Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Va salut....
Am o nelamurire legata de un display si e cam urmatoarea:
Am gasit azi in targul de la Autovit,la un mosulica un display de astra H.Mosul cerea 250 lei pe el,fara rama.Cand i-am spus ca mai trebuie si cod pentru el si rama,saracu nu mai stia ce sa zica,decat ca imi mai lasa la pret si cred ca il luam si la 100lei.El credea ca doar il montezi asa si gata!
Nelamurirea e,cum pot afla daca e GID sau BID?Ca BID am eu pe masina si nu as lua tot din ala....Si daca stiti vreo solutie sau pe cineva unde sa il pot si verifica,sa fie GID si sa nu aibe pixeli morti...De resetat ma ocup eu dupa,intai sa vad ca e bun!
Am vorbit si cu @CristianTM legat de treaba asta si m-a lamurit cu resetarea dar chiar nu stiu cum sa fac....As vrea sa-l iau,mai ales ca e la pret bun,dar in acelasi timp nici nu vreau sa iau vreo teapa in sensul sa fie BID (ca deja am din ala) sau sa aibe pixeli morti sau si mai rau sa fie chiar defect!
Orice sfaturi sau pareri sunt binevenite!
Skip ads

  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nimeni,nimic?
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
punem mufa de 32 de pini pe el, il alimentam si vedem minunea, ai luat numarul de telefon al mosului ?
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am luat nr,dar as vrea ca dupa ce il iau (daca o sa-l iau) sa ma duc imediat sa il si probez,astfel incat daca nu e bun ma prezint inapoi la mosulica ca sa il dau inapoi!
Ce mufa,unde,cum?Da si tu niste detalii ca la partea de display si HU inca nu m-am bagat!
Skip ads

  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Display-ul din cate imi aduc aminte are un stiker pe care scrie ce fel de tip e bid sau gid. GID-urile sunt de doua tipuri Siemens-VDO si Delphi-Grundig. Daca masina ta e din 2007 sansele sa ai sonda litrometrica de tip B sunt destul de mari si ar trebuii sa ti se potriveasca cel Delphi care are marele avantaj de a-ti afisa consumul mediu, instant si range-ul pe aceeasi fereastra. Simens-ul are marele avantaj ca stie ambele tipuri de sonde de carburant.
Bafta

P.S 1 Daca nu te descurci cu cititul etichetei pune o poza si poate reusim sa te ajutam.
P.S 2 Din cate imi aduc aminte rama de BID nu merge pusa pe GID, invers e poate ramanand un gol la baza.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Deci oricum ar fii e bine...... Smile
Mie mi-e frica de una din alea trei variante(BID,pixeli morti sau defect)....De-aia ma tot agit cum il pot verifica inainte sa-l iau.Ca iti dai seama ca dupa ce il platesc,indiferent cum o fii,asa raman cu el!
Ziceai de eticheta...Avea ceva pe spate,dar nu scria ca ar fii BID sau GID.
Legat de rama cred ca o sa gasesc eu vreuna pe la dezmembrari!
Oricum in final o sa vad si la cat il cumpar,ca daca e pretul mare nu merita....Daca il iau la pret bun si nu merge asta e!Consider ca am fost la femei! Laughing
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Rama o s-o gasesti undeva la 40 -50 de ron. Pixelii morti la GID se vad. Al meu are asa ceva si cand e stins se vede o pata mica pe el. Din ce am vazut pe net cele care au aceasta problema sunt cele Siemens. E o observatie pur subiectiva dar eu din trei GID-uri vazute asta incluzandu-l si pe al meu problema era aceeasi. Din ce am inteles intra aer in ecranul LCD.
Incearca ca inainte sa-l cumperi sa vezi daca ti se potriveste rama de la BID-ul tau pe el. Daca se potriveste nu cred ca mai are rost sa te agiti.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Oricum, afaik la display-urile de astra h problema moartea la pixeli are o incidenta muuuult mai mica decat MID-urile de astra g
Daca vrei sa te lamuresti ce e, iei part number-ul de pe spate, si il cauti pe ebay.co.uk sau pe ebay.de, foarte multi vanzatori posteaza part number-ul acolo. Si vezi daca e BID, CID, GID, etc
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca pana la urma e BID....De ce spun asta?Pentru ca am dat cautare pe google dupa GID si BID si la toate pozele la care m-am uitat,dar absolut la toate,la GID era scris cu albastru pe spate diferite informatii,pe cand la BID nu am vazut la niciunul acel scris albastru,doar ceva etichete albe cu tot felul de serii....
Oricum in final am gasit un GID la 200lei gata resetat la unu care vad ca se ocupa cu dezmembrai,la sibiu si l-am luat ala.In 2-3 zile ajunge la mine!
Faza tare e ca dupa ce am vorbit la telefon cu mosulica si i-am explicat cum e cu resetatul si cu rama a fost de acord sa mi-l dea si cu 100lei,dar pe final nu prea se merita....100lei BID + 130lei resetatul + vreo 50lei rama=280lei(ne mai punand la socoteala drumuri si taxe postale).La banii astia daca mai pui 70-100lei cam de oriunde iei un GID in stare foarte buna si gata resetat!
O sa va tin la curent cu ce o sa fac si cum o sa fie cu GID-ul ala care l-am luat de la dezmembrarile alea din sibiu....Doar sa nu fie cartofi in colet! Laughing Laughing
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Vezi si aici --> https://www.clubopel.com/vie...p=1522026#1522026

CristianTM.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc mult....Foarte util!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR