Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • eugenica

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2010

  • Mesaj Privat
cuculica a scris:Si eu am switch-ul sub pedala de ambreaj,iar sub pedala de frana nu am observat nimic.Cred ca are legatura cu intrerupatorul de la stopul de frana.Am achizitionat maneta de tempomat,acum urmeaza sa merg la reprezentanta sa scot CarPas-ul masinii si apoi activarea! Very Happy

Buna, de unde ai achizitionat maneta tempomat si cat a costat ? este noua sau sh.? Maneta ti-ai montato? O sa faci (ai facut) singur lucrul acesta? Bafta!
Skip ads

  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Dupa cum am mai zis urmeaza sa merg la reprezentanta sa scot CarPas-ul si sa activez si maneta.De cumparat am am luat-o sh de aici https://www.clubopel.com/vie...021096#1021096,am dat 150 lei! Smile
  • cornel f

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 16 XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Pentru "eugenica " ca sti ca ai switch-ul din fabrica trebuie sa fie montat sub pedala de ambreiaj.Sub pedala de frana au toate masinile vezi "CristianTM "
Bafta multa uitate atent.PS modelul meu estre Enjoy 2008 si are.
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am montat eu Cruise control after market si mi-a trebuit doar maneta tempomat(pe care am luat-o sh la 150ron de la Tonistorm) si activarea cu Tech2(aceasta s-a realizat la maiandrei 100 ron) Pt ca la toate motorizarile diesel exista acel switch la ambreiaj nu a mai trebuit sa-l cumpar. Deci atentie acel switch se afla deasupra pedalei de ambreiaj. Pt a controla trebuie sa va aplecati pana la pedale, sa apasati la fund ambreiajul si atunci se va putea observa acel switch. Trebuie sa controlati daca aveti motorul pe benzina pt ca la diesel au toate! Deci una peste alta montare si activare cruise control costa in jur de 250 ron (merita toti banii)
Skip ads

  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
lcf_156 a scris:Am montat eu Cruise control after market si mi-a trebuit doar maneta tempomat(pe care am luat-o sh la 150ron de la Tonistorm) si activarea cu Tech2(aceasta s-a realizat la maiandrei 100 ron) Pt ca la toate motorizarile diesel exista acel switch la ambreiaj nu a mai trebuit sa-l cumpar. Deci atentie acel switch se afla deasupra pedalei de ambreiaj. Pt a controla trebuie sa va aplecati pana la pedale, sa apasati la fund ambreiajul si atunci se va putea observa acel switch. Trebuie sa controlati daca aveti motorul pe benzina pt ca la diesel au toate! Deci una peste alta montare si activare cruise control costa in jur de 250 ron (merita toti banii)
Cand ai activat-o ti-a trebuit si Car Pass-ul?Se aprinde becul in bord?
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Da iti trebuie car pass-ul care ar trebui sa fie in mapa aia in care sunt toate carticelele de la opel. Becul din bord se aprinde si totul e ok, ca si cum ar fi fost din fabrica. Pt oricine vrea sa-si monteze Cruise control(si eu ii recomand sa o faca pt ca va economisi niste carburant si va castiga enorm la confortul propriu pe drumuri lungi) recomand manetele SH de la Tonistorm si mergeti cu incredere sa activati functia CC la maiandrei(dureaza maxim 30 min). Daca mai aveti intrebari va rog sa spuneti.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Am auzit ca se poate activa si cu OP-COM.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
alexx1402 a scris:Am auzit ca se poate activa si cu OP-COM.
Da asa este,stii pe cineva cu OP-COM sau Tech2 in Bacau sau in zona noastra in afara de reprezentanta?
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu pe nimeni.
Eu vreau sa-mi cumpar, dar inca mai "meditez" daca merita sau nu
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
merita.Eu o folosesc des,chiar si in oras.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Astazi am reusit si eu sa-mi montez maneta tempomat,sunt super incantat,merita! Laughing
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Bravo cuculica. O sa vezi ca nu o sa-ti para rau nici o secunda. Stai sa faci un drum mai lung sa vezi cat de confortabil e sa nu mai stai cu piciorul pe pedala de acceleratie. Felicitari
Skip ads

  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc!Mie imi spui,abia astept sa fac un drum mai lung!Sunt curios cum v-a arata consumul la un drum mai lung folosind maneta,sper ca mai mic!
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Poti fi sigur ca va fi mai mic.
  • cornel f

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 16 XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru investitie, nu are de ce sa-ti para rau,ai facut un lucru bun.
  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut...Cenzurat
Aici nu ai voie cu anunturi, de publicitate. Multumesc pentru intelegere. ( Edwin )
  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ªi eu am dat tot vreo 300 ron pe una nouã ºi 250 ron montare + activare (inclusiv switch). Tipul care mi-a fãcut treaba m-a cam pãcãlit cu switch-ul, aºa consider eu.
  • dragosss

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2009

  • Mesaj Privat
e posibil ca 1,4 din 2006 sa nu aiba mufa pt switch ul de ambreiaj?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Este foarte posibil. Pe "variantele" diesel exista 100% acest switch, la "variantele" pe benzina este montat foarte rar ( fara maneta ).
  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
dragosss a scris:e posibil ca 1,4 din 2006 sa nu aiba mufa pt switch ul de ambreiaj?

Se pare ca tu esti mai putin norocos vis a vis de asta. Dupa cum ai vazut, eu am tot masina din 2006 aceeasi perioada, Z14XEP si am avut mufa de intrerupator ambreiaj.
Cablurile care duc la mufa de ambreiaj, daca exista, trebuie sa se desparta din manunchiul de fire care vin de jos (pe langa clapeta de deschis capota) in acelasi punct in care se separa cablurile care merg la blocul de lumini.
Altfel spus, daca vreti sa cautati mufa de ambreiaj, scoateti blocul de lumini, demontati panoul de sub volan si urmariti unde duc cablurile de la blocul de lumini. Daca in 40 cm nu va intalniti cu mufa de la ambreiaj (care este legata de manunchul mare de cabluri de langa clapeta de capota) atunci inseamna ca nu exista si aveti de munca.
Altfel, aveti noroc si, ca idee, chiar azi i-am montat tempomat si switch cuiva care avea mufa (era un Z16XEP) si a durat vreo 20 minute cu tot cu activarea ei pe ECM-uri.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR