Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Emo66

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am asigurate trei masini la F.A.T.A. Asigurari si am avut o dauna minora la una din masini, la o Astra H, o aripa de indreptat si revopsit si oflinda de langa aceasta de schimbat.

Totul a mers ok pana ieri cand am primit o instiintare ca de pe 9 mai nu voi mai fiasigurat si se anuleaza/inchide polita de asigurare.

Am vb. cu iei si nu au dat nici o explicati decat ca s-a hotarat de sefi si ei nu au nici o justificare sa-mi dea fiind doar soareci de secretariat.

A mai patit cineva chestia asta?

Dauna a fost 1700 ron si platesc 1250 pe luna pt cele trei masini casco

chiar nu inteleg ce motiv ar avea Rolling Eyes
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
incearca sa treci de acei "soareci de secretariat" si mergi la un director de sucursala sau chiar mai sus si cere explicatie. in caz ca nu-ti expira polita ei n-au dreptul sa-ti anuleze polita fara un motiv intemeiat (doar in caz de neplata au dreptul de a rezilia contractul). daca-ti anuleaza polita inainte de ati da un motiv pt care se face chestia asta poti sa-i dai in judecata.
  • Emo66

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
mersi de rtaspuns , nu am am cum sa dau de vreun sef, am un nr de fix si in Bucuresti la daune nu e nimeni mai inteligent de gasit.

Si de judecati in Romania mai bine nu i-mi pierd timpul si banii, caci daca ai dreptate i-ti demonstreaza ne gresit ca nu conteaza.

Ma intrebam daca e ceva cu firma F.A.T.A. ca nu au fost nici un fel de probleme si din senin a venit notificarea

Suspectam ca inchid activitatea, dar celelalte doua polite dece mai sunt valabile?
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
uita-te pe contract ... trebuie sa ai numere de telefon ...
uite ce-am gasit pe site la ei:
Sediul Central

Strada Av. Lt. Marcel Andreescu, nr. 30, sector 1 BUCURESTI
Tel.: +4 021.231.18.85-88
Mob.: +4 0720.440.650 - 652
Fax: +4 021.230.00.41
Mail: office@fata-asigurari.ro
Skip ads

  • Emo66

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:uita-te pe contract ... trebuie sa ai numere de telefon ...
uite ce-am gasit pe site la ei:
Sediul Central

Strada Av. Lt. Marcel Andreescu, nr. 30, sector 1 BUCURESTI
Tel.: +4 021.231.18.85-88
Mob.: +4 0720.440.650 - 652
Fax: +4 021.230.00.41
Mail: office@fata-asigurari.ro



am fost si degeaba nu era cica nimeni acolo sa ma edifice in problemele mele
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
in cazul asta ai 2 optiuni ... ramai cu polita anulata sau mai incerci pana dai de cineva care sa te lamureasca ...
incearca sa le scrii si mail ... trebuie sa verifice cineva mailurile presupun ...
daca nu si nu ... intra pe CSA si vezi unde poti face reclamatie.
oricum ... din cate stiu FATA sunt brokeri, dar in mare parte apartine de Generali Asigurari ... si Generali nu-si permite sa faca gesturi de-astea nici in provincie, de capitala nu mai zic ... si la ce sediu stiu ca au in Bucuresti cel putin e imposibil sa nu fie cineva care sa te poata lamuri ...
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
si nu mai sunt firme de asigurari?
pe criza asta ei renunta la clienti?
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nu stiu daca e vorba de renuntat la client ... din cate spune Emo are 3 polite la ei si numai 1 va fi anulata ... deci undeva e o problema ... ori s-au incurcat politele... ori nu stiu ...
faza e ca Emo zice ca nu da de nimeni care sa-i dea explicatie ...
Skip ads

  • mirceas

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
mi-e si mie foarte greu sa cred ca Generali face chestii din astea... de aia ma feresc de brokeri/intermediari, sunt comisionari, promit discount-uri si te alegi numai cu probleme de la ei.

ameninta-i cu CSA-ul, de obicei functioneaza.
  • Emo66

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
o sa va atasez maine poza cu scrisoare
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu o sa rezolvi nimic nici cu directorii nici cu CSA. Cauta si pe alte forumuri sa vezi ca sunt f multi in aceeasi situatie. FNI va suna cunoscut? Wink
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
F.A.T.A. - Asigurari!?! La un RCA nu prea conteaza unde faci asigurarea, dar la un CASCO as fi tare atent la ce firma o fac.
Skip ads

  • deff

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Cam ciudat. Poate a fost mai dubios dosarul altfel nu-mi explic. Dar atunci nu inteleg de ce au lasat celelate contracte.
Contractul casco poate fi reziliat de una din parti cu notificare prealabila de 15 zile parca. De obicei firmele fac asta cu clientii cu mai multe daune pe an de asigurare sau cu rata daunei foarte mare, ori in cazurile suspecte de frauda.
  • UnIKuL

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2008

  • Mesaj Privat
OPC OPC OPC Smile
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
din cate stiu F.A.T.A face contracte casco doar la masinile pana in 3,4 ani vechime maxim sau cam asa ceva.
  • bbbbbbb

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nu au nici un drept sa rezilieze polita CASCO unilateral . Sunt putine cazurile in care asiguratorul poate sa rezilieze o polita casco .Cea mai frecvent intalnita reziliere de polita CASCO este atunci cand asiguratul nu si-a platit ratele ( si tu cred ca esti la zi ) . Daca nu ai platit in termen de 10-15 zile de la data scadenta asiguratorul poate sa rezilieze unilateral asigurarea . Ar trebui sa ceri informatii la societatea care detine polita ( brokerul este doar un intermediar nu poate sa rezilieze o polita). Daca nu ai facut vreun lucru care ar putea duce la reziliere eu zic ca este o eroare regretabila
  • lory81

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2009

  • Mesaj Privat
in primul rand vreau sa va spun ca nimeni nu o sa va dea nici un raspuns la ceea ce au hotarat actionarii lor in privinta rezilierii politelor;
stiu doar ca fata este pe duca, Exclamation asa ca au hotarat sa rezilieze toate politele cu una sau mai multe daune; Mad
indiferent ca dauna este cu regres la alta companie, sau ca ai avut o mica zgarietura;
directorul care este acolo, nu raspunde la nici un tel, nu-l vede nimeni; dosare de dauna nu se mai platesc de vreo 2 luni;
ideea este sa va reziliati voi politele cat mai repede; ca altfel ramaneti desculti;

eu am avut un caz la fel, si nu am primit nici un raspuns ofiicial; chiar dc am trimis mail, am sunat; oamenii care raspund la centrala aia, sunt pur si si simplu niste angajati, care nu primesc nici ei informatia corect sau mai bine zis nu au voie sa spuna adevarul;
dar asta este; au daune prea multe si vor sa scape de urmatoarele...
nu mai vor casco, eu asa cred
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR