Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ciobanualexandru20

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2012

  • Mesaj Privat
salut ....am cumparat kit de repartie flansa amortizor opel astra h 1.3 iar pe flansa am gasit polizat semnul ,a ramas vizibil decat codul as vrea sa stiu daca se poate ce firma este ,mentionez ca eu am cerut febi .,cutia a fost de ce am cerut(febi) iar piesa cu firma stearsa ,nu stiu daca se poate afla .....multumesc ,imi cer scz poate nu am postat unde trebuie
Skip ads

  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Im ce consta kit reparatie flansa? Nu era mai ok daca cumparai direct flanse noi?
  • ciobanualexandru20

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2012

  • Mesaj Privat
asa i se spune kit=flansa ,rulment eu asa l am gasit pe net si asa mi l a dat la magazin ,in general se schimba cu tot cu rulment flansa.....
  • aidrian25

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2011

  • Mesaj Privat
sal. acelasi lucru l-am patit si eu la flansa+rulment sachs,aveau o zona polizata dar m-am grabit sa le pun pe masina si nu am mai cercetat ce si cum, deci daca stie cineva care ar fi motivul sunt si eu interesat.
Skip ads

  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Va zic eu motivul pentru ca lucrez in comenzi de piese.Sunt piese originale ! ceea ce vezi polizat e semnul GM .Practic pe masina original e tot FEBI !.
Intotdeauna pentru bucse recomand Febi ,pentru ca Febi echipeaza pe original.
  • ciobanualexandru20

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2012

  • Mesaj Privat
am inteles, multumesc ptr raspuns
  • marian_k07

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2009

  • Mesaj Privat
nu cred ce spune pisboy.eu am patito cu un tampon cv,cel original era undeva la 350lei dar din lipsa banilor am cumparat unul cel mai ieftin adica 140lei.dupa ce am ajuns acasa am observant ca in locul unde ar fi trebuit sa scrie ceva era polizat.iar fata de cel de pe masina partea din cauciuc era invelita cu o flansa metalica.cu acel tampon cv.am 20000km si deja sa rupt trebuie sa-mi iau altul.
  • kosmin85

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2008

  • Mesaj Privat
daca cele originale sunt la origine tot febi cum iti explici ca o flansa gm tine 2 3 ani iar una febi cateva luni (in cazul meu)
  • marian_k07

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Kosmin nu crezi ca stersul seriei sau a producatorului miroase a facatura? asta inseamna infractiune.
  • kosmin85

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2008

  • Mesaj Privat
tocmai asta ziceam ca nu cred ca are legatura faptu ca e polizata stanta cu faptul ca vezi doamne ar fi stanta GM si ele se vand ca febi
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Piesele Febi nu sunt cea mai scumpa marca. Bucse febi comand destul de multe de la furnizori acreditati ,nu sunt facaturi.faza cu polizatu o stiu de la un mecanic foarte bun.
marian,normal ca cel O.E era dublu la pret platesti marca. Tu de unde crezi ca isi scot banii producatorii de masini relativ ieftine ? Din piese de schimb .
Am exemple o gramada,dau cateva.
Directorul nostru a fost la specializare in germania la MAN filters.filtrele ieseau pe o singura banda si se duceau catre doua linii de impachetare ,una cu cutii MAN cealalta cu cutii de originine pentru diferiti producatori de auomobile.

Zilele astea vine un client pretentios cu un x5 si avea nevoie de un bec D2s ,bineinteles ca am inceput sa caut un Osram care si ala e 350 ron.nici bine nu m-am apucat sa caut codul ca mi-a zis pe un ton zeflemist ca vrea original.am comandat original la 668 ron desi stiam ca e osram in cutie .practic a dat 300 ron pe cutie !

Cand vindeam la magazin de piese mi-a cerut expre un client saboti de Octavia pe original desi i-am spus prieteneste ca vin Ferodo in cutie. Ce crezi scria Skoda ssi undeva mic in laterala sabotului scria Ferodo.a platit aproape dublu pentru "original"

Nu va mai amagiti ! Companiile producatoare de masini nu produc si consumabile gen ,bucse ,brate , ulei,filtre,becuri etc. Zici tu ca piesele de origine tin mai mult,e pacebo sau noroc.
Am vazut consumabile de toate marcile cazute in timp scurt si km putini,Febi,Trw,Lemforder,sachs etc (astea sunt mai de top)cele mai de mijloc ca si marci nici nu le mai amintesc.
Mai spun odata ,nu va mai lasati vrajiti de sigla pe original, ca nu e de fapt.
Sa nu mai zic de producatori care doar ambaleaza ! Ex,la rulmentii de Ruville gasiti Fag in cutie (nu ca ar fi un producator slab),kituri de distributie Contitech cu role Ina sau alte marci in cutie.

In incheiere un sfat daca tot mi-am amintit de kituri de distributie. Evitati pompele de apa GRAF ,foarte multe s-au blocat ,ma si bat colegii mecanici daca comand asa ceva.
Multa bafta.
  • ciobanualexandru20

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2012

  • Mesaj Privat
multumim ptr raspuns ......
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR