Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • gbu77

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut
Am un opel astra an de fabricatie 2001 cu un motor z16xe. Cand virez spre stanga sau spre dreapta se aude un zgomot ca de motoras electric, acel zgomot se aude si atunci cand stau la semafor sau cand stau pe loc dar se aude mult mai incet. Uleiul este la nivel si servodirectia functioneaza normal(mai putin acel zgomot).Pompa de servodirectie este electrica.
Am cerut parerea la 2 mecanici si unul mi-a spus ca o sa ma lase pompa iar al doilea mi-a spus ca trebuie schimbat uleiul. Un prieten mi-a spus ca e normal sa se auda dar eu cred ca face cam mult zgomot.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat,eu am luat masina acum cateva luni si nu prea ma pricep.
Skip ads

  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
si zafira mea face la fel si se micsoreaza un pic si intensitatea luminilor...
  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Si la mine astra g z16xe se aude acel sunet si se vede si o mica scadere de intensitate la lumini cand virez. Cand se mai incalzeste un pic, voi schimba lichidul. Din ce m-am documentat am inteles ca ar normala treaba cu scaderea intensitatii luminilor la virare. Am mai observat ca dupa ce se incalzeste motorul parca merge un pic mai greu directia, poate din cauza lichidului invechit . Mai asteptam pareri pana ne apucam de demontat.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
gbu77 a scris: Un prieten mi-a spus ca e normal sa se auda dar eu cred ca face cam mult zgomot.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat,eu am luat masina acum cateva luni si nu prea ma pricep.
Un zgomot al pompei,poti sa-l consideri,mare,numai dupa ce asculti si alte pompe in functionare de pe alte masini similare cu a ta,si la acele masini zgomotul are intensitatea mult redusa.Comparatia e o metoda,destul de buna...!
Skip ads

  • gbu77

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Am mers cu un opel 1.6 ,8 valve din 2002 si nu se auzea absolut nimic. As merge cu o masina identica cu a mea dar nu am nici un prieten care sa aiba una la fel
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
eu am schimbat uleiu de la servodirectie cand am reparat caseta de directie,sparand sa scap de acel tiuit de motor electric dar degeaba,concluzia dupa un numar de ani de folosinta ,,,asa fac toate,,,
  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Eu cred ca e normal sa se auda respectiv-ul bazait . Pompa e actionata de un motoras electric care trebuie sa bazaie. Farurile cu motorase si alea bazaie, pompa de benzina la fel. E doar parerea mea.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
da zic si eu ca ar fi normal sa se auda acel tiuit la pompa de servo,dar sa-l auzi din masina mi se pare cam anormal,cred ca daca as inlocuii toate oringurile(inele de etansare) de la pompa ar trebuii sa dispara aces tiuit enervant,la pompele servo actionate de curea se inlocuiesc toate oringurile pentru a nu mai face acel tiuit,stiu pentru ca am reparat pompe de servodirectie care tiuiau/bazaiau in timpu functionarii,fara sa fie actionat volanu,daca mai si voiai sa virezi putin nu maxim,te speriai de zgomotu pe care il faceau pompele
Skip ads

  • gbu77

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2012

  • Mesaj Privat
eu zic ca nu e normal sa se auda acel zgomot mai ales daca se aude mai tare ca zgomotul facul de motorul masinii. Un prieten chiar m-a intrebat daca masina are motor electric? Daca schimb uleiul nu rezolv nimic nicunicu? care ar fi solutia sa nu mai se auda zgomotul?
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
eu am schimbat uleiu si tot se aude,mai ramane sa incerc sa schimb oringurile pe la pompa,dar astept sa se incalzeasca mai bine,ca este cam greu de dat jos pompa de servo
  • gbu77

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2012

  • Mesaj Privat
eu as vrea sa schimb pompa cu una sh. ar fi o solutie?
  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Pina sa o schimbi de ce nu o desfaci pe a ta, poate trebuie curatat motorasul ala ? Nicunicu pe unde stai, poate ne intalnim intro zi sa le ascultam. Eu stau in Aparatori.
Skip ads

  • gbu77

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2012

  • Mesaj Privat
am gasit un clip in care zgomtul e asemanator cu al meu ,parca la mine se aude putin mai tare (poate mi se pare din cauza inregistrarii) http://www.youtube.com/watc...;feature=youtu.be
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR