Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Buna.
Se da urmatoare situatie: masina de care ma folosesc este pe numele altei persoane. Nu are permis. Nu am niciun contract de comodat sau de folosinta. Asigurarea, impozitul, rovineta, etc. , normal, s-au facut pe numele persoanei respective. Persoana respectiva sa zicem ca decedeaza. In ce conditii poate ramane masina in aceeasi stare? Adica sa nu ma apuc s-o trec pe mine, sa mai umblu pe la autentificare, inmatriculare, etc. Se pot plati toate "darile" in continuare ca si pana acum?
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pei dupa ce propietarul moare ma gandesc ca trebuie trecuta pe numele mostenitorului.
Nu cred ca poate sa ramana fara propietar.
Atunci teoretic oricine o poate lua si cum nu are cine sa faca plangere....
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Asigurarea si rovigneta o mai poti plati..dar impozitul nu, deaorece in baza de date de la fisc apare ca decedat. ( cine stie, poate iti ia banii si in numele decedatului - la noi e posibil Rolling Eyes )
Trebuie trecuta pe numele mostenitorului...
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
sau tii mortu'n casa... ca se poarta... Smile)
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Se face dezbaterea mostenirii, si pe baza acesteia bunul (mobil sau imobil) se transcrie pe mostenitorul de rigoare.
Pana atunci ramane pe numele decedatului. Cel putin teoretic

Situatia e ipotetica sau reala? Daca e reala iti sugerez sa consulti de urgenta un avocat, care sa iti spuna cum poate fi reglata situatia. Sa nu te trezesti cu cine stie ce bucurii dintr-o colaborare intre institutiile statului (masina radiata pentru ca e properitarul mort, sau mai stiu eu ce alte surprize)
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
eu stiam ca bunul ramas de pe urma decedatului va fi lasat celei mai apropiate rude pana la nu stiu ce grad de rudenie(asta daca nu cumva a avut testament prin care sa lase mostenire bunul altcuiva)
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Cam nasol pentru tine ca nu ai facut actele la timpul potrivit. Daca nu esti mostenitorul respectivului v-a trebuii sa platesti taxa de timbru, asta in cazul in care masina s-a inscris pana in 2006 sau a fost recuperata. In schimb daca esti mostenitor al decedatului, legea in cazul succesiuni te scuteste de la plata acesteia.
Daca ai lamurit problema juridica si a taxei iti mai raman de platit, RAR-ul (autentiitate), impozitul si numerele care te costa undeva la 400 de ron, bininteles daca si mostenitorii mai vor sa ti-o vanda. Shocked
Bafta
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Deci, daca vreodata iti ia politia talonul, ai pus-o de mamaliga de nu mai poti.
Daca faci asigurarea in continuare pe numele decedatului si doamne fereste lovesti pe vre-unul, ai pus-o de mamaliga. Si tu si cel care ti-a incheiat polita, pentru ca ala este obligat sa ataseze la formularul de eliberare a RCA-ului si o copie de pe buletinul proprietarului.
La rovigneta nu o sa ai nici o problema, se incheie pe baza VIN-ului.
La impozit, de asemenea, toate taxele se platesc pe numele decedatului pana cand mostenitorii fac succesiunea bunurilor.
Skip ads

  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ok. Chiar daca este o problema delicata incerc sa dau mai multe amanunte.
Masina este a mea, eu am cumparat-o, eu am adus-o de afara, doar ca am preferat s-o inscriu pe soacra mea, motivele fiind pur personale. Nu se pune problema altor mostenitori. Problema, necazul, este ca suntem pe ultima suta de metri, ea fiind afectata de cancer si vreau sa stiu ce am de facut in continuare.
jE a scris:Se face dezbaterea mostenirii, si pe baza acesteia bunul (mobil sau imobil) se transcrie pe mostenitorul de rigoare.

Asta ce inseamna? Ca nu mai trebuie sa ma duc pe la RAR si toata tarasenia unei inmatriculari? Sau cel mai simplu, fac un contract de vanzare-cumparare intre mine si ea si o inmatriculez pe mine. Masina am inmatriculat-o in 2008, are taxa platita la acea vreme deci banuiesc ca nu o sa fie probleme.
Daca exista vreo posibilitate de a nu mai cheltui banii cu o noua inmatriculare, as alege-o pe asta. Socrul nu poate intra in calcul? Ca sa "preia" masina fara alte tarasenii?

Bine, eu, din proprie experienta, stiu ca scarpinatul asta dupa urechea stanga cu mana dreapta, mai mult incurca decat rezolva. Ce ziceti? S-o fac asa cum trebuie, macar acum.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Transcrierea nu se face automat, parctic in urma dezbaterii mostenirii rezulta o hartie oficiala care zice cine ce primeste. Pe baza hartiei aleia mergi si faci formele (cum ar veni, hartia aia tine loc de contract de v-c pentru bunurile care iti revin tie)
Eu zic sa faci acum un contract de v-c, rapid. Inmatricularea pe tine nu te va costa foarte mult (pana in 300 RON te duce parca toata distractia)

Cat despre soacra, imi pare rau sa aud de necazul asta. Insa v-a da putere Al de Sus sa treceti si peste asta...
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
In primul rand imi pare rau pentru situatia in care este soacra ta.
Ca sa eviti complicarea situatiei, cel mai simplu, fa acum un act de vanzare-cumparare si inscrie masina pe numele tau.
Mai tarziu, in caz ca va deceda, legal masina va ramane sotului si copiilor, la fel ca toate bunurile detinute impreuna cu sotul sau (casa, apartament, bunuri din casa, etc...).
Mai tarziu, va trebui ca mostenitorii legali sa dezbata succesiunea bunurilor in fata unui notar, fiecarui mostenitor revenindu-i o cota parte din bunurile dobandite de socrii tai in timpul casatoriei. La dezbaterea succesiunii socrul tau, in prezenta notarului poate renunta la cota parte din masina, aceasta va revenii sotiei tale in proportie de 100% (daca sotia ta mai are frati sau surori si ei trebuie sa renunte la cota lor parte din masina.
Dupa ce se clarifica toate astea, masina oricum va trebui reinmatriculata (schimbare de proprietar).
Dezbaterea succesiunii este un procedeu care de obicei dureaza ceva timp si este destul de scump. Daca sunt mai multi mostenitori, e posibil ca acestia sa nu se inteleaga intre ei la dezbaterea succesiunii si va trebui apelat la instanta juridica. E destul de complicat si nu poti stii ce pretentii au ceilalti mostenitori (daca sunt mai multi).
Asa ca, de reinmatriculare nu scapi in nici un fel, fa acum cat mai e timp contract de vanzare / cumparare si eviti complicatiile viitoare.
La ora actuala, socrul tau nu poate prelua masina pe numele sau fara un act de vanzare cumparare.
Ar mai exista posibilitatea ca socrul tau sa fie trecut ca utilizator pe certificatul de inmatriculare, dar pentru asta trebuie o procura speciala, nu stiu daca deplasarea mamei soacre la un notar este posibila. E bine sa pui intrebarea asta la un birou de inmatriculari, s-a schimbat un pic procedura, nu mai stiu exact cum este. Inainte era foarte simplu, proprietarul facea o cerere la biroul inmatriculari si mai trecea pe altcineva ca utilizator pe certificatul de inmatriculare, acum cica trebuie procura cu pricina.
Bafta si inca o data, imi pare rau pt situatia in care te afli.
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Asa e. Multumesc baieti de sfaturi. Aleg varianta cea mai simpla si corecta, nu ca as fi facut ceva incorect pana acum. Contract de vazare-cumparare si inmatriculare pe mine. M-am saturat si eu de a cauta modalitati de "fentare" a statului, nu in sensul de a insela ci doar de a mai scuti unele cheltuieli.
Va multumesc de gandul cel bun cu privire la soacra. Sa stiti ca mai sunt si soacre bune Smile
Skip ads

  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Savarsitu-s-a. Ieri am ingropat-o. Dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca in pace.
Cat priveste masina, mai imi trebuie o singura adeverinta de la finante cum ca nu am recuperat taxa de primainmatriculare. Momentan nu este baza legala, sau cam asa ceva, sa mi-o poata elibera. S-a schimbat legea de 2 saptamani parca, si toata lumea e in stand by. Astept.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Ba este ,la noi se elibereaza acea adeverinta daca in baza de date nu exista recuperarea banilor.
  • danche79

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2014

  • Mesaj Privat
ÃŽn aceeași situație mã aflu și eu. Masina cumpãratã din alta localitate , era înscrisã pe firma de proprietarii care au decedat, fãrã moștenitori.Ce as mai putea sa fac în aceastã situație?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pai de la cine ai cumparat masina?
Daca ai cumparat-o cand erau proprietarii in viata, trebuia sa o inmatriculezi atunci.
Daca ai cumparat-o dupa, atunci cel de la care ai cumparat-o (indiferent ca e om sau firma) trebuie sa-ti dea toate actele necesare pentru a o putea inmatricula pe numele tau, asta insemnand ca trebuie sa faca totul conform legii pentru a le obtine.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR