Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • ozy34

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2013

  • Mesaj Privat
salut.am intrat sa cer o explicatie de la un membru care stie daca se potriveste si merge un Z18XE pe vectra din 2001 care a avut pe ea Z18XEL.mentionez ca asa am cumparato fara motor si pe carte scrie codul asta de motor(Z18XEL) iar eu mai am una de anglia cu Z18XE.multumesc anticipat!
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu blocul motor este identic dar difera un pic chiulasa...
  • ozy34

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2013

  • Mesaj Privat
dar la instalatie se potriveste?as mai vrea sa stiu daca o sa am probleme la rar
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
motoarele xel sunt programate sa aiba putere si consum mai mic.. ECU se potriveste dar trebuie reprogramat
laRAR nu o sa ai probleme daca ai schimbat motorul intr-un service autorizat Opel si ai si factura atat de la service cat si pe motor
Skip ads

  • george4u

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1997 x16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2013

  • Mesaj Privat
salut am o problema am un opel 97 kombi numi merg avariile si la chilometraj in bord numi lumineaza becul este cumva vreo siguranta am cautat dar nu era nici una arsa ma puteti ajuta
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Posibil sa fie defect comutatorul de avarie,dar dupa demontarea acestuia se poate verifica,in cupla instalatiei, daca exista +12v(curent permanent),pe firul rosu,iar daca exista, se face o punte intre firul rosu si cel albastru.Daca comutatorul este defect,avaria va functiona prin puntea facuta.Daca nici cu punte nu lucreaza avaria,va trebui verificat in cupla calculatorului(se afla linga tabloul de sigurante de sub bord) ce supravegheaza tot iluminatul(comfort),sa ajunga 12v,in pinul 5(fir albastru).Daca ajunge 12 v,in pinul 5,atunci problema e in calculator si e mai dificil...!Daca poti verifica pasii care i-am expus,tot e ceva...,si sunt mari sanse sa o rezolvi! La kilometrj e posibil sa fie becul ars...
  • ozy34

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2013

  • Mesaj Privat
daca schimb motorul cu tot cu ECU trebuie sa schimb si cheia cu cititorul de la contact
  • elvis 2

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Cablurile si restul de accesorii din compartimentul motor se potrivesc de la z18xe la z18xel ?
Mulțumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR