Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
am fost la firma de net, seful de acolo (fost militian comunist) mi-a zis ca mi-a oprit netul pentru ca a trecut luna si nu am platit (duminica a fost ultima zi lucratoare din martie!) si ca :

-stii dumneata cat ma costa pe mine ....bla-bla-bla.
I-am zis ca nici nu ma intereseaza pe mine ce costuri are el cu firma, nu e treaba mea, eu vreau doar sa imi mearga netul si atat. Desi in contract scrie ca sunt obligat sa achit in termen de 15 zile de la data scadenta, el mi-a oprit conexiunea din prima secunda a lunii urmatoare. Lucrul asta nu il face nimeni, nici Vodafone, nici compania de gaz, nici macar Renelul. El da.

Culmea, desi am platit, acum nu mai vrea sa ii dea drumul. Va intreb:
-Cata vreme avem un contract cu drepturi si obligatii, nu este OBLIGAT sa imi furnizeze serviciul?
-Are dreptul de a opri conexiunea pe motiv ca nu ne simpatizam ?
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
exact. Este singurul si bazeaza pe asta cand spune: -mutati-va la alta firma ........

asadar, ce pot sa fac?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai romtelecom iti da net pe firul de telefon.
Daca le ceri telefon, nu or sa iti instaleze?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu. Ca s-a furat cablul. Pana acum 2-3 ani am avut fix de cand m-am nascut. Acum nu mai am....
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Bunicu a scris:am fost la firma de net, seful de acolo (fost militian comunist) mi-a zis ca mi-a oprit netul pentru ca a trecut luna si nu am platit (duminica a fost ultima zi lucratoare din martie!) si ca :

-stii dumneata cat ma costa pe mine ....bla-bla-bla.
I-am zis ca nici nu ma intereseaza pe mine ce costuri are el cu firma, nu e treaba mea, eu vreau doar sa imi mearga netul si atat. Desi in contract scrie ca sunt obligat sa achit in termen de 15 zile de la data scadenta, el mi-a oprit conexiunea din prima secunda a lunii urmatoare. Lucrul asta nu il face nimeni, nici Vodafone, nici compania de gaz, nici macar Renelul. El da.

Culmea, desi am platit, acum nu mai vrea sa ii dea drumul. Va intreb:
-Cata vreme avem un contract cu drepturi si obligatii, nu este OBLIGAT sa imi furnizeze serviciul?
-Are dreptul de a opri conexiunea pe motiv ca nu ne simpatizam ?


nu are dreptul atat timp cat are contract si nu a declarat avarie (daca e mentiunea de avarie in contract). Dute la OPC fara frica, ai sa vezi ca dupa ce ii faci o plangere va fi alt om, nu dau aia amenzi din prima insa sunt destul de duri, cel putin in Vrancea OPC cu mine au fost mereu oameni si m-au rezolvat in 15zile maxim. le explici ca nu respecta contractu cu plata si serviciile oferite, parca s-a dat lege noua ca provideri de net trebuie sa scada in factura ce nu primesti. eu n-as sta cu astfel de sarlatani, chiar nu ai alta solutie?
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am alta solutie dar nu o vreau. Am un stick de la RDS care chiar merge foarte bine iar la cat stau eu pe net de acasa ar fi mai mult decat suficient . Intrebarea este , DE CE? Omul asta a fost mereu mai presus decat oricine, i-a ramas in minte ideologia aia de la scoala de militie de la Campina, cred ca si acum mai are un bulan pe sub geaca, este genul de militian comunist adevarat. La inceput umbla din casa in casa sa ne roage sa bagam net (avea nevoie de un numar minim de abonati) iar acum i s-a urcat la cap. Este adevarat, netul merge foarte bine, are viteza, este fara limita de trafic. Nu Netul ma deranjeaza ci atitudinea omului din spate.
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Decat sa ti-l faci dusman, mai bine prieten. Il rabzi o ora la un paharel de tulburel sau parfum de Zalau, ii asculti si prostiile, mai radem si noi de ce zice, si dupa aia n-ai treaba un an de zile. Crezi ca poti rabda atata? Smile
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
eu spre exemplu asta cred ca e o mare problema cu mentalitatea noastra... de fapt de la unii ca el se trage, apoi vine cineva si-ti zice cinsteste-l ca sa isi respecte contractul si se perpetueaza treaba... mai devreme sau mai tarziu va da faliment cu astfel de atitudini, si la mine in oras erau vreo 3 de astia inainte sa bage romtelecom DSL si astra prin cablu, apoi au ramas vreo 2 care si-au schimbat muuult mentalitatea.
Si RTC si-o ia acum in freza de la RDS la calitatea serviciilor, insa modul de comportare RDS lasa de dorit, ii reclam cum am ocazia poate poate se civilizeaza, si daca imi desfac contractul mai sunt vroe 3-4 firme ce ma pot servi.
Tu platesti pentru ceva, mi se pare normal sa primesti tot asa cum v-ati inteles...
Abia astept la vara sa ajung acasa sa duc masina in service, caci asta vara am pus o frana de urgenta de la vreo 130km/h la zero si au copt discurile, iar aia de la opel/chevrolet focsani refuza sa le schimbe pe garantie ca e vina mea ca am pus frana si apoi am intrat cu ea in balta, mentalitati de romani... parca si daca ar fi cazul ala ar trebui sa iau masina in brate prin balti...
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mai, cj79raa nu lucra in domenii lumesti. La el e cerinta profesionala sa fie impaciuitor. Stiti voi, de alea "daca iti da cineva o palma, intoarce si celalalt obraz", etc. Nu e ca ar avea mentalitati "comuniste", asa ca nu mai bagati strambe
Bunicule, baga-i reclamatie la OPC, si daca luna viitoare iti factureaza suma integrala, bagi inca o reclamatie. Dai cu OPC-ul in el pana il faci sa vorbeasca singur.
E datoria ta civica sa te implici in educarea necivilizatilor de genul asta!
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
bun ... Azi am sunat la ei si mi-a raspuns casiera (sotia domnului militian).

mi-a spus ca ei au dat drumul inca de ieri dimineata si ca daca nu imi merge nu e problema de la ei, e din laptopul meu (cum se face ca de cate ori ridic spranceana la ei mi se buleste sistemul din calculator-vezi doamne....)
Am rugat-o ca la factura viitoare sa gasesc aceste 3 zile scazute din suma deoarece nu am beneficiat de serviciul lor si mi-a zis ca nu poate sa faca asta.
Eu acum, ce dovezi am ca pe 1-2-3 aprilie nu mi-a mers conexiunea? Routerul si toate celelalte setari nu le-am facut eu ci un baiat de la ei , binenteles contra cost. (asta e politica firmei, nu ai voie sa iti configurezi singur routerul pt. ca le bulesti lor reteaua...... sanky...)

Singurul lucru de care dispun in acest moment este inregistrarea audio integrala a discutiei telefonice. Smile

...pe care chiar, pot sa v-o dau si voua spre dezbatere.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Te rugam! Very Happy
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
n-are sens sa ne dai nicio inregistrare, zic eu
Trebuia depusa reclamatie scrisa ca ti-a picat internetul. Cu numar de inregistrare. Dupa aia ii puteai sunta si o luna, "Nu va platesc nicio factura, v-am depus reclamatie ca nu functioneaza serviciul, m-ati anuntat ca functioneaza? Cum ati facut-o?"
Citeste contractul, vezi ce prevede acolo referitor la intreruperea serviciului. Daca nu prevede nimic, intrebi la OPC/avocat ce se aplica (se va lua paragraful aferent din lege)
Nu am inteles, tie acum iti merge internetul? Daca nu, du-te acuma si depune o sesizare scrisa (musai sa iti dea numar de inregistrare, daca zice ca nu, scoti telefonul si ii filmezi, le zici ca e proba pentru OPC) cum ca nu iti functioneaza serviciul din data de....
Pentru configurarea routerului ai chitanta? Daca nu, o poti mentiona si pe asta la OPC (dom'le, am platit, da' s-a cantat ala ca nu are chitantier, etc). Asa, ca picanterie.

Tehnic, faci un traceroute catre yahoo, sa vezi unde moare.

LE: tine-te tare, nu te lasa pana nu ii faci pres sau ii dai pe teava la OPC. Vezi ca toate institutiile (OPC, ITM, etc) is in foame mare acuma, or iesit la vanatoare, pentru tine momentul e propice. Adica na, a ajuns OPC-ul sa faca verificari din proprie initiativa... daca mergi si le dai o reclamatie, cred ca or sa te si pupe pe frunte.
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
cred ca trebuie sa facem putin curat aici si sa ma mut cu discutia la "legislatie..." pentru ca am denaturat profilul acestui topic.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
am facut eu separatia. Ai si tu dreptate, ne-am trezit de am ajuns offtopic... Smile
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca ai Win7 foloseste Microsoft Network Monitor 3.4
Dar cel mai bine cand pica netul suna / fa reclamatie si cere numar de inregistrare sau ce au ei.Si cu alea poti sa dovedesti ca nu a mers.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
multumesc frumos.
si acum:
daca in seara asta cand ajung acasa nu merge netul, maine dimineata fac exact cum ai spus tu , ma duc cu reclamatia in mana ci cu telefonul pregatit de filmare. Este evident ca daca vreau sa le fac rau pot s-o fac dar nu asta e intentia mea. as putea sa ma leg si de faptul ca la ghiseu NU MAI ESTE VOIE SA STAI APLECAT iar ei au un ghiseu de te dor salele cand le vorbesti, de unghiul de inclinare al rampei pentru persoane cu dizabilitati este mai mare de 45 grade si ca nu poate fi urcata nici de persoanele aflate "in parametri" si muuuuulte altele pe care nu le mai enumar acum.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
reclamatia degeaba le-o faci daca nu vor sa ti-o accepte... dar poti incerca asta..
ideia nu e sa le faci tu lor rau, ci sa-i fortezi sa-ti respecte drepturile si sa-si respecte contractul semnat cu tine... asa cum tu le dai bani si ei trebuie sa-ti dea net, iar daca ei considera ca nu ar trebui sa ai 15 zile sa faci plata, ar trebui sa-ti propuna sa refaci contractul sau sa-l rezilieze unilateral cu preavizul prevazut in el.
Eu de cate ori ti-am zis fugi la OPC ti-am zis pentru ca OPC-ul ii pune sa se comporte frumos (sau ii ameninta cu cautatul si in fund). Sunt 99% sigur ca nu-l va amenda din prima, ci doar il va speria putin, cel putin la toate reclamatiile mele nu au dat amenzi, insa dupa cum vorbeau aia cu mine la telefon sunt sigur ca stateau drepti Very Happy. Si nu ma refer la un amarastean cu firma lui de net, ca cele mai multe reclamatii i le-am facut lui Altex care vedea legea cum vrea el, si 15 zile calendaristice sunt de fapt 15 zile lucratoare+ si restituirea contravalorii inseamna de fapt store credit si faze de astea. la multi le merge, insa la mine mereu am fost sunat de ei la o saptamana doua dupa reclamatie si mi-au propus exact ce am zis ca vreau celor de la OPC.

ai gija cu discutiile inregistrate, caci sunt ilegale fara acordul ambelor parti (de asta cand suni la unele customer service te anunta). O poti arata aluia de la OPC ca sa te creada, dar nu proba la dosar Wink ca te da prostu in judecata si e de rau.
Tu poti demonstra ca tie nu ti-a mers netul din serverele lor, si daca ei nu recunosc, stiu ce-i de la OPC cum sa le explice ca le confisca serverele ca sa caute expertul in ele, si cum nu prea au bani, va dura ceva. Nu te speria de OPC sunt oameni de treaba si daca se cacaie da un telefon la bucuresti sa vezi ce repede or sa sara si aia locali. Plus ca 99% din magazine/firme nu au afisat numelere de la OPC pe perete... se descurca ei, doar dute calm si frumos direct la OPC, fara sa mai faci plangeri la firma sau sa-i ameninti. te duci la OPC sa verifice, ei.
Tu daca vrei sa le aratati ca ai facut tot, fa ca la RDS, am scos cablul din router si e direct in laptop, faceti-l sa mearga, si ei sunt obligati sa gaseasca solutia si nu mai pot baga scuza cu routerul... tura viitoare nu le mai zi ca ai router, ca el oricum nu are cum sa vada ce ai tu in casa nici sa-l bati. daca face whitelist pe mac il clonezi cu routerul si gata...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Un mail dat de mine la ITM sa intreb ceva banal, nici macar pentru mine, ci pentru paznici ce aveau niste nelamuriri cu orele de noapte, a doua zi deja erau doi nene de la ITM in control pe la munca si au reglat situatia paznicilor Very Happy
E drept, ITM pe paznici a doua zi i-a pus sa faca si seziare/adresa spre remedierea problemei lor.

Deci curaj!
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
pai tre sa incepem sa devenim europeni si daca porcii ce ne conduc nu au de cand incepem noi, degeaba privim cum altii dau/cer spaga si injuram printre dinti ca afara nu se fac din astea daca noi nu incercam sa luam masuri si sa schimbam romania, asa incetu cu incetu...
astept sa ne zica bunicu cum i-a mers cu OPCul. poate trimite si mail, insa in persoana e mult mai frumos, caci vezi daca intelege tot (altfel repeti), te vede ca esti om respectabil si nepus pe harta, mai pune o intrebare, o clarificare... mie mai mult de 20 de minute cu tot cu scrisul plangerii nu mi-a luat, si m-au si sa o completez (ca nu prea stiu sa dau cu subsemnatul Very Happy)
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
bun. Am ajuns acasa si surpriza, merge netul (dovada ca sunt acum aici) .

Staful vostru care ar fi, sa ma opresc sau sa merg mai departe si sa fac....ce?
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR