Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • gutanu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2013

  • Mesaj Privat
salut am si eu o problema mi sa aprins la bord un martor adica energi sonda aia si sta aprinsa de cand sa apris a inceput sa faca figuri are momente cand o accelerez nu se accelereaza si merge in suturi imi puteti spune si mie de ce
Skip ads

  • AlexBT

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
am avut si eu probleme cu motorul , dar la mine trepida tare rau de tot ,se tura dar nu tragea ,becul in bord era aprins, problema a fost rezolvata mi sa fost rupt o supapa de evacuare , nustiu ce sa zic , probabil fisele si bujiile nu lucreaza calumea , parerea mea ar fi de aici sa incepi , multa bafta.
  • Adrian Cosma

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
fa testul cu agrafa si posteaza aici codurile de eroare. sau cauta pe cineva cu Op-com.
  • gutanu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2013

  • Mesaj Privat
cum fac testu cu agrafa poti sa imi spui te rog
Skip ads

  • Adrian Cosma

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=21696
tu ai mufa de diagnoza sub maneta franei de mana
A ta e din 2001 sigur ai pe ea X18xe?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
In 2001 s-a echipat cu motor Z18XE si Z18XEL.
  • gutanu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2013

  • Mesaj Privat
o sa incerc maine sa vad daca reusesc sper sa mearga
  • gutanu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2013

  • Mesaj Privat
z18xe asta e
Skip ads

  • Adrian Cosma

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
in cazul asta faci pseudo agrafa, ai aici tot ce iti trebuie:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=24014
maine o sa intru sa ma uit daca ai postat codurile sa vedem problema, si modifica datele profilului e mult mai greu sa te ajutam daca nu stim nici ce motor ai. Spor la treaba cu testul
  • gutanu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Am puso pe tester si mia dat clapeta de temperatura asta merge curatata ca una noua e vreo 20 de milioane daca merge spune si mie cum o dau jos ms mult
  • gutanu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Nu pot sa fac testu cu agrafa ca nu mi se aprinde becu la bord cu masina si cheita ori e ars ori e scos ca nici abs nu se aprinde dar merge si am puso pe tester
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Probabil ai vrut sa spui "clapeta de acceleratie" nu "clapeta de temperatura". Uite o poza cu clapeta, pentru motor Z18xe, daca asta o fi motorul tau ca eu n-am prea inteles exact, pana la urma ce tip motor ai, in fine...te uiti si o sa iti dai seama cum se demonteaza, vreo 4 suruburi cu cap stea, cateva furtunase prinse cu colier si o mufa de la instalatia electrica. Vezi ca o sa pierzi ceva antigel daca nu-l golesti inainte, un furtunas vine la clapeta din vasul de expansiune. De asemena, trebuie curatat pe langa clapeta propriuzisa si un orificiu de pe corpul clapetei...gasesti pe forum ce si cum daca o sa cauti putin.


PS sunt ferm convins ca o sa gasesti clapeta de acceleratie functionala la pret mult mai mic decat 2000 RON
Skip ads

  • gutanu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Da boss asta e din poza motoru e de 1,8 benzina z18xe are ceva daca o curat cu sprei sau cu ce sa dau ms mult pt raspuns
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pai, o dai jos de pe masina...si cu ea demontata te apuci de spalat...spray, decarbusol, motorina...ce vrei tu, numai clapeta sa luceasca de curatenie..dipa aia, cu o sarma subtire, treci la orificiile de pe corpul clapetei...unul dintre ele, nu ai cum sa-l ratezi ca este fooarte mic, se cam infunda cu depuneri...merge cu o sarma otelita si foarte subtire sau un ac...dupa curatare si uscare corespunzatoare, verifici clapeta sa faca cursa lin, fara sa agate sau sa mearga in hopuri, cu degetul...apesi pe ea pana la capat, deschis complet, chiar daca opune un pic de rezistenta, n-ai treaba, este in regula sa fie asa, in schimb nu trebuie sa mearga in hopuri sau sa o simti ca are portiuni pe cursa ei in care scapa si daca este totul in regula, montezi la loc clapeta.

PS...atentie cum dai jos mufa electrica, are o siguranta mai ciudatica, o dai cu atentie nu tragi cu patentul sau fortezi si atentie la garnitura de sub corpul clapetei, este dintr-un material care se rupe si este foarte subtire...nu o strica si nu o monta stricata sau fara...risti sa-ti traga aer fals pe sub clapeta...si iar te plangi de ea...
  • gutanu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Am inteles ms mult pt ajutor sper sa reusesc sa o fac sa nu fiu nevoit sa iau alta ms mult
  • Adrian Cosma

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Eu ti-am dat un link cu testul pseudo agrafa a doua oara cand m-am convins ca ai Z18XE Cel cu agrafa nu mai era valabil. Si in al doilea rand era bine ca ne spui ce cod de eroare ti-a dat la tester, sau numele erorii chiar si in engleza. Mult succes cu lustruirea clapetei poate isi revine.
  • gutanu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2013

  • Mesaj Privat
am curatato acum sper sa nu mai faca figuri era infundata gaurica aia mica sper a mearga acum sa nu mai faca figuri app mi sa rupr garnitura aia de sub clapeta si am dat cu silicon am puso asa ca nu aveam ce face sper sa nu fie o problema ms mult pt ajutor
  • Adrian Cosma

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Pai si masina cum se comporta acum? Spune-ne si noua.
  • gutanu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2013

  • Mesaj Privat
pana acum se comporta bine nu mai face probleme sper sa tina asa dar ca sa sting mrtoru de la bord trebuie sa o pun tot pe tester ca nu sa stis
  • gutanu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2013

  • Mesaj Privat
va multumec pt ajutor si sper sa fii fost asta problema deci o pun pe tester iar sa sting martoru de la bord ms mult pt ajutor
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR