Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In lege nu se precizeaza nimic de situatia cu Politia. Obligatia este de a-ti aviza asiguratorul si sa procedezi conform indicatiilor acestuia. Avizarea se poate face la oricare sediu din orice localitate. Daca exista acte de la Politie si asiguratorul vrea sa vada declaratia trebuie sa se faca adresa si acestia au obligatia sa trimita copii dupa acte in 30 de zile. Asta intarzie dosarul. In cazul amiabilei vinovatul nu mai are nicio scuza pentru nerespectarea acestei obligatii. Plus de asta, daca si masina lui are avarii, pentru a o repara legal are nevoie de documentul de introducere in reparatii emis de asigurator.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai eu nu mai inteleg, de ce as completa amiabila "pe genunchi" daca tot trebuie sa ajung la asigurator cu celalalt participant, ca sa dam declaratii si vinovatul sa primesca aviz de reparatie?
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
problema cea mai mare e cu acele formulare de "amiabila"... 95% din soferi nu stiu cum se completeaza... si nici "ajutor" din formular nu au... de-asta si merg toti la centrele de daune il completeaza acolo si il si depun la inspectorii de daune...
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Formularul are atasata si pagina asta :

http://www.gomexpert.ro/sat...__FORMULAR_CA.jpg

Repet, procedura corecta si legala este ca dupa accident sa se completeze corect si complet formularul de constat amiabil si fiecare sofer sa pastreze un exemplar. Cel care se considera pagubit trebuie sa deschida dosarul de daune la asiguratorul vinovatului . In acelasi timp si vinovatul trebui ca in cel mai scurt timp sa depuna formularul la societatea lui. Pentru ca dosarul sa fie complet in el trebuie sa se regaseasca ambele parti ale amiabilului.
Skip ads

  • Bogdan@@@

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2012

  • Mesaj Privat
am promis ca revin cu detalii despre cum si ce am facut cu masina pentru a ajuta pe cei care vor avea nevoie de infomatii.
Am reparat masina pe banii mei. acum 3 zile am luat-o din service. astazi am facut un dosar pe care l-am dus la firma asiguratoare si am solicitat returnarea banilor.
Dosarul contine urmatoarele
1.Factura;
2.Chitanta;
3.Deviz service
4.Constatare+reconstatare daune
5.cerere tipizata
6.factura tractare(masina nu a fost deplasabila in urma accientului)
Am inteles ca raspunsul trebuie sa il primesc in 10-15 zile lucratoare.
o sa postez daca si cum am rezolvat cu recuperarea banilor.
Salutare.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sper ca ai o copie a tuturor actelor din dosar.
  • Bogdan@@@

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Da.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu deja iti "compun" reclamatia la CSA !
Skip ads

  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Rca ul dezpagubeste si tractarea ?

Stiam ca raspunsul poate dura legal si 3 luni.

Pana la urma, in viitor urmeaza sa ne despagubeasca firma la care am facut rca ul si nu firma vinovatului ? Era un gand prin presa la un moment dat
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Rca ul dezpagubeste si tractarea ?

Stiam ca raspunsul poate dura legal si 3 luni.

Pana la urma, in viitor urmeaza sa ne despagubeasca firma la care am facut rca ul si nu firma vinovatului ? Era un gand prin presa la un moment dat
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Despagubeste si tractarea daca nu se depaseste valoarea maxima de despagubire.
Da, despagubirea poate fi intarziata maxim 3 luni. Dupa aceea trebuie sa se faca plata sau sa se motiveze refuzul .
Cand se va ajunge ca propriul asigurator RCA sa te despagubeasca poti sa fii sigur ca pretul asigurarilor vor fi aproape egale cu cele din vest. Asta nu ar fi o treaba chiar placuta !
  • Bogdan@@@

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Aºa cum am promis ,revin cu sfarsirul "povestii".la apro o luna dupa accident si 13 zile dupa depunerea dosarului,Carpatica m-a despagubit complet.stiu ca acum radeti,dar chiar ada este.mi-au dat toti banii ...
vreeau sa-i multumes lui kosfunny care complet dezinteresat m- a ajutat enorm
Skip ads

  • Bogdan@@@

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Si acum concluziile:
1.faceti casco
2.pasttati legatura cu cel care v-a accidentat...veti avea nevoie de declatatia lui.stiu,este o prostie dar asa cer
3.masina se poate repara in orice service nu doar in cele"acreditate"...e o prostie aceasta
acreditare.daca nu ma credeti cititi legea pe site-ulCSA
4.merge mult mai repede si ii obligati(intr-un fel:))) sa va returnexe toti banii daca o reparati pe banii vostri si apoi
  • Bogdan@@@

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2012

  • Mesaj Privat
cereti sa va despagubeasca.atentie sa aveti toaye actele.
scuze de greselile gramativale dar scriu de pe telefon.numai bine si sper sa nu aveti nevoie de aceste sfaturi...totusi e bine de stiut
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Iata un exemplu ca se poate invinge sistemul ! Bineinteles, colegul nostru a fost dispus sa plateasca initial reparatia.
Cum am mai spus prin multe locuri, in cazul in care nu vrei sa te implici financiar esti la mana asiguratorului iar legea il avantajeaza dar atunci cand bagi tu mana in buzunar pentru a-ti recupera prejudiciul legea e de partea ta.
Totusi, cu ocazia dosarului lui Bogdan ne-am lovit de un obstacol ridicat de asigurator , situatie care nu este cuprinsa intr-un cadru legislativ. Pur si simplu Carpatica nu vroia sa raspunda solicitarii de reconstatare. Din pacate legea nu spune nimic legat de aceasta situatie. Totusi, cine se loveste de situatia asta il sfatuiesc sa faca cerere catre CSA in care sa se solicite formarea unei comisii care sa analizeze cererea .
  • B295CRS

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Buna seara !
Sunt un nou posesor de Opel Insignia ( 2009, 2.0CDTI 131cp,neagra) si acum 1 saptamana la o trecere de pietoni am franat si m-am trezit in spate( la propriu) cu o dacie! Problema cred eu ca este ca acest individ are asigurare la Euro INS, firma nu tocmai agreabila... Omul si-a recunoscut vina clar, am facut amiabil, a venit un inspector de daune de la bucuresti, am povestit cum s-a intamplat cu desen, frumos... a facut poze la ambele masini, si acum nu stiu ce mai trebuie facut...
Eu am casco la masina si mi-a fost recomandat sa repar masina pe casco si apoi sa deconteze EuroINS, nu stiu cum sa procedez...Vreau sa specific si ca masina are doar numarul indoit si crapata foarte putin bara + 2-3 zgarieturi.
Ma poate ajuta cineva cu ceva indrumari cum sa procedez sa nu am probleme cu acest minunat asigurator?!
O seara buna!
Cristian.

p.s. am uitat sa precizez ca mini dosarul facut de mine ( copie de pe buletin+ permisul celui ce mi-a lovit masina +copie talon + amiabilul ) au fost luate de catre inspectorul de la daune!
  • Bogdan@@@

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Si eu cred ca cel mai bine este sa reparati masina pe CASCO.Pe RCA este posibil sa asteptati mult si bine...Si inca ceva, chiar daca bara este foarte putin crapata, sa insistati sa o SCHIMBE nu sa o repare.
MULT NOROC sa aveti. AAA ....si bara sa luati neaparat originala.
PS (fara legatura cu subiectul...) INSIGNIA este o masina minunata.FOARTEEEEEEEE frumoasa.As prefera-o multor masini mai sus cotate..teoretic.Sa o stapaniti sanatos.
  • B295CRS

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc de info, astept si raspunsul lui kosfunny, daca are timp sa ma indrume pe unde sa umblu si cum sa fac sa fie bine!
P.S. Poti vorbi cu "tu" -> " am doar 18 ani .... "
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
CRS, ai 3 variante:
1- astepti sa iti aprobe dosarul cei de la EuroIns, etc., si sa iti schimbe bara. Aici asteptam kosfunny sa iti dea detaliile procedurii
2- agreezi cu euroins reparatie in regie proprie, gasesti un atelier de tinichigerie cumsecade, daca bara e nitel crapata, se poate repara in fibra.
3- mergi la asiguratorul la care ai CASCo, si agreezi cu el sa iti faci masina pe CASCO, urmand ca el sa se indrepte in regres catre EuroIns. Nu mi-e clar daca CASCO iti va calcula asta ca dauna (ceea ce ar insemna ca la reinnoirea politei vei avea o suma mai mare de plata).

Varianta 3 e cea mai convenabila pentru tine, in sensul ca ai avea cel mai putin de umblat, insa poate presupune anumite costuri. Ai fransiza la CASCO?
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Varianta 3 este facila, dar aduce costuri mai mari la urmatorul contract (apare cotatie Mallus).
Daca gaseste un atelier/persoana care repara in fibra poate opta pentru varianta 2.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR