Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • tonescug

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Salut. Acu ceva vreme am schimbat dual info display cu un computer de bord pe care l-am luat de pe calibra tot de pe acelasi motor C20NE. In schimb am obs ca unele informatii nu erau afisate corect. Am fost la reprezentanta de curad si mi-a modificat cineva indexul computerului de bord - de fapt l-a repreogramat cu alt index (era 36 de la cel de pe calibra acu e 40 - indexu este cifra aia care apare sus cand se tin apasate cele 2 butoane de comanda ale comp de bord simultan apasat pt mai mult de vreo 10 sec ). Problema e ca cel de la di-bas nu stia exact cu ce index ar trebui pt acest tip de motor. Daca are cineva pe vectra A comp de bord sau gaseste pe undeva cat ar trebui sa fie acest index i-as fi foarte recunoscator ca cel de la reprez a zis ca daca nu e corect pot sa vin oricand sa mi-l reprogrameze. Apropos programarea lui s-a facut pe mufa de obd de la capota si instrumentul care l-a programat nu cerea decat acest index care variaza de la motor la motor si de la masina la masina.

Mersi anticipat.
Skip ads

  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
buna treaba, inseamna ca ai avut mare noroc sa gasesti pe cineva priceput !!! 4EST de mult timp cauta asa ceva.

indexul care il cauti il gasesti pe placuta de sub capota, acolo unde ai si codul de culoare.

uite aici o lista completa cu toate indexurile si tipurile de motoare.
http://www.ian.till.btinter...o/FC/memories.xls

mai este o treaba de care trebuie sa ti cont. chiar daca motorul este identic, poate sa difere numraul de pulsuri pe km generat de vitezometru.

vectra are 8664 iar calibra 15458 la acceasi motorizare.
citeste si tu mai multe aici:http://www.ian.till.btinternet.co.uk/abs-zero/FCProgramming.htm
eventual scrie un mail omului.

in cel mai rau caz iti faci tu un disc care generaza exact numarul de pulsuri cerut de BC
  • tonescug

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Da am vazut ca 4est se chinuia dar am crezut ca a gasit pe cineva pana acu, daca nu cand vine prin bucuresti la opel di bas si intreaba de gabi la service direct fara sa mai discute cu aia de la birou. Mie mi-a luat doar 300 mii. acu sper sa fie si ok pana la urma. Nici ala de acolo nu stia exact indexu si mi l-a pusa asha ca sa imi arate la relanti 1.1 l/h. Acu sper ca asta sa fie tot, adica sa nu trebuiasca sa mai fie de programat ceva.
tnx for help
  • tonescug

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Tnx Thanatos. AAA si scula pe care o aveau aia e Tech1 aici in imagine:
http://www.ian.till.btinter...zero/FC/tech1.jpg

Cu ea nu se reprogrameaza si numaru de pulsuri pe care pe primeste de la kilometraj??
Skip ads

  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
numarul ala este genereat de un senzor optic care citeste direct rotatile de pe cablul vitezometrului. este montat pe un disc impartit in sectoare trasparente si opace. BC se programeaza in funtie de motor si dimensiunea rotilor, pt numarul de impulsuri trebuie rescris firmware'ul. cam asa stiu eu, dar nu sunt sigur. srie si tu un mail lui IAN
  • vladonero

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Thanatos la kad-ul meu C20NE merge sa ii pun computer sa vad si eu cat consuma poate nu ii mai dau asa talpa cand vad car consuma? Smile)
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
pai merge. arata altfel, ala de kadett, dar sigur ca merge.
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
hehe... bine ca se poate.

eu la vremea respectiva am sunat la reprez opel in buc - parca GT, dar dupa ce am vb cu ~4-5 oameni au concluzionat ca nu stiu despre ce vorbesc, dar sa vin pana acolo ca se uita. Normal ca n-am facut drumul la Buc doar ca sa se uite

Tre sa-mi trag si eu firele de diagnosticare (ca le-am lasat in scrumiera), le bag in mufa de diagnoza de sub capota si o sa vin si eu sa-l reprogrameze

Thantos, merge reprogramat orice, numai nr de cilindri nu. Deci V6 e complet altfel (BC). Merge chiar si pus pe MPG Smile
Skip ads

  • tonescug

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2004

  • Mesaj Privat
L-am programat din nou cu indexu 113 ca asha scria conform documentului de pe situ lui Ian pe care mi l-a dat thanatos dar acu viteza medie e aproape de cea adevarata am mers cu 50 mediu si imi arata 46 vit medie aprox pe acolo, dar consumu mediu e destul de mare 12.5 - 13.5 in oras si nu mers foarte sportiv. Inca nu l-am verificat la plin dar cred ca e putzin cam mare. Stie cineva care este exact acel index? Nu are nimeni o vectra C20Ne cu computer de bord original?

Mersi
  • rivo

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2004

  • Mesaj Privat
la mine e 104 indexu asta .. ...

aseara am verificat si eu . Wink Wink
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
fa asa cum ti s-a spus mai sus:

programeaza-l cu codul care-l ai pe placuta de sub capota
  • tonescug

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Da, am inteles ca e numarul de langa codu de culoare pe placuta de sub capota dar nu stiu exact care sunt cifrele. Te-as ruga, 4est daca poti sa-mi zici exact care e codul de culoare de la tine si care este codul pt programat computeru de bord?

Tnx a lot.
Skip ads

  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
acum nu mai stiu f. bine, dar e undeva pe o linie din mijloc, in partea dreapta
  • spike

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2004

  • Mesaj Privat
am si eu idem
comp e de 16v si eu am 8v
zi si tu mai multe unde la di bas ca sunt 2 serv.
cu Gabi si mai cum
cum ajung ca vin in buc cu nistre treaba
  • BC77JIM

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
vreau si eu sa imi reprogramez CB ,unde as pute sa fac asta?eu sunt din Bacau dar as putea veni in Bucuresti ! ce bani ai dat tonescug sa faci chesti asta? eu am codul 104 sub capota,iar daca apas pe el am 111 si 64000 ceva de genul.astept un rasp
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
un topic f interesant .. chiar intrebam undeva ce semnifica acel 57200 acuma inteleg. .. mc mult
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR