Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • nutzicu

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Insignia 2010 A 20 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2013

  • Mesaj Privat
deci la mine era problema pe spate mufa aia era oxidata pana sa nu bag masaler mergeau numai aia pe fata cum bagam masalier nu mai mergeau nici aia pe fata problema era ca ei intrau in protectie totala si cei pe fata
Skip ads

  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Salutare, am si eu o intrebare, eu la insignia mea am senzori de parcare fata+spate si am dvd 800 cu navi, si cineva mi-a spus ca ar trebui sa imi arate pe display masina si in ce parte(fata sau spate) ma apropiu de obstacol cand suna senzorii, dar la mine nu imi arata nimic, doar suna cand ma apropiu de ceva.
La voi cum este?
Multumesc!
  • B295CRS

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu are afisaj!
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Florin Insignia a scris:Salutare, am si eu o intrebare, eu la insignia mea am senzori de parcare fata+spate si am dvd 800 cu navi, si cineva mi-a spus ca ar trebui sa imi arate pe display masina si in ce parte(fata sau spate) ma apropiu de obstacol cand suna senzorii, dar la mine nu imi arata nimic, doar suna cand ma apropiu de ceva.
La voi cum este?
Multumesc!


Acel cineva nu prea a citit manualul masinii,ar fi descoperit ca nu ai afisat pe display informatii privind apropierea de anumite obstacole ci doar avertizare sonora...
Posibil ca el sa detina un sistem AM ,care poate afisa pe display zone colorate in culori verde/galben/rosu pentru avertizare .Din pacate,sistemele originale (OEM)nu pot afisa acea fereastra cu masinuta si zonele colorate.La modelele din 2013(facelift) ai aceasta optiune,deci...
Skip ads

  • edytro

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Salut,
am avut si eu o problema cu un senzor de pe spate. L-am schimbat a mers 2-3 zile si acum cand sa cuplez iarasi imi da service parking asist. Am fost sa o pun pe tester nici macar nu se conecteaza la ei(adica la senzori) pe motor si restul se conecteaza calculatorul(laptopul). cand vrea sa dea ODB la senzori da un mesaj de eroare. ce sa fie?
multumesc
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Din nefericire ,pe Insignia/Astra J nu "merg" foarte multe interfete,posibil ca si interfata ta sa comunice numai ca cateva module... Idea
  • edytro

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Și ce pot face?
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Ce soft/interfata utilizezi?
Poate nu este compatibil(a)... Idea

Cauta pe cineva din zona cu mai multa experienta,poate te va ajuta...
Skip ads

  • catalin.

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2009

  • Mesaj Privat
salut,
daca senzoriidau semnal continuu pe fata ca si cand ai fi foarte aproape de un obstacol, trebuie inlocuit sau indoit suportul de numar... il citeste ca obstacol... sa nu va puna cineva sa schimbati senzorii...
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Unde ai vazut tu ca acesti senzori sunt afectati de placuta cu numarul de inmatriculare... Question
Poate ai montat ceva AM...
Sa ne faci si noua o poza in care sa ne arati cat de aproape sunt acesti senzori de suportul de numar... Wink
Colegul vorbeste de faptul ca nu se poate conecta cu interfata la modulul de control al acestor senzori,ce legatura are cu acel suport... Question
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Stie bine colegul de problema cu placuta de inmatriculare pe fata si senzori. Ti-as da linkul dar scriu de pe tel si mi-e greu. Au fost cazuri si s-a rezolvat la service. Sta suportul cam drept nu curbat pe bara si senzorii il vad obstacol. Ca nu face obiectul discutiei de fata...asta e altceva.
  • catalin.

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2009

  • Mesaj Privat
senzorii sunt originali si este o problema reala. se rezolva prin curbarea suportului de numar.
era un sfat legat de senzorii de parcare... poate interesa pe cineva... eu a trebuit sa ajung la service ca sa-mi curbeze numarul...
Skip ads

  • edytro

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2013

  • Mesaj Privat
salut.
am fost astazi sa o pun pe tester pentru parking assist si imi da codul B0960-01.cine imi poate spune ce inseamna?
multumesc
  • LOVE

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2010 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salut edytro,
B0960-01
Senzor spate dreapta, Circuit Mijlociu scurtcircuit la baterie..
  • LOVE

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2010 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
De obicei cand tensiunea la circuitul senzorului este mai mare de 11,5 V...se intampla acest lucru
  • edytro

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2013

  • Mesaj Privat
salut
si ce trebuie facut?
ms
  • edytro

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2013

  • Mesaj Privat
eroarea nu merge stearsa
sa fie firul de la el desfacut?
  • LOVE

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2010 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Testarea circuitului / sistemului

Decuplați aprinderea, deconectați conectorul cablajului la fiecare dintre senzorii de obiecte.
Cu aprinderea activatã, activați asista parc, de testare pentru 7.5 - 9.0 V între 8 V borna circuitului de referințã de 1 la senzorul de obiect B78G spate - conectorul stânga exterior și sol.
⇒ Dacã este mai micã decât intervalul specificat, testați circuitul de referințã de 8 V pentru un scurtcircuit la masã. ÃŽn cazul în care circuitul de teste normal, înlocuiți K41 fata si spate de asistențã la parcare Modul de comandã.
⇒ Dacã este mai mare decât intervalul specificat, testați circuitul de referințã de 8 V pentru un scurtcircuit la tensiune. ÃŽn cazul în care circuitul de teste normal, înlocuiți K41 fata si spate de asistențã la parcare Modul de comandã.
Conectați fiecare senzor obiect la un moment dat în timp ce monitorizeazã instrumentul de scanare Park Assist parametrul senzorului de referințã de tensiune. Parametrul ar trebui sã fie 7.2 - 9.2 V.
⇒ Dacã nu se încadreazã în intervalul specificat, înlocuiți senzorul de alarmã adecvat obiect.
Dacã toate circuitele sunt normale la testare, înlocuiți K41 fata si spate de asistențã la parcare Modul de comandã.
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut.Ieri, pe ruta Arad-Oradea, am lovit un fazan.Aveam 90 km/h, o masina in spate si din pacate nu am putut sa-l evit.Am oprit si am constatat ca senzorul stanga fata lipseste si in bord apare Service Parking System, in concluzie nu mai functioneaza nici senzorii fata, nici cei din spate.Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat.Sa merg la reprezentanta, se pot achizitiona la bucata sau vin doar set?Pot sa merg si la alt service?Mentionez ca sunt din Cluj iar masina nu mai este in garantie. 
Multumesc 
  • mihaidobre

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2011 A20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2015

  • Mesaj Privat
gyzmo a scris:
Florin Insignia a scris:Salutare, am si eu o intrebare, eu la insignia mea am senzori de parcare fata+spate si am dvd 800 cu navi, si cineva mi-a spus ca ar trebui sa imi arate pe display masina si in ce parte(fata sau spate) ma apropiu de obstacol cand suna senzorii, dar la mine nu imi arata nimic, doar suna cand ma apropiu de ceva.
La voi cum este?
Multumesc!


Acel cineva nu prea a citit manualul masinii,ar fi descoperit ca nu ai afisat pe display informatii privind apropierea de anumite obstacole ci doar avertizare sonora...
Posibil ca el sa detina un sistem AM ,care poate afisa pe display zone colorate in culori verde/galben/rosu pentru avertizare .Din pacate,sistemele originale (OEM)nu pot afisa acea fereastra cu masinuta si zonele colorate.La modelele din 2013(facelift) ai aceasta optiune,deci...


Salut. Eu am navi 900 pe masina. Nu stiu daca are vreo legatura, dar daca fac un update la soft, imi pot aparea aceste linii si in spatele masinii pe display ?
Si cat ar costa un astfel de update?



Multumesc.
Mihai
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR