Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • blackdesire

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Am de gand sa instalez si eu un carPc pe opelul meu ,am citit pe forum se pare ca sunt pe alte modele deja instalate si au iesit foarte bine asa ca m`am decis sa incerc si eu asa ca nu ma supar daca imi dati idei si sfaturi
Pentru inceput am achizitionat unitatea centrala plus un monitor pe 7 cu touchscreen ..toate bune si frumoase ..acuma am ajuns la pozitia lor si sunt in mare dilema ... initial m`am gandit sa il pun in locul la scrumiera si bricheta ca oricum nu le folosesc ..si acolo nu e nici asa la vedere ... pe urma am zis ca mut consola de la clima in locul la bricheta si ecranul in locul climei ... nu sunt hotarat inca nici cu sunetul cum sa fac ..sa pastrez sau nu partea originala si sa fac cumva pe aux legatura intre ele

Credeti ca pot gasi asa ceva la cei cu piese .... sa nu o stric pe a mea ?

Skip ads

  • scurtuionut

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ai facut ceva? Niste poze?
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
M am gandit si eu la un entertainment PC ...cu Internet Bluetooth dvd GPS cu un touchscreen de 7'' dar unde sa l pun ... mentione ca si eu ca si tine am o Zafira A. Problem consolei centrale este ca .... e foarte prost conceputa. Neamtu n a lasat posiilitatea ca printr o minima adaptare ... adica adaptarea unui cadru de dvd. Cat despre mutari ale comenzilor de aer mai jos nici si renuntare la scrumiera nu cred ca ajung cablurile. Delicata probleme ... Sa asteptam ca vre un istet de p afara sa faca o inginerie de adaptare. Pana atunci sunt doar 2 solutii , siste cu display 7'' retractabil sau cu display de 4-5''. Daca gasesti vr o solutie nuntane si pe noi ...
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Din pacate nu ai cum decat cu 1 DIN ecran rabatabil , in loc de cdplayer-ul original, sau daca ai avea posibilitatea sa faci asa, ceva de genu :

1.
Nu neaparat sa intre si sa iasa, doar sa stea stabil acolo in ceva.

sau

2.

3.
Varianta asta implica decuparea climei si coborarea ei, dupa care rezulta inca un DIN.

Mai este o posibilitate sa prinzi pe parbriz , ca un GPS, dar nu arata bine.
Cea mai buna ar fi varianta 1.
Skip ads

  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Nu credv ca varianta 1. este cea mai buna pentru ca iti ia din vizibilitate si trebuie sa te intinzi dupa tastarea pe touchscreen. Varianta 3. este cea mai apropiata de modul de amplasare al tuturor producatorilor. Ergonomic respecta toate punctele de vedere.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Cel mai important este ... sa vedem cine face modificarea asta ... si cu ce costuri
  • scurtuionut

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Dupa ce am desfacut bordul si am studiat problema, varianta 1 pare mai ok. pentru celelalte e complicat.
voiam sa fac un mulaj si sa modific consola in asa fel incat sa obtin 2 din, dar problema e ca la zafira, in spatele panoului de clima, sunt niste chestii metalice, asa ca am renuntat. Varianta 1 e cea mai ok. poate se poate adapta ceva de la audi?
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
cred ca pana la urma este sa cumperi 1 din ... cu display 7'' rabatabil si se rezolva fara ... ''traforaj'' ... si fara dureri de cap
Skip ads

  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Viforel, oare cei de la AlfaRomeo sa fie la fel de neinspirati ? oare cum tasteaza ei si ce vizibilitate au.


Nu vorbesc in numele lui dar, cred ca trecerea de la un display normal la unul rabatabil, il va costa substantial in plus.

scurtuionut a scris:Dupa ce am desfacut bordul si am studiat problema, varianta 1 pare mai ok. pentru celelalte e complicat.
voiam sa fac un mulaj si sa modific consola in asa fel incat sa obtin 2 din, dar problema e ca la zafira, in spatele panoului de clima, sunt niste chestii metalice, asa ca am renuntat. Varianta 1 e cea mai ok. poate se poate adapta ceva de la audi?

Si mie mi se pare mai eleganta varianta 1, cu materialele care le ai deja, special am photoshopat pozele, ca sa fie o schema ceva.
Parerea mea este ca la zafira problema vizibilitatii nu ar trebui sa existe, cu toate ca ar putea fi deranjant monitorul acolo, dar si un GPS pe parbriz, sau un laptop pe bord, la fel de deranjant este, sa nu mai zic de tot felul de atarnache pe oglinda.
Idea nu e noua, multe masini au asa din fabricatie, monitorul iese de undeva de jos.
Trebuie sa confectionezi o tãviþã-suport, din plastic care sa o incastrezi in materialul bordului, iar ecranul sa iti intre si sa acopere butoanele.

Eu nu as face asa ceva, mai bine as face cumva sa montez un monitor rabatabil de 1 DIN.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Mda ... nu stiu ce sa spun ... poate ca este altfel pozitia la vo;an in Alfa aia ... mai sus ,nu stiu. Banuiesc ca se acunde in bord sau se pliaza. La Zafirica nu prea poti sa pliezi ca e bordul ondulat, baza pe care se pune display ul tre sa fie mulat pe suprafata bordului.E mai complex. In fine ... E greu de decis ...
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pai noi ii dorim succes, orice decizie va lua Smile
  • Z.adrian

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Un pasionat a reusit.

Skip ads

  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Beton, ideea buna, butoanele acelea 3 si asa nu fac nimic, iar butonul de avarie se poate pune in alta parte.
Asa trebuie facut.
Seamana cu varianta a 3-a a mea, dar e chiar mai buna asta, pentru ca, consola cu butoanele de clima raman acolo si e floare la ureche toata treaba de decupat.
10 puncte pentru neamt.
10 puncte si pentru Adrian Idea
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Va rog frumos sa imi spune-ti si mie ce echipament PC folositi? Ce brand?
Asi dori sa montez pe un Vectra B. Va multumesc.
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pe vremea cand am montat eu PC (2008), nu erau sisteme gata facute, erau carcase speciale, placi de baza de marime redusa, componente, surse speciale, iti construiai tu un PC dupa buget.
Acum au aparut multe sisteme gata facute, de marimi reduse, pe care poti instala orice sistem de operare.
Cum nu sunt fan Android, am ramas la XP, ca mi se pare cel mai util.

Cel mai important la un PC este sa fie cat mai mic posibil.
FIT PC, este una din cele mai mici sisteme PC, iti mai trebuie un ecran tactil si momentan ata.


La noi erau cateva firme care s-au ocupat cu asa ceva, dar din motive bugetare se pare ca nu a avut succes, ei se aprovizionau de la : http://www.cartft.com/catalog.
Cauta acolo si fa-ti o imagine cam ce si cum, despre CARPC.

Mi-am facut singur la vremea aceea, un PC cu procesor atom dual core, de marimi 20cm x 17 cm, grosime 7cm, cel din imagine, cu harddisk de laptop, sursa speciala, placa de sunet calitativa, gps, radio, etc.

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
fitPC e incredibil de scump pentru ce stie la capitolul performanta. sunt foarte bine construite si pot face fara probleme fata testelor pentru military requirements. Ultima oara cand am umblat cu unu il pregatisem pentru data logging si era alimentat de la o baterie si urma sa fie pus intr-un envirolment unde ne asteptam la umiditate aproape de 98% condensing si temperaturi de -20->50 grade celsius.

Sunt solutii mult mai ieftine: Asrock (ei vad barebone: tu tre sa pui hard, ram, OS si wireless), asus EEEPC, Xstreamer (se gaseste in ro, la siteul cu acelasi nume, desi cel european cica e mai ieftin), acer. in general orice e nettop ar trebui sa fie perfect pentru carPC. au procesoare de multe ori atom (dual core) care e mai slabut insa foarte finut cu bateria, insa placile video stiu sa faca decodarea la video hardware.
eu am un EEEPC EB1012p de vreo 3 ani. I-am schimbat doar hardul caci l-am abuzat. insa consuma maxim 30W, si il folosesc acasa pe post de home theater PC. e always on, pe el se fac si downloadurile de torrente (seriale), si are atasat vreo 5 TB (e si streaming server pentru toata casa). e foarte stabil iar la filme fullHD procesorul sta in 5%, placa video NVidia Ion facand toata treaba.
dezavantaul acestor sisteme e ca tot ce mai vrei sa adaugi trebuie sa suporte USB caci placa de baza e in general saraca.
E putin lent la applicatii solicitante, insa pentru browsing, streaming, filme (cu player ce stie decodare harware) si alte nimicuri din astea e perfect. e mai mare decat fitPC dar pretul il face sa merite.
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Da, am vazut si eu ca sunt scumpe, oricum nu merita numai daca nu ai loc unde sa-l montezi, pentru ca la Vectra nu am vazut cum este inautru, in spatele bordului.
Eu as merge pe un sistem construit, placa de baza, sursa si alte componente, sau daca ai deja un minilaptop lenovo, asus, acer, nu conteaza, e o solutie si mai ieftina, cum zicea si Scorpio...

La Astra G, in spatele consolei este loc aproximativ, 25x20cm, grosime 15cm minim.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
nettopurile sa nu fie confundate cu netbookurile. nettopurile sunt asemanatoare ca si constructie insa le lipseste ecranul si au placi video ce stiu decodare hardware (majoritatea). filmele se vad super pana si pe o prostie de atom,.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Se mai poate si cu un Raspberrypi.
Este micut.
Este puternic.Merge si Android pe el.Implicit programe pentru android si asa poti avea chiar si un extended BC cu el si aplicatii specifice.
Stie chiar si sa emita unde radio.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
raspberrypi merge, dar nu e recomandat.
e mai mult pentru developeri (nu e tocmai user friendly) si-ti poti prinde ft usor urechile. plus ca procesorul e slabut (ft bun pentru pretul lui) si video nu stie prea multe...
Parerea mea ca cel mai ieftin iesi cu facut un sistem cum zicea colegul mai sus cu un atom + placa video ce stie decodare hardware (asta sunt cam greu de gasit) sau un xstreamer sau orice alt nettop/htpc

cat despre ecran, eu personal as prefera ceva sus. deasupra consolei, unde vin in general navigatiile. am vazut ca multi si-au luat bucata de plastic pentru navigatie si si-au pus acolo gps. la fel s-ar putea pune acolo si un ecran touch.
cei care si-l monteaza in locul aerului risca sa stea prea mult cu ochii luati dupa drum cand conduc si se uita la GPS. si in romania... aia e ft riscant.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR