Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cum se poate construi un senzor de nivel cu plutitor pentru vasul cu lichid de spalare parbriz.

Iata cum am procedat eu:

Materiale necesare:
- Dop de pluta de la o sticla de sampanie (nu neaparat Angelli);
- Doua segmente adiacente de la o antena radio, de preferat cu diametrul in jur de 8mm;
- Doua pastile magnetice;
- O presetupa de trecere cablu PG11;
- O fiola de releu reed cu contact comutator, se utilizeaza NO sau NC dupa cum este nevoie in schema;
- 2 fire electrice 0,35mmp/25cm;
- Silicon sanitar;
- Un capacel de cauciuc similar cu cele de la aerisitoarele de la etriere;
- Lac incolor;
- Tub plastic izolator (varnish);
- Doua saibe de etansare pentru presetupa, din cauciuc sau teflon de grosime 1mm;

Scule necesare:
- Cutter;
- Letcon;
- Panza ferastrau metale;
- Cleste spitz;
- Pensula acuarele;
- Preducea de diametru egal cu cel al pastilelor magnetice;
- Aparat de masura (ohmetru);

Realizare:
Se ia un dop de sampanie si se taie partea subtire.

Apoi sa da o gaura longitudinala de diametru egal cu tija de antena mai groasa. Aceasta operatie se poate face chiar cu tija de antena (cu atentie ca aceasta sa ramana circulara).

Apoi se da o gaura transversala cu preduceaua de diametru egal cu cel al pastilelor magnetice. Se pastreaza pluta ramasa la aceasta taiere.
Se introduce tija in dop si se taie mai lunga cu 2mm ca dopul (1mm intr-o parte, 1mm in cealalta).
Se introduc pastilele magnetice pana la tija, astfel incat ele sa se respinga daca ar fi lipite.

Se taie din pluta rezultata la gaurire, doua rondele si se astupa gaurile pastilelor. Apoi se lacuieste ansamblul rezultat si astfel am obtinut plutitorul.

Se ia cealalta tija de antena (cea mai subtire) si se taie la o lungime estimata astfel incat plutitorul sa aiba o cursa de 70-80mm.

Se introduce in presetupa si se strange.
Se ia apoi o fiola de releu reed si ise cositoresc doua fire la capete. Apoi se trage totul intr-un tub de plastic izolator.

Rezulta acest ansamblu:

Ansamblul astfel obtinut se introduce in tija de antena astfel incat pastilele de magnet sa ajunga in dreptul contactului din fiola de releu reed (se fac probe inainte, ca sa se observe unde cupleaza cel mai bine). Apoi tija se umple cu silicon sanitar, intai in capatul liber si apoi in capatul pe unde ies firele.
In final se asambleaza totul si se obtine senzorul:

Se pune in varful tijei un capacel de cauciuc sau plastic pentru ca plutitorul sa nu iasa de pe tija (se pot taia 2 santuri in tija si se pune o agrafa de otel).
Se ia un ohmetru si se verifica functionarea, adica inchiderea contactului cand plutitorul se apropie de presetupa.
Ultima operatie este atasarea unui conector compatibil cu cel de la vas.
Pentru montaj, se gaureste vasul si se monteaza presetupa care are rol de etansare, cu ajutorul a doua saibe de cauciuc sau teflon.
Daca se monteaza la baza vasului este nevoie de etansare. Se poate monta si in partea de sus a vasului (nemaifiind nevoie de etansare), dar fiola de releu reed trebuie in acest caz sa fie pozitionata la varful tijei si nu in dreptul presetupei.

Functionare:
Atat timp cat exista lichid in vas, plutitorul sta in afara zonei de lucru a contactului reed. Cand lichidul s-a consumat, plutitorul coboara si inchide sau deschide contactul.

Atentie! Nu folositi pentru tija teava din materiale feromagnetice. De asta am ales tija de antena, e din alama cromata. E functionala dar si aspectuoasa.

Va doresc succes la realizare,
ing. Laurentiu Divora


Ultima modificare facuta de LDivora la Dum 30 Sep, 2007 9:37 am, modificat de 2 ori in total
  • cristivw

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
am o intrebare... dar... mai departe, la partea de afisare? avem nevoie de un martor luminos. putem folosi unul preinstalat, dar nefolosit, din bord?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Eu am realizat un switch de nivel cu plutitor, functional si cu cheltuieli minime, pentru a putea fi montat pe vasul de lichid pentru spalare parbriz, in loc de cel care poate fi cumparat de la dezmembrari sau din magazin de piese. Daca vrei sa faci o afisare separata (daca nu ai BC), circuitul poate fi compus din: alimentare +12V de pe o siguranta, contact switch de nivel, rezistenta de 1,5 Kohm, LED si inchidere circuit la masa.
  • MIh@i

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salut,cine ma ajuta si pe mine (bineinteles cu un sfat)vreau sa-mi montez un senzor de lichid spalare parbriz dar n-am mid pe masina si nici n-o sa am prea curand ca mi se pare prea costisitor doar sa-mi arate consumul insa ma streseaza ca mereu raman fara lichid de parbriz cand mi-e lumea mai draga,doresc sa fac o legatura si sa mi se aprinda un led in masina iar atunci sa stiu ca raman fara,doresc sa stiu de unde sa trag plusu sau sa-mi arati o schema.
Va multumesc!
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Daca citesti mai sus, am scris, dintr-o siguranta...
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR