Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • Mihaistan

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2008

  • Mesaj Privat
salutare baieti , voi si eu posesor de frontera ca si voi , voi obta pt 2.2 disel , cu chip , neagra ,automata , piele, trapa , 5 usi ,
sfatuiti ma si pe mine ce sa fac , unde sa ma uit , rugina , semne de uzura , pe unde apar problemele lor . si crede-ti ca sare de 12 % in bucuresti ? mers semisport.
m ar interesa sa o cobor un pic adica vreo 12-14 cm ? cum fac asta ? nu vreau sa schimb suspensia , merge sa tai doar din arcuri ? totodata vreau niste roti pe 18-19 , ceva cu buza. ma voi ocupa si de evacuare , va fi fara catalazitor , vreau dreapta din motor pana in finala . spuneti-mi daca stiti proiecte asa , unde sa ajuns cu ele ?
cel mai mult ma intereseaza cum fac sa o cobor , vreau sa aibe un aer sportiv pe 2 tone. pot gasi stopuri , faruri aftermarket ?
vreau sa bag cam 1200 euro in ea , pe masina voi da 3500 + inscrisul . ca veni vorba , vreau sa o inscriu in tara , deci tre sa o fac autoutilitara , .
am avut vectra si astra , nu au avut probleme , zgomote ciudate in interior sau motor . acelasi lucru il spuneti si despre frontera ? nu am condus una , nu stiu prea multe detalii , stiu doar ca vreau una , vreau sa o las pe burta , roti ,chip, si evacuare . credeti ca imi ajung 1200,
v as fi recunoscator baieti daca ma ajutati si pe mine . poate aveti si poze cu ceva ce vreau eu .
Viitor posesor Frontera ! pt cei puternici ! Smile
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca vrei Pro 1200 i-ti ajunge doar pentru jante.
Arcuri taiate=interzis.Masina va deveni barcuta.
Evacuare doar teava pe diesel va rezulta un ragait, in loc de sunet sportiv.
Iar chestii tuing pt. Frontera nu am vazut.Poate doar ceva Custom.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ce vrei este greu...
Sa tai arcuri pe vectra Nu ITI vei permite. Cand vei afla cat costa pe fata sa schimbi. Mai ales ca 12-14cm, omori amortizoarele in 2 zile
Evacuare, scoti catalizatorul, intermediara, dar vei avea la fum, la greu...
Jante, gasesti, dar foarteee scumpe. Poate gasesti si ceva mai ieftin, un 300-500 E, dar 18" nu ajunge la ditamai namila. Ai nevoie de un 19", 20" si balon subtire( pretul anvelopelor cu talon mic te vor rupe in 2)
Faruri si stopuri. Nu vei gasii, doar daca le faci, lupe in faruri, faruri clare din pexiglas, etk etk
Chip, nustiu daca exista pentru Frontera..
Consum de 12%, NU
Bugetul, la fel pentru ce vrei nu ajunge..

Daca ai nevoie de ajutor informati, te pot ajuta eu cu plecare in timpul liber!

Ma cam bate gandu dupa ce termin vectra sa ma apuc si eu de o frontera, dar nu de asta care o am acum...ca o arde pe bulgari:))
  • flavicx

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 2002 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salutare

Nu cred ca vrei Frontera ... Ai condus vreodata o Frontera? ... Nu vreau sa-ti tai macaroana, e doar o parere personala ... dar eu cred ca e o barbarie sa faci asa ceva unei Frontera.

1. Pe fata Frontera nu are arcuri, are bari de torsiune ... balonul mare al anvelopei este parte din suspensie.
2. Coborata suspensia ..... ma doare deja capul

.... ma opresc aici, ca nu mai pot ... cine stie ce tampenie o sa scriu si iau ban ...
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat


Eu unul spun ca se merita, dar...trebui sa bagi de minim 2 ori suma care o ai pentru asa ceva.
Tu sti doar daca se merita sau nu.

Eu unul spun ca DA!
  • Mihaistan

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2008

  • Mesaj Privat
sa inteleg ca de suspensie nu pot sa ma leg , decat sa schimb cu totu , dar sare deja din schema pt ca cred ca va face cat masina . ok as putea trai cu asta , as putea trai si cu fumul negru care il va scoate Smile catalizatoru si intermediara vor pica din start, chip este si face 150 caluti , la 250 euro , ar fi toate bune pana acum sa renunt la coborarea ei , dar ma sperie faza cu cauciucurile, asa as putea da 800-900 pe niste roti sh cu tot cu gume subtiri , dar imi omor si suspensia ? roti pe 19 gasesc la 900 cu cauciuc , ceva sh si decent ,
daca sti e un service de tuning undeva pe la real berceni pe langa un cimitir e un service si de camioane , poate baieti de acolo pot veni cu niste idei , faruri cu lupa si geamuri clare vreau neaprat si stopuri negre,
apropo faruri e dintr-o bucata sau geamu se da jos ?
hai nu ziceti ca daca ma dau la ea se duce in 15 .... am auzit vorbe bune de consumul ei . semisportiv 12-13 si normal 11-11.5 . punem inca un litru ca vreau automata si inca juma de litru la rotile de 19 . deci ajunge la un 12-5 mers normal
  • Mihaistan

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2008

  • Mesaj Privat
un exemplar genial acolo . farurile nu le are in rest e beton . eu nu vreau bullbar la ea . vreau o masca custom ca la H , facuta din plastic , trebuie sa ajung la baieti acolo la service sa intreb ce pot sa faca . vreau un bot negru care sa zica , date sa trec Smile si un spate care sa te afume Smile
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu nu cred asemenea consum...
La manuala 2.2 benzina aveam, 14-15 linistit..., era benzina cei drept, dar pana la 12 in ora pe automata, este cale lungaaaa, dar cine stie!

Se pot face multe daca vrei si bani sa ai!
Si suspensia merge facuta, trebui doar gandita putin si iese, cum a fost facuta inalta merge facuta si joasa:))
Sa faci farurile te va costa in jur de 700 lei cu tot cu sticle
Stopurile in jur de 200 E cu tot cu sticle si leduri
si restul...
Skip ads

  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Legat strict de suspensie, cum a zis colegu de mai sus, o poti cobora din barile de torsiune dar o sa ai o barca dupa...
Masina de teren+ talon mic= tractor cu roti umflate...
Suspensia spate e pe punte rigida si arcuri elicoidale, asta o rezolvi usor... dar nu vei avea confort si stabilitate e clar ca nu ai, ca doar e punte rigida...

Eu unu sunt reticent la idei de tuning de strada pe masini de teren... la mine tuning pt. Frontera inseamna: troliu, gume, snorkel, scuturi, praguri din teava groasa, bull-bar sanatos din tabla groasa... si totu sa fie negru mat, nu cromat! a, si nu m-as deranja un set de jante de tabla, negre, pe 15, maxim 16!

Revenind la ideea ta, poti face o Frontera sa fie frumoasa, dar nu chiar asa cum vrei tu, adica te limitezi la niste jante pe 17... cobori putin suspensia, pui niste flanse la roti, vopsesti, colantezi si alte nebunii pe la ea... faci un interior fain...
  • baba007

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 2002 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
2.2 diesel Y22DTH motorul 12,8 - 13,5 l/100 consum in Timisoara (nu e de comparat cu Bucurestiul, dar nu e nici departe), condus uman deloc sportiv si 10l/100 exterior Timisoara - Jimbolia 120km/h in exterior 70km/h in interior. daca iti mai pui si chipul de tuning pe cai, sigur mai sare un litru, 2. Masina o am de doua luni, inca mai testez consumul dar mi-am luat gandul de la consumuri gen 10-11 in oras si 7-8 in exterior cum zice cartea. legat de tuning ... frontera e o masina atat de frumoasa asa cum a iesit ea din fabrica incat nu prea ma atrage ideea. arata excelent cu gentile originale de 16, folie pe geamuri si totul original pe exterior (praguri, bullbar, bare portbagaj, decoratiuni aripi, proiectoare ceata, etc) ... in schimb interiorul ... e alta poveste:D l-as da pe tot afara si l-as face din nou asa cum ar trebui facut. parerea mea e ca daca vrei sa tunezi - baga bani in interior ca acolo stai cel mai mult. cu banii de gume+jante poti sa iti faci niste chestii pe interior mai degraba. parerea mea Razz
  • Mihaistan

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2008

  • Mesaj Privat
o voi cobori daca se poate aste e o fantezie de a mea un tank pe burta Smile apoi ii voi pune roti 18-19 , ceva cu buza , nu vreau stabilitate , nu prea ies din bucuresti , voi obta pt modelul sport , ma fermacat pur si simplu ideea de a avea roti mari si lasat , apoi dat jos plafonul referitor de suspensie , ma poti ajuta cu cineva care se pricepe cum trebuie , nu vreau sa o strice sau sa o faca si apoi in 200km sa inceapa sa scartaie sau mai stiu eu ce . pt exterior vreau un exterior cat mai neat , fara bars, doar faruri stopuri geamuri , xenon , poate colantate barile cu carbon ea fiind neagra va arata bully asa iar cu grila din fata daca reusesc sa o fac ca la H cum sunt cele de la irmscher , e agresiva cat poate ea, cu chip , va trage pt cum va arata legat de interior nu vreau mai mult decat un interior curat din piele fara crapaturi , un volan sport momo , si o navigatie + muzica si 2 sub in portbagaj , mi a spus un prieten ca daca i as pune si neon pe dedesubt , as putea concura cu nissan juke sport , am vorbit pt esapament , mi o face un prieten , catalizator si intermediara vor fi schimbate deci va fi ceva fum in spate dupa calculele mele 2.2 va ajunge in 160-165 cai. legat de consum ,, el va scadea dupa ce schimb toba , deci tot undeva pe la 12.5 va fi cu tot cu chip. farurile le vreau negre , maine imi face un pr in photoshop farurile negre cu leduri inainte sa intre semnalul dealungu semnalului , cat despre stopuri vor fi pe led si negre cu geam clar. toba finala o sa o pun dinacea ovala si mare 20 cm diametru ceva de genu , mi a sugerat un alt amic , sa ii pun si bov , el a vazut bov pe disel si a zis ca se aude demential .pt inceput o sa aibe roti + suspensie + geamuri negre si evacuare , apoi vor urma restu
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Citesc si m-a crucesc Evil or Very Mad
Eu spun ca o sa renunti cu mult inainte de a incepe ceva.
Frontera NU se preteaza la ce ai tu de gand. Sau DA, dar sa o tii doar masina de expozitie, 'vai ce frumoasa e', dar nu sa faci prea multi km pe strada.
Pustiu, cea din poza data de tine e model '99-'02, si in afara de jante nu prea cred sa fie umblat la altceva la exterior. In interior...., se poate face orice Idea
Vad ca vehiculati consumuri de ... ML cu 3000cmc. Peste 11 l/% nu are voie sa sara, exclus offroad, acolo calculam consumul/h Very Happy .
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cu bani se poate orice modificare ... functie de gustul fiecaruia
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Chiar vreau sa vad un asa proiect:x
Parca ma face sa ma apuc si eu de o frontera:x

Eu unul iti urez bafta si iti tin pumnii ca ai nevoie maxim.
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Succes si din partea mea, cu toate ca raman la prima idee.
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Domne, se poate face ceva frumos! Dar cu grija!
  • Mihaistan

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2008

  • Mesaj Privat
multumesc baieti , e nevoie de munca multa stim cu totii , dar vreau mult sa o fac asa cum mi o imaginez eu , am fost ieri la baieti care se ocupa cu tuning , si mi au spus ca imi fac grilele din fata fara nici o problema , le fac sub forma de plasa dar din plastic , neon am gasit rosu la un amic , are 2 , si sunt cu plasa de protectie , mi le da gratis , sa tot gasesc aasa prieteni nu ? ce dimensiune are spatiul de la obc si castefon , vreau sa ii pun navi cat tot spatiul , masina o primesc in 1 luna am sunat ieri in slatina unde e respectiva , a zis omu ca o mai tine o luna , maxim o luna jumate , pretul ei va fi de 3350 , este full , proprietarul o foloseste la ferma , are o ferma de cai , a zis ca a conduso doar el de noua este cea sport da, 2.2 2001 full, automata, neagra , deci e un offroader de nou, sambata plec sa fac precontract la ea , imi convine , nu ma grabesc , stau sa vand si eu gtc-ul meu , a venit timpu sa plece jucaria la care am tinut , am un 1.9 150, echipat sport , tot negru desigur 2005 an , am un posibil client la pretul de 6700, mi au spus cei de la service ieri ca , daca plec la drum cu proiectul asta , sa nu las capota nemodificata, nu stiu ce sa zic de capota e frumoasa asa cum e , dar ei mi au propus , niste striati inclinate inspre in fata , cum este pielea de crocodil , facute dealungu nervuri pana se imbina cu capota , baieti au garantat ca va calitativa, vor taia din capota deci va treaba originala, nu ca prostile pe la care le gasesti prin targuri sau pe unde stiu eu unde , am zis ca ar putea arata bine asa , si mi a venit ideea sa nu le faca pana faruri , sa lase vreo 15 cm normal cum era ,si sa ii imbrac bucatica aia de capota in piele, ce parere aveti de o capota asa ? eu unu m as baga , voi ?
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ca sa mergi la sigur, cere beietilor sa iti faca o simulare pe calculator! SI uite asa vezi cum e bine si cum nu...
Nu-i mai bine? Si pui simularile aici, ne mai dam si noi cu parerea!
  • Mihaistan

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2008

  • Mesaj Privat
da, merg maine dupa amiaza la ei sa le cer asta, aseara nu am avut timp sa stau pt niste schite ,nici ei nici eu , aveau un mini bagat la custom , mini copper s Smile nu stiu ce mai vroia de la masinutza , l am intrebat pe dudele ala si a zis ca vreau sa o faca cadou iubitei pt cand o cere in casatorie , asa cadou pt o fata de 21 de ani copper s si modificat , bani sa ai ca tot veni vorba,
da , maine ajung la ei , capota o sa iasa misto daca ii pun si prinderile pe ea, cum au cele de carbon ,
insa apare si problema care ma face sa rad in hohote Smile))) ghici-ti ce , da chiar e , o prietena geloasa , a venit ieri din turneu , si i am spus de masina cum vreau sa o fac , ea stia ca imi iau frontera , dar i am spus de cea in 2 usi , si de tuning , si nu ia convenit dupa fata care a facuto , banuiesc ca se gandeste ca vor fi admiratoare , off ce ma mai rad de ea hahaha ,,,
  • Mihaistan

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2008

  • Mesaj Privat
da, merg maine dupa amiaza la ei sa le cer asta, aseara nu am avut timp sa stau pt niste schite ,nici ei nici eu , aveau un mini bagat la custom , mini copper s Smile nu stiu ce mai vroia de la masinutza , l am intrebat pe dudele ala si a zis ca vreau sa o faca cadou iubitei pt cand o cere in casatorie , asa cadou pt o fata de 21 de ani copper s si modificat , bani sa ai ca tot veni vorba,
da , maine ajung la ei , capota o sa iasa misto daca ii pun si prinderile pe ea, cum au cele de carbon ,
insa apare si problema care ma face sa rad in hohote Smile))) ghici-ti ce , da chiar e , o prietena geloasa , a venit ieri din turneu , si i am spus de masina cum vreau sa o fac , ea stia ca imi iau frontera , dar i am spus de cea in 2 usi , si de tuning , si nu ia convenit dupa fata care a facuto , banuiesc ca se gandeste ca vor fi admiratoare , off ce ma mai rad de ea hahaha ,,,
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR