigurantele in tablou,am cablajul pe masina din fabrica,i-mi trebuie cele 2 butoane,incalzirea in scaune am facut rost dar mai trebuie vreun releu pe undeva?Apropo,cele 2 butoane poate sa ma ajute cineva? Frontera A, an 1998.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Butoane merg de Astra F,Calibra,Corsa B,Vectra A si evident,Frontera.Nu iti mai trebuie absolut nimic,decat cineva care sa faca legatura intre cele 2 butoane si mufa de sub bord,una de vreo 3-4 cm cu 5 fire in ea parca.
Daca nu gasesti de scaune incalzite,poti pune ORICE buton de forma respectiva (fac acelasi lucru) dar trebuie sa ii tai piciorusul de plastic .Cand o sa-l ai in mana vei vedea despre ce vb.
  • jebelean dan

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1998 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc mult.O sa caut la dezmembrari 2 butoane,vreau sa fie original,pana la iarna mai am timp,daca nu gasesc o sa adaptez alt buton.Butonul de proiectoare ceata fata are 5 picioruse,se potriveste in locas,am vazut la dezmembrari erau pe mai multe masini.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR