Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • alijah

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salut de ceva vreme am un zgomot insuportabil ca si cum as lovi un fier de alt fier cand virez pe loc, si la viteze mici, dar pe langa asta si un troncanit la denivelari la viteze pana in 30 km/h . De la ce o fi? am impins de masina stanga dreapta m-am lasat pe ea nu se aude nimic.
Masina este Astra H 1.9 CDTi 150 cp 2005 (IDS+)
Skip ads

  • mycky22

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2011

  • Mesaj Privat
aceste zgomote se aud si la masina mea 1.7 cdti 2005, mi-am schimbat amortizoarele, rulmentii si flansele de la amortizoare, bucsele, mi-am verificat planetarele...dar degeaba k tot se aude....ne poate ajuta si pe noi cineva care s-a mai intalnit cu aceste zgomote. ms
  • rtrazvan

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Si eu am problema cu troncanitul la denivelari. La mine e un cap de bara dus. Poti verifica usor daca ai joc la roti. Pui masina pe cric si misti de roata stanga-dreapta. Nu ar trebui sa aiba joc...
  • mycky22

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2011

  • Mesaj Privat
e verificata la vreo 4 service-uri si toti imi spun la fel, nu am probleme: cu directie, bucse, planetare, biele antiruliu,capetele de bara. pur si simplu sa mira si ei de ce si de unde se aude. ms
Skip ads

  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Du-te la al 5 -lea service , poate dai de mecanici capabili.
Pe forum nu o sa gasesti rezolvare pentru ca nu stim cum se unde zgomotul si mai ales unde.
Oricum au mai fost persoane care au schimbat toata articulatia fata din cauza unor batai dar bineinteles degeaba deoarece pe spate la punte masina are niste bucsi iar astea dau niste batai in tot sasiul asa cum fac si bieletele sau bucsele de la bara stabilizatoare.
  • bacyuyonel

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
CEL MAI REPEDE SE DUC BIELETELE ANTIRULIU am schimbat si eu flansa amortizoare cu rulmentul amortizor partea dreapta dupa ce aveam batai la gropi sau la cobboriri de pe borduri si nu erau acelea de vina am schimbat bieletele antiruliu amindoua . Acum am scapat de bataia respectiva . bafta!
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Bine,bine si daca am schimbat bieletele antiruliu,amortizoare si flansele cu rulmentii de la ce ar mai putea sa fie?Intreb pentru ca astea le-am schimbat eu si tot se aude.....Oricum deja nu ma mai intereseaza ca m-am cam resemnat,dar ca fapt divers.
  • alijah

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2012

  • Mesaj Privat
poate de la tamponul(suportul) cutiei de viteze, al meu este crapat si se simte mai ales cand iau piciorul brusc de pe acceleratie...
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am si eu o problema la astra h-ul meu. Nu bate absolut nimic, nu troncane, dar daca iau cu viteza mica de exemplu acele limitatoare de viteza montate pana in trecerile de pietoni, se aude un harjait doar pe fata. Daca trec mai tare cu 20-30 km/h peste acele limitatoare nu se aude absolut nimic. Precizez ca zgomotul a aparut anul trecut prin toamna, la scurt timp dupa ce am montat arcuri sport de la eibach, iar pana acum in aproximativ 200k km nu am schimbat decat un set de bielete antiruliu acum vreo 60k km. Credeti ca sunt flansele de vina? cand am umblat la arcuri, flansele aratau foarte bine si din cate stiu de aud pocnituri cand virezi daca sunt ele de vina. Am incercat sa balansez masina, sa ma apas pe aripi, dar nu se aude absolut nimic. La gropi nu face niciun zgomot, doar pe varfuri de pod, sau damburi luate cu viteza mica.
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@mycky22, ai descoperit in final de la ce erau acele zgomote?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR