Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • deine.schatten

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Salut ! Sunt nou aici si vreau sa va cer ajutorul pentru ca sunt foarte surprins neplacut de consumul masinii mele . Sa va fac o scurta prezentare a masinii : Opel corsa 1.4 swing, benzinar, cutie automata, an fab 1995. Masina a fost adusa din germania si cu foarte putini km. Nr total de km aprox 70.000 , prima oara am spus ca este vrajeala dar mi-au demonstrat cu acte ca kilometrajul nu a fost dat inapoi. A avut 2 propietari , un mos de 70-80 ani si o baba tot la fel (o sa va intrebati de ce e relevanta faza asta ) Pai este pt ca masina nu a fost alergata si fugarita si facut liniute si etc ca sa fie obisnuita sa manance benzina. Iarna imi mananca la drum lung sa zicem un 7 l iar in oras ...aici este buba pt ca nu mi pot da seama cat mananca si va spun si de ce . Prima oara am facut testul cu kilometrajul si litrii de benzina indicati dar aici alta problema pt ca acul o cam ia razna cateodata cand merg se duce cu 4 litrii in minus iar cand ma opresc revine la valoarea initiala. Cum spuneam...am facut testul si mi-a dat undeva la vreo 10-11 litrii ceea ce este enorm spun eu (asta iarna) si acum cateva zile pt ca va spuneam ca nu mai stiu care e consumul real....asa... acum 2 zile am mai bagat vreo 10 litrii +7 cei ramasi din rezervor vin 17 litrii total ...okk....merg aproximativ 30 -35 de km dar nu am prins semafoare pt ca am folosit varianta din orasul meu (CT) si am ramas foarte surprins sa vad ca acul a ramas la 10 litrii (asta am vazut o a doua zi de dimineata ) Cum este posibil sa mi consume 7 litrii(daca ne luam dupa acul care indica benzina din rezervor si acel ac functioneaza corect)
in conditia in care am mers foarte cuminte cu ea , fara talpe fara nimic iar cu 1 saptamana in urma sa manance 10-11 litrii. Oricum si 10-11 litrii mi se par foarte mult dar nu inteleg care este cauza consumului exagerat ca doar nu are motor de 1.0 , totusi are 1.4 si nu e asa de turat ca cel de matiz sau tico. Sa fie oare problema de la bujii , de la retur, de la ce oareee? Va rog daca ma puteti lamuri sau macar ce pot sa fac sa vad daca asa e masina (fomista ) sau chiar are o problema si trebuie remediata ! Va multumesc!
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Consumul e normal pentru masina asta. 1.4 si cutie automata am si eu, Corsa C, consum cel putin 12-13 in oras.
Consumul oficial este de 11.3 in oras, 6.1 afara, 8.0 combinat. Pentru Corsa C, dar e acelasi motor.
  • stefanb_80

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2006

  • Mesaj Privat
sal
aceeasi corsa 1.4 swing cutie automat 13,5 14 in oras....
nu mai stiu ce sa-i fac
cica ii trebuie sonda lambda Bosch....deh mecanicii nostrii
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
consumul se face cu metoda plinului. pentru ca acel ac se misca cum are el chef. "asa e toate" cum mai zic cate unii. sonda lambda e foarte pretentioasa. daca nu se gaseste una care sa dea exact valorile de care are nevoie masina, faceti mai mult rau decat bine. nu e chestia doar de mecanicii nostrii, e adevarata. foarte putini au zis ca au rezolvat cu una universala.
puneti-o pe tester, dar la cineva care sa interpreteze valorile, nu doar sa verifice erorile. poate nu are nici o eroare, dar nu primeste informatile bine de la senzori.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR