Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • wreiceva

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Cum spune si titlul cand merg cand nu. Cauze principale cineva care are ceva idei despre posible cauze?

Merci
Skip ads

  • sebastian_dorca

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Eu tocmai am lasat masina la diagnoza tot pentru ca nu mergeau senzorii. Trebuie sa schimb vreo 4 si cica ma costa cam 200 RON unul Sad
Mai am si problema cu incalzirea in scaun semnalata de tine intr-un topic mai jos. Nici nu ii fac nici o verificare pana la toamna,ca ma omoara astia iar cu vreo suma de mi se inmoaie genunchii Smile
  • wreiceva

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Senzori uneori merg alteori nu deci nu cred ca vor fi multi de schimbat. Oricum cateva milioane nu s o problema. Iar scaunul sofer la fel vreau sa il fac indiferent de cost. Am eu pretentia sa nu aiba niciun defect.
Smile
  • cont-sters-77167

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Semnalizarea ticaie? Sau se opreste si ea din când in când? In cazul asta trebuie fãcut un update la soft. La fel am avut si eu.
Skip ads

  • wreiceva

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Sa fiu sincer nu am fost atent dar uneori parca semnalizarea clipeste fara sa se auda vreun ticait. Si la reprezentanta ti au remediat problema de soft?
  • cont-sters-77167

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Este un service bulletin pe tema asta si se referã la un update de soft. Am avut si eu pb asta. Se rezolva la orice reprezentanta Opel.
  • cont-sters-77167

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Aici gasesti info despre cele doua service bulletins: https://www.clubopel.com/vie...ic.php?p=1083659, pe pagina 16.
  • wreiceva

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Am si eu o intrebare
Toate problemele mele se regasesc in lista
Mi se rezolva gratis la orice reprezentanta opel?
-Cutia de viteze se aude un zgomot de harjait la schimbarea treptelor
-scaunul sofer nu merge incalzirea
-senzorii de parcare nu merg
-pierd putere de la un senzor de adaptare a turbo ( am gasit eroarea in lista)
Sa inteleg ca merg la opel si toate se rezolva gratis? masina e din 9/2009 si este adusa de cateva zile din germania

Merci
Skip ads

  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu cat nu ai garantie la ei ... nope Smile
sau mai e varianta ca Opel sa cheme toate masinile in service pt remedierea defectiunii in cauza dar trebuie sa se semnaleze foarte multe probleme de gennu!
  • cont-sters-77167

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Pentru ca masina nu mai are garantie de producator, dealer-ul iti va factura operatiunea de update de software. Pentru campaniile de rechemare in service, din cite stiu eu, Opel deconteaza acele servicii direct la dealer, deci ar trebui sa le faca gratuit. Da-le un telefon si te lamuresti. Eu am fost doar in prima situatie, cu update de soft. Campaniile au fost rezolvate anterior in Germania.
  • wreiceva

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2010

  • Mesaj Privat
mda am fost la Opel.
Toate rechemarile in service sunt deja efectuate - incalzirea scaun sofer desi iar nu merge cica ar fi fost facuta, cu restul gen senzori de parcare si astea mda poate dar ar prefera doar clientii care le cumpara vreo masina extra chiala la 30k... vorbesc totusi si cu mine
84 ron o diagnoza e ok zic o fac dar ce facem cu problemele gasite..
Poi in principiu cutia de viteze ( schimba gatuit si cu sunet harjait asa frecat ) mda..nu stiu daca se vede ceva daca nu ei ulei nu schimba ei cuti nu analizeaza nu repara...ei doar citesc coduri de eroare ( sunt de la RENEL ei, cititor -incasator ) si in urma platii scriu pe o foaie se recomanda schimbarea piesei..daca e cutie cutia cu totul indiferent ce are nu pot ei sti nici macar uleiul nu l pot schimba..bun mai departe senzorii si perna scaun...dar mai bine lasati nu va deranjati..ideea e ca se recomanda schimbarea masinii...
E adevarat ca bate grav vantul prin reprezentanta si la vanzare au 2 chevrolet spark din cele care se cumpara pt a fi rulate la taxi..dar nu e din cauza atitudinii si devotamentului...glumeam
Nici eu nu sunt meltean gen leagamio cu sarma...dar fiecare problema in parte si daca aveam un butonel totcit trebuia tratat serios inlocuit etc.. cat despre cutia de viteze: "datorita faptului ca lucram doar pe original si cu oferire de garantie nu putem reconditiona cuti de viteze in cazul in care defectiunea presupune schimbarea intregului part number procedam ca atare" un discurs demn clar si concis... nici macar o vrajeala de javre stilate nu stiu a adopta normal cand vorbesti despre service in blugi si tenisi rumegand un corn cu ciocolata e greu sa fi profesionist Smile

Bafta tututor!
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
pfff sincer imi pare rau de unii care sunt in posturi degeaba si alti care vor sa isi faca meseria cu devotament mor de foame.
bun sa revenim la ale noastre ..
evident orice service de prestanta indiferent de marca iti va schimba piesa cu totu` nu doar 1 rotita si nu ai sa cari tu cutia cu tine ca te vrajesc ei sa faca binzinisu lor ..
cel mai simplu ... cum am facut eu 1 service la misto .. m-am dus la mecanicu sef ... ia de aci 1 mil .. vin .. o tuica buna .. vezi ce are masina fara mangleala .. aia aia aia ... aia se face pac asa pac dincoace .. cu costuri mici!
Skip ads

  • cont-sters-77167

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Mda, din pacate in cele mai multe cazuri cam asa este in tara asta stupida: RENEL si corn cu ciocolata! Nu numai la Opel. Zicea 'kinderasu' de un 1 min, o tuica, ceva... La corn cu ciocolata, nu prea cred ca ar merge. Isi da cu parerea, gen "best guess" in cel mai bun caz. Am auzit ca la Oradea si Brasov sunt service-uri bune Opel. Poate ai mai mult noroc la ei cu programare, etc. La Cluj par mai slefuiti baietii (nu au corn si sunt imbracati decent Smile ) insa inca nu mi-au castigat increderea peste 80%. Diagnoza la Cluj e 125 RON, deci... ca la oras. Smile
  • wreiceva

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Revin cu un update. Senzorii s au rezolvat odata cu resoftarea. Smile
  • wreiceva

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2010

  • Mesaj Privat
apropo. stie cineva cat costa un senzor cu aprox?
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
pe original cred ca is scumpi ... dar oare ceva aftermarket nu s-ar potrivi?
  • sebastian_dorca

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
La diagnoza mi-au constatat 4 senzori defecti. Am comandat la Meteor si am inteles ca e vreo 200 ron unul.
  • nutzicu

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Insignia 2010 A 20 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2013

  • Mesaj Privat
salut sa stii ca si eu am avut probleme cu senzori de pe spate si problema sa rezolvat pe scurt mufa de la spate care face legatura cu senzori era oxidata
  • sebastian_dorca

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Unde sa caut mufa asta? Sincer nu am stat langa masina cand mi-a fost pusa pe tester.
  • nutzicu

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Insignia 2010 A 20 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2013

  • Mesaj Privat
pai vezi ca treb sa demontezi spoilaru pe spate cel putin asa au facut la mine
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR