Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • willyy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Salut, am o Astra H motor 1.7 si am probleme cu ea, dimineata cand e motorul rece suiera rau pana se incalzaste, am mai cautat despre asta si am citit ca ar putea fi cureaua de accesorii pe care inca nu am schimbat-o, dar sper sa nu fie turbina. Pe langa asta e foarte puturoasa pana in 2000 ture si cresc greu turatiile, daca ma grabesc sa ies de undeva mai repede imi moare motorul, trebuie sa plec f incet sa plece si dimineata imi da un pic in nas pana trage, dupa ce se incalzeste e ok. Codurile care imi apar sunt 227911 si 050074 si imi sta becul de la noxe aprins mereu pe langa asta cand ii dau talpa las negru in spate, nu ca orice diesel, f negru. Subturat nu merg, schimb mereu in 3000, doar dimineata schimb in 2200 pana se incalzeste. O sa verific si furtunele dar nu stiu exact unde sunt toate si sa nu omit, cu fum de tigara merge verificat?
Skip ads

  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
P2279 Intake Air System Leak Detected B-019
Vazi sa nu-ti traga aer fals(verifica sursa suieratului neetanseitati ale sistemului de admisie) sau senzorul de presiune barometrica de pe galeria de admisie sa nu se fi decalibrat.
Al doilea cod nu influenteaza cu nimic mersul motorului si din ce-am citit pe forumuri nu prea are rezolvare.
  • willyy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Egr am incercat sa-l curat eu, dar nu am curatat tija aia, adica nu l-am desfacut am curatat inauntru si teava aia neagra pana in admisie + clapeta de acceleratie, o-i fi stricat ceva daca am invartit de clapeta cand am curatat-o?
  • adrian_drumea

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Combo 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutare dragi colegi! Am nevoie de putin ajutor, am totcitit pe forum dar nu am gãsit ceva asemãnãtor cu ce am eu, opel combo 2005, z17dth, motorul intra in trepidatii intre 1500-2200 ture si cald si rece, am facut o diagnoza si am gasit un cod deveroare1423 pe care l-am sters si nu a mai aparut. Menionez ca motorul pot sa-l turez in treptele decviteze si pana la 5000 ture fara sa apara ceva.
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Esti sigur ca-i P1423 sau e P1243 ?
  • adrian_drumea

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Combo 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Scuze e 1243, am gresit.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR