Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • xlogic

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salutare,

Stie cineva daca se poate monta cruise control pe un Opel Corsa C - 2004 Z12XE ?
Daca se poate, as dori sa stiu ce piese imi trebuie.


Multumesc
Skip ads

  • xlogic

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Se pare ca am nevoie numai de un senzor la pedala de ambreiaj si maneta de semnalizare cu butoanele de cruise control.De asemenea mai trebuie sa existe si o mufa in care se introduce acest senzor ( din cate m-am interesat, mufa exista pe masinile de dupa 2004 ).
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
E nevoie doar de maneta si de senzor in cazul in care masina e precablata pt cruise control. In caz ca nu e, situatia e mai complicata.
  • John D.

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Propun reluarea discutiei legate de montarea/activarea cruise control pe Opel Corsa C. Baietii cu Astra au scos-o la capat, cu Vectra la fel, de ce nu am incerca si noi?
Deci, corsari, ne punem mintile la contributie sau nu?
(P.S.: Discutiei cred ca i-ar sta mai bine la sectiunea Opel Corsa)
Skip ads

  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
M-am stresat eu destul , nu merge pe z12xe/z10xe pe Corsa. Nu exista functia Cruise Control in Ecu sa o poti activa cu Tech2-ul.In BCM exista. Am facut update la ultima versiune de soft si tot degeaba. Am cautat si discutat solutii si pe alte forumuri ( corsa UK ) si tot nimic . Exista tutorial sa tragi fire din ecu si bcm marea problema e ca nu ai ce sa activezi Embarassed . Pe Astra G s-a pus motorul z12xe iar in Tis apare schema pentru Cruise Control. Avand in vedere ca acelasi Ecu este pus si pe Z20LET banuiesc ca doar o problema de soft. Dar cum sa-l "crack-uiesti" ?
  • John D.

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am mai cautat si ajunsesem la concluzia ca nu merge...adica nu auzisem la nimeni sa fi reusti, dar uitandu-ma in manualul haynes pt opel corsa, am gasit la pagina 344 schema electrica e switchului de ambreiaj (CLUTCH SWITCH) si in paranteza scria "(cruise control only)".
Adevarul e ca nu specifica tipul de motor...
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Z18XE , Z13DT pe astea merge sigur. Nu stiu pe Y17DT. Diselul are switch-ul de la ambreiaj, benzinarele nu-l au. Costul nu ar fi mare, cam 3.5 mil pisele ( maneta si swtich-ul ) dar deocamdata nu am gasit vreo corsa cu CC ( ma refer la motoarele 1.0 si 1.2 ) si treaba pare imposibila Sad
  • John D.

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Costul nu e mare deloc. Maneta o iei in 100-150 Ron. Iti mai trebuie switchul si firele...cam 50 ron cred. am un prieten in berlin (un neamt) care mi-a zis mai demult ca are si el un corsa. O sa incerc sa iau legatura cu el...poate, poate scot ceva de la nemti Smile
Skip ads

  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Succes Very Happy
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
corespondenta pinilor tempomat ptr corsa C z13dt stie cineva?
  • Sandu Paul

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Astra 2006 Z14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salutare!
Colegilor care vor sa-si activeze tempomat-ul dar au descoperit ca nu exista aceasta functie in ECU, le propun o solutie realizata initial pentru Astra Classic, dar care merge si pe Corsa, anume un modul care se poate instala pe masina si care isi propune sa tina viteza constanta prin simularea apasarii variabile a pedalei de acceleratie. Mai este nevoie, bineinteles, de maneta de semnalizare cu butoane pentru Cruise Control (sau adaptarea celei existente), de senzor pt pedala ambreiaj, de un pic de indemanare si de incredere intr-un modul construit de un conational Smile
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare colegu ... pentru corsa 1.3 suntem foarte aproape de rezolvarea problemei pe cai elegante (ca in fabrica). Cat de curand ne apucam de treaba. Merge 100% pe z13dt facut CC-u.
Skip ads

  • Sandu Paul

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Astra 2006 Z14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
umblaretz a scris:M-am stresat eu destul , nu merge pe z12xe/z10xe pe Corsa. Nu exista functia Cruise Control in Ecu sa o poti activa cu Tech2-ul.In BCM exista.

Bazare, eu la acest post pusesem un posibil raspuns, mai ales ca topicul se referea specific la o motorizare pe benzina de mic litraj. Evident ca e mai usor sa activezi o functie deja implementata, dar ce te faci daca nu e deloc? Eu am muncit destul de mult pentru aceasta solutie si, daca e cineva interesat, nu-l voi lasa sa reinventeze roata; trebuie doar sa ceara...
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu sunt interesat . Poti sa-mi dai mai multe detalii ? Vrei sa vorbim pe privat ? Multumesc
  • Sandu Paul

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Astra 2006 Z14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salut!
Uita-te putin pe topicul "Cruise control pe z14xep", la Opel tuning (Romania), si pentru lamuriri suplimentare, iti stau la dispozitie maine, toata dupa-amiaza sunt la serviciu. E-mail: sanduirina@gmail.com, 0724019854.
  • mizzoi25bebe

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Intrebare tampa, dar care nu scuza o cautare pe "goagal"....insa s-ar putea sa pierd detalii particulare.... Cruise control <==> Tempomat?..Aiasta nu stiu...Mersic!
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
Tu intrebi daca Cruise Control este tot una cu Tempomat? Ca eu nu inteleg nimic din sintaxa de mai sus!?!

Daca asta intrebi atunci raspunsul este DA ... daca NU ... ?!?!

bafta
  • mizzoi25bebe

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Da, multumesc.... <=> inseamna echivalent, pentru mine, deh, defect de meserie... Mersi, amu' sunt lamurit!
  • ionut4683

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
bazare a scris:Salutare colegu ... pentru corsa 1.3 suntem foarte aproape de rezolvarea problemei pe cai elegante (ca in fabrica). Cat de curand ne apucam de treaba. Merge 100% pe z13dt facut CC-u.


asteptam cu interes rezolvarea Bazare Smile
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pai noutatile sunt ca impreuna cu mishu_b am reusit sa terminam acest proiect de CC-u pe z13DT.
Fericitul posesor al tempomatului este colegul nostru "purice"
Ce pot sa spun este ca functioneaza impecabil dar ca munca pe care a implicat-o a fost titanica. Ne-am apucat acum 3 saptamani sa ne documentam si abia azi am terminat ptr ca nu se gasesc informatii nici in TIS nici in AUTODATA nici in VIVIDWORKSHOP. Important e ca merge grozav si ca posesorul este fericit sa fie printre foarte putinii corsari care au asa ceva. Nu este necesara schimbarea manetei.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR