Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Tudor.P

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Buna.

Mi-am gasit pana la urma printr-un amic o Insignia motor 1997cm 160cp inmatriculata in tara la sfarsitul lui 2009. Ce mai am de platit eu dupa ce o cumpar? (e prima mea achizitie auto si nu prea stiu) Ptr cei care au insignia cam cat v-a costat asigurarea?


Multumesc!
Skip ads

  • dmsorin

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Si eu mi-am inmatriculat masina recent adusa din Germania si am platiti numai pe taxa de timbru 925 de ron si asigurarea de 6 luni de la carpatica ,a fost 450ron..........
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@dmsorin : mare ...mai esti.
Cum dracu sa iti faci asigurare la carpatica? Si sa mai dai si 450lei pe 6 luni!
Eu la Tiriac am platit atat pe tot anul!

Si ne mai miram ca ne lovesc toti bizonii cu asigurati la toate penalele de firme!
Iti doresc sincer sa ti-o dea unu bine cu asigurare la carpatica!
  • dmsorin

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Pai tu ai platit atat ca esti mai batran............la vasrta mea de 27 de ani,astia de la asigurari nu imi fac reduceri peste reduceri,ca si pentru pensionari.Ai dreptate cu Carpatica,dar te intreb asa de curiozitate ce varsta ai,de ai dat doar 450 de ron pe tot anul ,si la Tiriac?
Skip ads

  • stemi

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
La varsta de 27 de ani (si fara nici un incident) Tiriac ia pe Insignia semnalata mai sus 950 RON / an. Nu mai vb de CASCO....
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Incep sa se duca vremurile cind vedeai juniori de 20ani ce tapetau in singe stilpi si copaci cu masini ce aveau motoare de 2,7-3,0L+ si care plateau la fel ca cei care aveau carnet de 20ani+ si multi km la bord in spate. Incepe cumva sistemul de asigurari din RO sa ajunga la maturitate? Inca nu si am sa va spun si dece.

Zilele trecute mi'am facut RCA la Astra si am platit 540Ron pe tot anul, in mod normal avind in vedere vechimea la volan ar fi trebuit sa platesc mai putin dar pentru ca am "prostul" obicei sa schimb masina la fiecare 2-3ani nu reusesc sa trec de bonus B2. Legea in RO difera pe partea de bonus'uri fata de cea din EU, abia daca ai o masina de'o varsta cu carnetul de conducere treci in zona rerefiata a bonusurilor serioase.
Spre exemplu in fata mea era un pensionar cu o dacie care a platit pe un an 230Ron, avea masina odata cu carnetul. Foarte bine ca a platit putin dar ce treaba are faptul ca schimbi masina, ca doar nu se conduce singura iar asigurarea RCA se refera strict la riscurile/problemele ce le poate produce conducatorul auto in sine!? Probabil odata cu alinierea la preturile mult mai mari din EU se vor mai aseza treburile si pe la noi.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@crybabyro Fiecare face asigurare unde are chef si unde ii convine.
Nu-ti convine situatia? Alege-ti conducatori ai tarii care sa dea legi gandite.In rest te pup pe portofel.
  • moshu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
se pare ca discutia a deviat in alta directie si nu s-a raspuns la intrebarea referitoare la ce este de plata pentru masinile cumparate de noi din Romania, inafara de RCA.

Taxa de timbru e echivalentul taxei de inmatriculare?
Stima
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Daca masina inmatriculata in 2009 figureaza la finante ca are taxa platita (si nerecuperata) nu mai costa nimic extra, in caz contrar platesti taxa de timbru.
  • stemi

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Conform noii formule de calcul pentru "timbrul de mediu", pentru masina ta ar trebui sa mai scoti 260€ din buzunar.

!SA NU CUMVA SA-I FACI TESTUL DE NOXE!
  • moshu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@stemi: poti sa dezvolti un pic cu testul de noxe?
  • Tudor.P

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2013

  • Mesaj Privat
La fel. daca poti, dezvolta unpic cu testul de noxe.MS
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pai daca taxa a fost platita odata pentru masina in cauza, dupa legea noua vor astia sa platesti diferenta la taxa? N'am mai auzit asa ceva... mi se pare absurd.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
@ISO probabil nu stie daca este recuperata si se pregeateste moral Smile
  • stemi

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Legat de testul de noxe..


Acum cateva zile un coleg a vrut sa plateasca timbrul de mediu care avea o valoare de ~4000€.
In plus, din cine stie ce motive, a deci sa se duca la RAR sa-si faca testul de noxe.
Masinile noi, mai ales Insignia, au filtru de particule, care se umple cu "mizerie". In timp, emisiile de noxe cresc la masini.
Producatorul elibereaza o fisa tehnica a masinii in care trece si emisiile de noxe. Aceasta valoare este cea mai mica pe care masina o va avea in timp (asta daca nu i s-au adus modificari).

Masina colegului meu avea...sa zicem...de la producator 160g/km. RAR a gasit 190 g/km. MULT. In plus, RAR a trecut aceasta valoare si in CIV si in baza de date.
Pe scurt, colegul meu a sarit de la 4000 la 6500€! F.U.C.K. Si asta doar timbrul de mediu pentru o masina din 2006 si 1997cm3.

Recomandarea mea de a NU FACE TESTUL DE NOXE era mai mult un avertisment sa nu ajungeti din lac in ocean precum colegul meu. O lasati "neverificata" si sa treaca valoarea standard.

Pentru a sari in ajutorul colegului, am decis sa ma interesez sa-i schimb unitatea catalitica. Economic vb, era mai avantajos. Cumparam una de 2000€, faceam masina din Euro3 in Euro5 si mai plateam 800€ la timbrul de mediu.
Din pacate in Romania nu se poate. RAR nu recunoaste decat unitatea catalitica (sau specificatiile tehnice) trecute de producator pentru autovehiculul in cauza. In Germania, nu numai ca este recunoscuta aceasta "imbunatatire" adusa masinii, dar o parte din suma este si dedusa de statul german. La noi....NU.


In alta ordine de idei, eu ma gandeam sa dau jos DPF-ul de pe masina si sa-l pun doar la ITP sau alte inspectii. Mai castig si niste caluti si nu-mi creste valoarea noxelor.
  • Tudor.P

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2013

  • Mesaj Privat
4000euro ?! okay, nu cred ca se aplica la o insignia care e fabricata in 2010, ma gandesc ca prietenul tau si-a luat un x5 din 2003 pe benzina cu motor urias. Sincer niciodata nu mi-a trecut prin cap sa merg la rar si sa cer sa-mi faca testul.....dar e bine de stiut sa continui sa fac acelasi lucru si in continuare
  • stemi

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Eu am relatat un caz legat de timbrul de mediu intamplat foarte recent. Pentru Insignia, dupa calculatorul timbrului de mediu, este ~300 EUR taxa.

Si nu era vb de un X5 cu motor foarte mare. Era vb de un X3 cu DOAR 1997 cmc din 2006. Insignia are 1998 cmc... Very Happy
Nici nu conteaza marca autovehiculului la calcul, conteaza doar ce norma Euro are, anul inmatricularii, cilindree si eventual noxe.
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Si cand te duci acum la RAR cu o masina din afara sa zicem, care are trecut in cartea ei noxele, astia de la rar refac noxele si trec acolo ce au gasit ei?..asta e f grav
  • stemi

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
stemi a scris: Insignia are 1998 cmc... Very Happy


Imi cer scuze, am gresit. Are 1956cmc
  • LuciUCI

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2013

  • Mesaj Privat
@ Tudor.P
Salutari, sunt proaspãt posesor de Insignia 2.0 - 160 cp , fabr. 2010, proveniențã Germania, taxe RAR - 425, 10 lei (27.03.2013) + 60lei taxa de înmatriculare primãrie + 896lei taxa timbrul verde (01.04.2013, vorbim de masina Euro 5)... am inteles ca taxa de talon este 37lei (CEC sau BCR) + plãcuțe înmatriculare + asigurare pe 6 luni...
Cazul tau... daca a fost plãtitã taxa de înmatriculare, va trebui sa-i faci doar o identificare la RAR, plãcuțe, in cazul in care nu le pastrezi cele vechi, taxa talon si asigurarea...
Toate bune!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR