Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Savescu Ciprian

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Unde este panoul de sigurante la Opel Astra Caravan 1.7 DTI din 2002.
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
In dreapta volanului (mai jos) ai un mic loc de depozitare cu capac.Il scoti (sunt 4 surubele de plastic) si este in spatele lui.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Tot acolo unde este si la cela care nu sunt Combi, adica in spatele micutei trape din partea stanga-jos a bordului (sub comanda de lumini) Exclamation
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
E acolo unde au spus si colegii de mai sus, e cam enervant ca trebuie desurubate 4 capace de plastic ca sa ajungi la el, insa asta este situatia, probabil in mod normal nu ai nevoie decat extrem de rar sa ajungi la el.
Eu am ajuns la el pt. ca ma manca sa vad ce e pe acolo si cum este, si nu mi s-a ars nici o siguranta (inca).
PS: Acuma am observat ca VectraDTI a zis ca e in dreapta volanului, deci probabil ori a gresit si a vrut sa zica in stanga, ori el stie amplasarea la modelele cu volan pe dreapta.
Deci in concluzie este in spatele la micul compartiment de sub blocul de comanda al luminilor, ala care culiseaza, in stanga-jos a volanului.
Skip ads

  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Laughing acuma vin si eu. este acolo in stanga jos sub volan si are un capac. asta ca sa fiu al 4-lea care spune acelasi lucru Wink
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Very Happy Sorin666 a tastat raspunsul in acelasi timp cu mine.Cum am dat eu 'Submmit' a aparut si mesajul lui - perfect timing. Da, nu cred ca mai era nevoie si de altele!
AAA...btw...este in stanga sub volan, putin mai in stanga, sub capacel, sub suruburi, care trebuiesc scoase evident.Cu surubelnita! Twisted Evil
  • Allexander

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2008

  • Mesaj Privat
VectraDTI a scris:In dreapta volanului (mai jos) ai un mic loc de depozitare cu capac.Il scoti (sunt 4 surubele de plastic) si este in spatele lui.




poate in stanga volanului........ in spatele spatiului acela mic pentru depaozitare( ala in care iti intra doar portofelul)
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Cum pot demonta panoul de sigurante pentru a avea acces la firele din spatele lui. Am montat MID, iar unul din fire se duce catre panoul de sigurante, si vreau sa ma leg la panou prin spatele lui, nu prin fata pe la sigurante.
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Sa ai acces la blocul de sigurante in primul rand desfaci firele de masa din spatele bordului, fiind prinse cu o puilita ce se dasface cu cheia de 10. Apoi cu un torx t20 desfaci cele 2 suruburi care tin panoul de sigurante in partea de sus. Urmatorul pas tragi de panou in jos, in timp ce impingi catre botul masinii partea de sus( cea cu t20) in pozitie oarecum oblica deoarece panoul este putin mai mare decat buzunarul de acces. Pentru a introduce pinii de siguranta ai doua variante, in functie de noroc. Fie pur si simplu impingi pinul pe pozitie, fie scoti toate sigurantele su releele din panou, scoti multitimerul, care are o siguranta verde de plastic in partea centrala, dupa putand sa culisezi multitimerul din panou. Apoi scoti siguranta de plastic rosie care tine panoul desigurante pe pozitie si vei observa ca partea centrala a panoului va culisa putin. ( constructiv panoul este ca un sandwich. Partea centrala este mobila, iar partea superioara respectiv inferioara sunt fixe). Cu panoul culisat putin intr-o parte vei baga pinul pe soclu iar apoi impingandu-l in partea cealalta il vei clipsa complet. Pinii ii vei lua din alt panou de sugurante din dezmembrari. Ca sa scoti pinii din panoul donator, va trebui sa tai partea superioara a panoului, permutandu-ti sa scoti partea centrala, deci partea care tine pinii. Dupa ce ai scos partea centrala din panoul donator pinii ii scoti prin tragere. Pinul de suguranta este compus din doua parti: una care este pe post de siguranta si una care este papucul de care este prins firul. Este posibil sa poti baga mai usor pinul la loc prin introducerea mai intai a sigurantei si dupa a papucului. Suguranta se desface prin impingerea in lateral daca nu ma insel. Oricum vei vedea la fata locului.

In cazul tau decat te vei lega la firul necesar.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR