Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Blanka2all

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare! De curand am hotarat sa inlocuiesc anumite piese de pe masina mea ,care nu mai functionau corect, printre care si semeringul de la palier (vibrochen). Toate bune si frumoase numai ca pentru asta cei de la service au trebuit sa imi demonteze si distributia. Dupa ce mi-au montat din nou distributia la loc am plecat la un drum mai lung (Slatina) iar pe drum am cam alergat-o (180 km/h Laughing ). am parcurs 400 de km iar a doua zi dimineata cand am vrut sa plec la serviciu in mers s-a auzit un zgomot dupa care sa oprit motorul. Am tractat-o pana la service iar cei de acolo mi-au spus ca s-a rupt un surub de la rola intizatoare si s-a slabit cureaua de distributie. Norocul meu e ca am un model de motor la care nu s-au indoit supapele (z16se) au inlocuit surubul si am plecat. Stau la 20 de km de Bucuresti iar pe drum am zis sa o alerg putin sa vad daca mai face la fel. Aceeasi problema... dupa 5 minute de mers cu 130 km/h a inceput sa aiba aceleasi simptome adica zgomote in carcasa de plastic de la distributie. Am mers acasa la mecanic si a desfacut capacul: curea de distributie slabita. Mecanicul asta mi-a recomandat sa inlocuim cureaua si rola intinzatoare (are decat una). Acum eu stau si ma intreb daca este o problema cu mecanicul. In sensul ca eu de cand am schimbat distributia am mers 30 de mii de km si nu a avut nici o problema iar dupa ce a umblat asta a inceput sa faca urat. Si nu stiu daca e neaparat nevoie sa schimb piesele sau mecanicul. O explicatie a lui a fost gen ca aia e o rola autointinzatoare si e posibil sa se blocheze arcul din ea. Dar totusi se slabeste cureaua daca se bloca arcul sarea ca prima oara nu se slabea. Vreo parere ceva sau cazuri similare si cum ati rezolvat problema v-as fi recunoscator. Va multumesc! Sad Confused
Skip ads

  • Blanka2all

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
E posibil sa se fi largit cureaua si sa nu se mai intinda corect?
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
schimba mecanicul frate! cat nu strica ceva grav! pana sa umble el era in regula! problema e la mecanic! nu le are cu meseria asta!
  • Blanka2all

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu e chiar asa de slab in materie... Adica a reparat si motoare de Mercedes CLS, care sunt destul de complexe, ma gandesc ca nu ar trebui sa aiba probleme cu o amarata de rola intinzatoare + o curea. Cine stie... Astept weekend-ul si voi vedea ce e de facut, intre timp tot astept o parere sau un caz similar... Multumesc!
Skip ads

  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
subururi care nu sunt stranse la cuplu.

zii sa puna pasta de blocare pe surub (nu din aia definitiva) , si nu vor mai fi probleme. dar din ce ai relatat tu acolo ,ar trebui schimbat mecanicul.
  • gigatel30

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
A umblat cumva si la suruburile pompei de apa? Sa nu fie cumva slabite.
  • vtz

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
nu ti-a intins suficient cureua cand a umblat acolo sau nu a reglat rola cum trebuie
  • vtz

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
daca intinzatorul nu este bine reglat sau cureaua nu este suficient de intinsa din pompa de apa asa face
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR