Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu am rezolvat scartaitul, cei drept cu putin noroc si un mecanic priceput. In cazul masinii mele suruburile care fixeaza galeria de evacuare pe chiulasa n-au fost stranse bine(defect de fabricatie) si slabindu-se(unul s-a si rupt) s-a ars garnitura si pe acolo pierdeam presiune. Am scapat ieftin tinand cont ca suspectul de serviciu era turbina - KKK, pentru care din cate stiu nu prea exista kit de reparatie pe original doar chinezarii.

P.S: Scuze de off-topic
Skip ads

  • flowd500

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 Z19dtl 160cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Chiar am fost surprins si eu cand o picat turbo, km is reali, cand am resoftat-o, pe la 88000 de mii ,or fost verificati si km, nu stiu cum de am uitat sa menționez termostatu la piese schimbate;) cât despre turbinã inclin sa cred cã dupã resoftare o început sã dea semne de slãbiciune, Smile)
  • adrian cobra

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salutare ,vreu si eu o parere de la voi .am avut un vectra b din 97 ,motor x16xel ,pentru mine a fost o masina buna multumit de ia ce sa zic ,mai facea turometrul figuri ,dar isi revenea repede cu o forja ,,bun parerea pe care o vreau este cam asa ,am vindut vectra b din 97,,si vreau sa-mi iau (ori un vectra b 2002 ori un astra sedan acelasi an )ca sa fie euro 4 ,,de ce sa fie euro 4 ?pentru ca eu momentan sint in spania si preturile aici sunt bunicele fata de ce vad in Romania ma refer la cele neimatriculate .,voi pe care la-ti cumpara astra sau vectra acelasi motor ex:z16xe(ca sa fie euro 4,daca are cineva placerea sa-mi rasunda (multumesc)
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Vectra B cu Z18XE. Ca idee, as evita motorul Z16XE din pricina consumului de ulei, desi o segmentare rezolva simplu treaba..
Skip ads

  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
adrian cobra sa sti ca eu as alege un astra deoarece vectra b1 si b2 sunt asemanatoare insa doar la aspect pe sub capota si la directie tren e rulare si etc vectra b2 este cu totul alta masina daca tot faci o schimbare ia un astra ca ma gandesc ca poate te-ai plictisit de vectra care in bord cel putin este identic cu b2
  • adrian cobra

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salut ,da eu tot spre un astra mas inclica ,nu zic ca vectra b nu e masina frumoasa ,spatioasa ,eu am avut-o in 5 usi (cum se spune )si imi place si modelul in 4 usi ,dar o sa probez si un astra (ce motoare recomandati)eu sint de benzina ,,
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
eu recomand benzina ai mai putina bataie de cap cu ele pt maxim 2 litri in plus fata de un diesel...care cand devine problematic te goleste de bani Razz. si vb cu experienta Smile
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Dar de ce poluati voi topicul omului?
Aici ar trebui sa vorbim despre "Opel diesel vs concurenta".
Skip ads

  • adrian cobra

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
mersi de parerile voastre .
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
totusi oare mad2max ce a ales ?
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sunt indecis deocamdata....oscilez intre audi a4 b6 avant 1.9 116cp si astra h caravan 1.9 120cp/1.7 110 sau 125cp.
Dar cum am mai spus banii nu sunt in momentul asta....insa sper ca in max 3 luni sa ii am.
Asadar as fi recunoscator daca s-ar discuta despre motoarele de mai sus.
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
daca vrei sa mergi pe un motor de VAG ( volkswagen-audi-group) cauta a4 cu tip motor ALH e cel mai fiabil dintre toate dieselurile produse vreodata de ei si daca cauti pe forumuri chiar si aici sunt multi care confirma asta ... daca treci la VAG recomand doar acest tip motor iar dintre cele de mai sus as merge pe 1.9 cdti insa varianta de 150 de cai nu ca 120 nu ar fi bun dar crede-ma aia 30 de caluti fac diferenta destul mare si totusi daca mergi pe un 1.7 cdti indiferent care este el as procedea asa : anulare egr , anulare dpf + un remap si la ALH de la volkswagen as da un remap. sau mai este varianta unui motor SDI fara Turbo nu e cine stie ce foarte puturos insa fiabilitatea lui este recunoscuta fiind un motor simplu si foarte ieftin de intretinu este cunoscut pt fiabilitatea lui ca si ALH insa repet nu ai la ce sa te astepti de la el ca si performante ...
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nu exista ALH la Audi
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
dar b6 cu 116 CP, exista?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Da.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Intre variantele de 150 si 120 ale motorului de 1.9 CDTI, nu fac diferenta doar aia 30 de CP, prima varianta in 16V va consuma mai mult si va avea eventual probleme cu galera de admisie si tija swirl, probleme care nu exista la cel in 8V, totodata varianta mai puternica e mai probabil sa aibe probleme cu volanta datorita cuplului mai mare.
Eu ti-as sugera un 1.9 CDTI 120CP si daca nu este destul de fasneata pentru tine, ii faci o remapare.
1.9 TDI 116 de la Audi e destul de bun, dar nu l-as lua pentru simplul fapt ca e in 5 trepte, chiar daca are o cutie bine etajata.
Sper ca ai glumit in legatura cu 1.9 SDI. Laughing
  • ag10tit

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Intre cele doua modele as alege Audi pentru ca este superior Astrei aproape din toate punctele de vedere(clase diferite, audi este marca premiu, confort, etc)
1.9TDI este mai slabut ca 1.9CDTI in punct de vedere al performantelor iar ca fiabilitate sunt asemanatoare, la ambele este posibil sa te lase volanta(dar cea pt 1.9TDI este mai ieftina), EGR-ul face probleme la ambele.
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:nu exista ALH la Audi


asa este dar nu e neaparat audi poate opta pt o skoda octavia de exemplu sau pt un golf caravan si ramane si cu multi bani pe langa daca tin minte 6000 de euro buget ? eventual un gold 4 caravan cat de full il poti gasi ca si dotari cu piele si navi si tot tacamu.


Ultima modificare facuta de Vectra sri la Dum 02 Jun, 2013 5:54 pm
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Y-GreK a scris:Intre variantele de 150 si 120 ale motorului de 1.9 CDTI, nu fac diferenta doar aia 30 de CP, prima varianta in 16V va consuma mai mult si va avea eventual probleme cu galera de admisie si tija swirl, probleme care nu exista la cel in 8V, totodata varianta mai puternica e mai probabil sa aibe probleme cu volanta datorita cuplului mai mare.
Eu ti-as sugera un 1.9 CDTI 120CP si daca nu este destul de fasneata pentru tine, ii faci o remapare.
1.9 TDI 116 de la Audi e destul de bun, dar nu l-as lua pentru simplul fapt ca e in 5 trepte, chiar daca are o cutie bine etajata.
Sper ca ai glumit in legatura cu 1.9 SDI. Laughing


e si 1.9 sdi o optiune Smile) ... omul cauta ceva diesel si SDi face parte din categorie Smile) intradevar e degeaba...

de b6 116 cai nu stiu ce sa zic dar cu siguranta nu este mai fiabil ca si ALH pe care il poti remapa si va fi peste b6 116 cai
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspunsuri.
Dupa cum am zis la inceput , puterea ma intereseaza intr-o mica masura.Am y17dt remapat si sunt foarte multumit de cum trage, asa ca oricare din cele de mai sus ma vor multumi.
Orice motor ar fi oricum voi face DPF off si EGR off.
Despre 1.9 de 116cp am auzit numai de bine....insa am o nelamurire, este motor PD?Am inteles ca toate PD-urile sunt foarte sensibile la ulei si cum multi il schimba la noi la 15k km(ceea ce eu consider mult) , multe am auzit ca ar avea probleme la axa cu came.
Bine pentru A4 mai exista si varianta 1.9 131cp, insa e f greu sa gasesc un motor in mintile lui, fiind cel mai raspandit.
M-ar interesa mai multe pareri din partea posesorilor de 1.7 110 sau 125, in privinta fiabilitatii.

PS....spre marea mea surprindere....la audi singura piesa mai scumpa ca la opel e injectorul....in rest volanta, ambreiaj, distributie, amortizoare, turbo,frane sunt comparabile sau mai ieftine...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR