Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
cam asa e un diesel in mintile lui costa ceva in plus fata de pretul pietei, oricum are si benzinarul avantajele lui cum ar fi intretinere mai ieftina la revizii si faptul ca e mai putin stricacios... si daca te intereseaza aspectul ca un benzinar este mai putin poluant pt mediu.
Skip ads

  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu faci multi km este ok si un benzinar.Decat un diesel obosit si uzat moral mai bine un tinerel si modern benzinar. Smile
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Castigatorul este Z19DT pe Astra H Caravan!
Urmeaza impresii Smile
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
1,9 cdti 74kw: E un motor zgomotos in oras, consuma destul de mult, 8-9 oras, 6-6,5 in afara! Am 165 000 km, de la 100 000 e in Romania. Are totul original pe ea, turbina, injectoare, discuri de frana etc. S-a schimbat volanta, dar orice diesel modern, are aceasta problema. Cei ce au avut probleme cu turbo, au avut si remap, m-a tentat si pe mine, dar am renuntat, dupa ce mi s-au prezentat riscurile posibile. Alte probleme nu au fost, consumul nu ma satisface pe mine, deoarece merg linistit, normal. Ori e la mine normal, ori cei ce prezinta consumuri de 4,5 sunt niste mincinosi, asa am fost asigurat de cativa mecanici.
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut
Cred ca a ta consuma cam mult....120km de mers exterior am avut consum de 5.4%...in oras e prea devreme sa-mi dau cu parerea.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Consum facut pe metoda plinului, nu dupa bc
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Z19DTL consuma multicel fata de Z19DT care la randul lui consuma mai mult fata de Z19DTH asta in practica mea la acelasi stil de condus. Inca nu am o explicatie pentru asta.
Preferabil resoftate cu cai si se are in vedere si consumul + eliminare DPF si eventual EGR.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
@DB77AAA, ai dreptate, am crezut ca vad iar un comentariu de genul mie imi consuma 4,5 la 150km/h, ca asa arata bc, si 6% in Bucuresti
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Consuma 4-5 daca vei merge cu ea constant in zona 60-80 km/h.
In rest, discutabil mult...
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mad2max a scris:Castigatorul este Z19DT pe Astra H Caravan!
Urmeaza impresii Smile

Sa ai noroc la masina.Asteptam impresiile pozitive. Smile
Care este anul fabricatiei, cati km si caluti are, cat a costat?
  • Neek
  • Suspendat
  • 40 mesaje
  • din 03 Nov 2013
  • Astra 2005 Z17DTL
  • Bucuresti
  • Neek

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Sunt curios cat consuma strict pe oras. Eu pe Z17DTL tot pe un H Caravan cam 7.5 % oras drumuri scurte n-apuca sa se incalzeasca la 60 de grade. Z17DTH pe H Caravan consuma cam cu un litru in plus adica cam 8.5 % exclusiv oras. Vorbesc de sezon rece.
Cea mai placuta experienta am avut-o cu un Z16XEP + GPL tot pe H Caravan cu 30 RON (10 L GPL) in oras faceam 100-120 km si nu vorbesc prostii goleam butelie DE TOT puneam si atat faceam Smile) echivalentul a 5 litri de motorina Smile. Momentan imi pare rau dupa masina aia Smile) ,ieseam cam cu 20 % mai bine ca diesel-ul pret per km.
Ca o concluzie solutia ideala avand in vedere pretul carburantilor este motor pe benzina + GPL. Iesi mult mai bine pret per km versus diesel.Plus ca e silentios,ai caldura repede iarna, poti sa-l conduci cum vrei etc.
P.S. A cam trecut vremea diesel-ului ... prea scumpa motorina si intretinerea. Doar daca faci 30 0000 pe an sa se mai merite.
P.S. 2 De la 1 ianuarie motorina probabil va fi 7 RON litru asa ca...la mine cel putin urmatoarea masina va fi pe GPL deoarece ma fatai mult in oras.
Probabil cel mai rentabil diesel ar fi 1.3 cdti oricum n-ai unde sa alergi cu masina in oras plus ca exterior un 120-130km /h este suficient.
1.9 CDTI 150 CP este o risipa de bani pe Astra H daca tragi linie ...consum,intretinere,asigurare etc.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@Neek Nu stiu exact consumul de acum, e undeva la 6.5 pe ultimii 250km(cam 60%-70% oras, restul afara)...insa cand am luat masina pe ultimii 1500km era undeva la 7.3 si avand in vedere ca am luat-o de la unic proprietar in RO din Bucuresti e un consum bunicel.
@florin71 ...masina am luat-o de la un coleg de pe forum a costat undeva la 5500 euro,km in jur de 140k, an 2007, versiunea cu 8v si 120cp....am s-o prezint mai pe larg dupa ce termin cu inmatricularea si cu alte cateva treburi care trebuiesc duse la bun sfarsit.
Skip ads

  • bet

  • Mesaje scrise: 499
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Deoarece si eu sunt in cautarea unei masini cam dupa aceleasi criterii folosite de mad2max, va cer parerea despre motorul de 1.8 TDCI de la Ford pus pe Focus II pana prin anul 2010. Avut cineva de-a face cu un astfel de motor, puncte bune, puncte mai putin bune.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
@bet,
Cred ca, colegul forbiden27 este cel mai in masura sa-ti ofere astfel de informatii, intrucat el detine acest model.Trimite-i un PM,poate te ajuta el cu mai multe informatii.
  • bet

  • Mesaje scrise: 499
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@gyzmo, mersi o sa-l intreb. ideea e ca in toate discutiile de pe net referitoare la motoarele diesel de pe Focus, lumea vorbeste mai mult despre motoarele de 1.6 luate de la PSA si nu se prea spune nimic de 1.8 TDCi. Am gasit in schimb multe topicuri cu probleme grave de tot ale acestui motor in varianta care a fost pusa pe Focus 1.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
E o varianta imbunatatita a aluia cu probleme de pe FF1...
  • bet

  • Mesaje scrise: 499
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ce mi se pare curios este ca Focusul cu acest motor este la acelasi pret cu Mondeo aceeasi motorizare dar varianta de 125 de cai. Ca sa pastram tema topicului, o ruda si-a cumparat anul trecut Astra J de 1.7 varianta de 125 de cai si nu e deloc multumit de cum trage masina. Se plange de raspunsul intarziat la accelerare, problema care a mai fost discutata aici pe forum. Din cate am citit 1.8 de la Ford ar fi mult mai sprinten.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Daca iei masina pana in 200 CP sa "traga" si sa consume putin, asa se intampla.
Ma indoiesc ca Mondeo de 2.0 chiar, generatie relativ noua sa "traga" mai bine ca o Astra J 1.7 cdti 125 cp. Conduse de mine, e drept, pe distante scurte.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Masinile din clasa mai mare trag in general mai bine, sunt ajutate de etajarea cutiei care trebuie sa suplineasca greutatea in plus.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
E doar senzatia, deoarece te aflii intr-o masina mare, aici ma refer la limuzine! Logica ar fi ca daca am compara doua modele, sa zicem Mercedes S320 si C320, aceleasi motoare, e evident ca cel din urma e mai potent, deoarece e mult mai usor
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR