Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Bogdan Vizitiu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Alba
  • Masina: Combo 2003 Z16 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Buna Ziua,

Am o problema de 3 saptamani si nu reusesc sa-i dau de cap. Mentionez ca modelul de masina este opel combo c 1598cmc din 2003 benzina z16se
Am observat ca pierd ulei din cutia de viteze pe la planetara, se prelingea pe langa burduf si curgea pana pe cutie jos, am intrat pe cauta am vazut ca trebuie schimbat semeringul.L-am cumparat m-am dus la service l-am schimbat dupa aproximativ 2 ore a inceput sa curga din nou.
Mecanicul mi-a spus ca a mai patit si ca nu e bun semerigul trebuie sa comand altul pe original, primul m-a costat 17 ron, iar al doilea 35 ron.
Astazi l-am pus si pe al doilea si tot curge , a verificat sa nu fie fisurata cutia sa nu fie ovalizat canalul, axul de la palnetara sa nu aiba uzura... ce ma fac in aceasta situatie deoarece nu mai stiu ce sa fac pentru a remedia aceasta problema.
Mai mentionez ca a completat cu ulei pe jos la surub(cel cu magnet in cap pentru a strange pilitura) la cutie nu pe sus si a intrat aproximativ 700gr prima data iar a doua oara nu a mai fost necesar deoarece nivelul de ulei era la maxim.
Mentionez ca nu face galagie este silentioasa cutia si intra usor in viteze fara zgomote.

Multumesc, daca are cineva o rezolvare la aceasta problema.
  • Bogdan Vizitiu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Alba
  • Masina: Combo 2003 Z16 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Nu a patit nimeni asa ceva?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR